آینه جم ؛ کاوه معین‌فر - سعيد آقاخاني با ساخت سريال نون. خ و البته آفريدن شخصيت نورالدين خانزاده به جايگاهي واقعي و البته رفیعی در حرفه اي دست يافت که از سال 1372 با بازیگری در برنامه "پرواز 57" (مهران مديري) و سال بعد "ساعت خوش" آنرا آغاز کرده بود.

نورالدين خانزاده نقش اصلي سريال نون، خ در اين ايام عيد به يک بخش ثابت از برنامه هاي ديداري مخاطبان در آمده است. علاوه بر خود سريال، فيلمنامه ساده اما جذاب و استفاده از فضاي بومي کردستان و ... يکي از ارکان دوست داشتن سريال نون خ شخصيت نورالدين خانزاده پسر نور محمد است. شخصيتي که با بازي درخشان سعيد آقاخاني يک چهره به ياد ماندني در تلويزيون را به تصوير کشيده است.

در شخصیت پردازی فیلمنامه روشی وجود دارد به اسم خلق "شخصیت معصوم انرژیک" که آقا نوری مصداق بارز چنین شخصیتی است. صادق و ساده است، و با شور و حالی مثال زدنی کار و زندگی اش را پیش می برد. نمونه کارکرد این قانون در کودکان و شخصیت های کودکان بسیار نمود دارد و آقا نوری با وجود سن و سالش اما انگار هنوز یک کودک معصوم انرژیک است.

نورالدين خانزاده

شاید بسیاری ندانند و فکر کنند سعید آقا خانی با سریال نون، خ به عرصه ساخت سریال روی آورده است اما آقاخانی در زمینه سریال سازی کارنامه پرباری دارد و قبل از نون، خ سریال های زیادی را کارگردانی کرده است چون :

روزگار خوش حبیب آقا (کارگردانی مشترک با مهدی مظلومی/ 1386) ، عید امسال (1388) ، زن‌بابا (1389) ، خوش‌نشین‌ها (1389) ، راه دررو(1389) ، نقطه سر خط (1390) ، دزد و پلیس (1391) ، خروس (1392) ، روزهای بد، به‌در (1393) ، بیمار استاندارد (1394) ، شب عید (1396) و عاقبت در سال 1397 فصل اول سریال نون، خ را ساخت که در عید نوروز 1398 از تلویزیون پخش شد و با استقبال مخاطبان به عنوان پربیننده ترین سریال آن سال انتخاب شد.

در میان سریال های ذکر شده قبل از نون، خ آنچه که بیشتر به چشم آمد سریال "دزد و پلیس" با بازی بهنام تشکر و هومن برق نورد بود و البته نویسندگان آن پیمان و مهراب قاسم خانی بودند.

اگرچه آقاخانی در سال 1393 فیلم سینمایی " لامپ 100 " را هم کارگردانی کرد اما انگار ترجیح داد در زمینه ساخت سریال فعالیتش را ادامه دهد و دیگر فیلمی نساخت.

آقا خانی با مهمترین طنزپردازان 2 دهه اخیر مانند مهران مدیری، رضا عطاران، پیمان قاسم خانی، سیروس مقدم، محسن تنابنده و ... همکاری داشته است و علاوه بر آنها با اصغر فرهادی هم در سریال داستان یک شهر (2 فصل) همکاری داشته است. (البته به این لیست باید بیش از 20 فیلم سینمایی با کارگردانهای مختلف را هم اضافه کرد که آقاخانی در آنها بازیگر بوده است).

حال بعد از این همه تجربه سعید آقا خانی سریال نون، خ را ساخت که با توجه به کُرد بودن خود او (متولد شهر بیجار در کردستان) و شناخت دقیق از روحیه و فرهنگ مردم کُردستان یک مجموعه قابل قبول و دلنشین را ارائه کرده است و شخصیتی خلق کرده که مخاطبان با او ارتباط برقرار می‌کنند و اصطلاحا بسیار شیرین و دوست داشتنی است. مانند خود نورالدین یک سادگی در سریال نون، خ وجود دارد که این سادگی حاصل تجربه و شناخت از مدیوم مد نظر است.

