0002029159.jpg

 
مصطفی هوشمند 
 باران و میزان بارش آن در مناطق جنوبی از اهمیت بسزایی برخوردار است
به نحوی که با آغاز فصل بارش از مهر ماه هر سال بین اکثریت مردم صحبت از باران و خشک سالی در میان است.
علت کمبود بارش و خشک سالی های ممتد جنوب چه می‌باشد؟ 
یکی از عوامل پربارش و کم بارش بودن مناطق جنوبی ، نحوه فعالیت پرفشار جنب حاره ای می‌باشد.
پرفشاری که نیمی از آب و هوای ایران را کنترل می کند و بر روی مجمع الجزایر آزور مستقر است و درفصل تابستان به صورت زبانه ای ازطریق مدیترانه بر بالای خاور میانه از جمله ایران کشیده می شود.
گسترش عمودی این پر فشار بر بالای ایران از سطح200 هکتو پاسکالی تا700 هکتوپاسکالی یا پایین تر کشیده شده است.
علت عدم گسترش آن به سطوح پایین تر و یا سطح زمین وجودگرمایش شدید سطح زمین بر اثر تابش آفتاب است که سبب می شود بر روی زمین ایران مرکز کم فشار ایجاد شود.
فعالیت پرفشار جنب حاره ای گاها سبب می‌شود تا چندین سال بارش های جنوب به شدت نزول پیدا کند و یا از نرمال سالیانه بیشتر شود.
امسال نیز تاکنون پرفشار جنب حاره ای در جای نسبتا بدی استقرار یافته که زبانه های تاثیر آن تا جنوب فارس و جنوب بوشهر و هرمزگان و سیستان و بلوچستان کشیده شده است، به نحوی که خطوط فشاری در مناطق یاد شده از هم فاصله گرفته اند. 
یکی از دلایل این موضوع فعالیت کم فشارها و بارش های بدموقعی ست که در اقیانوس هند و عرب شاهد بوده و هستیم که نتیجه فعالیت آن ها باعث هل دادن جنب حاره به عرض های بالاتر گشته است.
در صورت نفوذ پرفشار سیبری و کم شدن فعالیت های بارشی بر روی اقیانوس هند و دریای عرب چنبره پرفشار جنب حاره از جنوب و جنوب شرق کشور برداشته خواهد شد
امید است امسال با ورود اولین موج بارشی پاییزه به مناطق و رخنه هوای سرد موجب عقب نشینی جنب حاره ای و افزایش بارش ها باشیم./ تاورتا
[کد خبر:AJ26388]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


دیدگاه‌ها   

+1 # محمد جوهری 1397-08-17 08:38
ضمن تشکر از جناب هوشمند عزیز. اگر مراد از جنوب، کل جنوب باشد که با عرض پوزش این موضوع اصلا صحت ندارد چرا که بارندگی های فراوانی در دیلم و گناوه و بوشهر و خارگ داشته ایم که میشود گفت تقریبا بی سابقه است. اگر نظری به آمارهای سالیانه و درازمدت بیندازید مستحضر خواهید شد که عمده بارش استان بوشهر در آذر و دی است و در ماه آبان میانگین بلند مدت به ندرت از 20میلی متر فراتر میرود. از طرفی اگر مراد از جنوب، نواحی جنوبی استان بوشهر مثلا دیر و کنگان و جم و عسلویه باشد فرمایش شما درست است. باران های امسال در شمال و مرکز استان در مهر و آبان کاملا غیر منتظره و خارج از روال طبیعی بوده است.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

گزارش تصویری

کوچ بهاره دام ها در مازندران /تصاویر

کوچ بهاره دام ها در مازندران /تصاویر

کوچ بهاره دام ها در مازندران

برداشت توت فرنگی در مازندران/تصاویر

برداشت توت فرنگی در مازندران/تصاویر

برداشت توت فرنگی در مازندران

هجوم پروانه‌های زیبا به تهران/تصاویر

هجوم پروانه‌های زیبا به تهران/تصاویر

هجوم پروانه‌های زیبا به تهران

جدیدترین مطالب