چسعید آقا خانی

نورالدين مرد ميانسالي است با قلبي پاک، اميدوار، صادق و معصوم. او اهل کار و تلاش است و به شکلي سالم و درست مي خواهد گره از کار خود و اطرافيانش باز کند ولي برخي اوقات اتفاقات به گونه اي رقم مي خورد که اين خير خواهي و نيت پاک، مشکلاتي براي خودش و خانواده اش بوجود مي آورد.

هر آنچه که در دل دارد را به زبان مي آورد و اهل نيرنگ، ريا، دور زدن آدمها و قلب واقعيت نيست. مثلا در همین فصل سوم در جمع اطرافيان و اهالي روستا به سادگي اعلام مي کند که براي مراسم عروسي دخترش شيرين دست و بالش تنگ بوده و مجبور شده زمينش را به 4 ميليون تومان به سلمان بفروشد.

او دل هیچ کسی را نمی شکند و هر کسی هر چه می گوید حق را به او می دهد و می گوید تو هم راست می گویی. مانند کودک‌ها صاف و ساده است و با کوچکترین اتفاقات خوشحال و شاد می شود و از هر نکته مثبتی گل از گلش می شکفد و غرق در شادی و لذت می شود و از همان طرف ناراحتی و غم دیگران به سرعت او را تحت تاثیر قرار می دهد.

در خانه اش باز است و اگرچه شاید خیلی پولدار نباشد اما سفره اش همیشه بر روی مهمانان گسترده است و در هر شرایطی او مهمان نواز است. احترام بزرگ و کوچک را نگاه می‌دارد و عمه هایی که در خانه او هستند را همیشه تکریم کرده و اعتقاد دارد که عمه ها چشم و چراغ خانه او هستند. عاشق دخترانش است و هر آنچه در توان دارد برای بهتر شدن زندگی دختران و خانواده اش به کار می گیرد.

نون، خ

او اهل تسامح و تساهل است قصد ندارد در برخورد با ناملايمات قهر کند و يا رويکردي انتقامي و خشن داشته باشد بلکه بيشتر سعي در حل و گذشت از مصائب را دارد.

در همین فصل سوم سکانس درد دل کردن او با خدا جالب توجه بود از خدا خواست که او را موقع خواب از این دنیا ببرد چون به نظرش او دیگر آدم بدرد نخوریشده بود که نمی توانست کمک حال دخترانش باشد و مشکلات آنها را حل کند ولی با دیدن عکس کودکی دخترانش سریع نظرش عوض شد و از خدا خواست که اون درخواستش را لغو کند.

استفاده از کلمات انگلیسی در مکالمه هایش مانند " اوه، یس" و یا تکیه کلام‌هایی ساده اما به موقع شخصیت او را دلنشین تر می‌کند جملاتی مانند: آییی باریک الله، عروسک‌های کوکی بابا ، عرض شود به حضور انور شما، یا ایزد منان، بابا گیان (بابا جان) و یا سوال : دختران بابا دوست دارید پدر شما همین جا سکته کند بمیرد؟ و ...

اگرچه شخصیت نورالدین یا آقا نوری خیالی و ساخته ذهن است اما همه ما دوست داریم جهان اطراف ما پر از انسان هایی چون "کاک نوری گیان" باشد.

دستمریزاد به سعید آقاخانی و امیر وفایی (نویسنده سریال) و تمامی عوامل سریال نون. خ

 

 

عصر ایران

[کد خبر:AJ35322]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

گزارش تصویری

مزرعه کلزا در روستای زرندین نکا/تصاویر

مزرعه کلزا در روستای زرندین نکا/تصاویر

    مزرعه کلزا در روستای زرندین...

تصاویر/ رستاخیز طبیعت

تصاویر/ رستاخیز طبیعت

تصاویر/ رستاخیز طبیعت

جدیدترین مطالب