000000000000000000000000000000000000000000000000ex.jpg

 

آینه جم:  حسین لاری 
نمی دانم گذرتان به پارکها و مراکز تفریحی افتاده یا نه افراد و خانواده هایی را می بینید که پای ثابت تفریح شان کشیدن قلیان است و هر کدام شلنگ‌قلیانی در دست دارند و هر لحظه پک عمیقی به آن می‌زنند و دود آنرا با حس قشنگ وژست زیبایی از گوشه لب خارج می کنند اگر زمانی مراکز تفریحی و کافه‌ها محل بحث‌های روز و تحلیل‌های فرهنگی و ادبی وسیاسی بود، امروز این اماکن پاتوق برخی افراد برای مصرف قلیان و دخانیات شده است.
با توجه به فرهنگـ و سنت قدیمی مناطق جنوبی کشور مصرف قلیان های سنتی با تنباکوی محلی در بین زنان و مردان شهرها و روستاهای جنوبی رایج است و علیرغم رشد مصرف قلیان های طعم دار دربین جوانان هنوز هم قلیان های سنتی در شهرها و روستاهای جنوب کشور به خصوص استان بوشهرپای ثابت محافل و مجالس و شب نشینی ها است و به قولی صفای مجلس است.
اما گذشته از مصرف سنتی قلیان در بین زنان و مردان سالخورده و میان سال شواهد وقرائن از رشد مصرف قلیان های میوه ای و طعم دار در میان جوانان و نوجوانان به ویژه خانم ها حکایت دارد که موضوع خوشایندی نیست و خطری برای سلامتی نسل آینده محسوب می شود.
برخی پژوهشگران حوزه اعتیاد معتقدندقلیان های میوه ای علاوه بر مضراتی که مشابه سیگار دارند به خاطر مواد افزودنی دیگری که برای طعم بخشیدن و بو بخشیدن به آن اضافه می‌شود ایجاد یک سری علایم حساسیت چه به صورت پوستی و چه به صورت تنفسی می‌کند و نیز می‌تواند روی سیستم قلبی، عروقی و ریوی تأثیرات سوء داشته باشد
برخی می‌گویند کشیدن قلیان اعتیادآور نیست امامتخصصان حوزه اعتیاد معتقدند برخلاف تصور این که مصرف قلیان ضررش کمتر از سایر مواد دخانی است اما به یاد داشته باشیم که قلیان هم زمینه اعتیاد را فراهم می‌کند.
بر خلاف اعتقادات و باورهای افراد قدیمی که قلیان را بی ضرر می‌دانستند، دود منتشره از قلیان حاوی مقادیر زیادی مواد سمی است که این مواد سبب بروز سرطان ریه، بیماری‌های قلبی، عروقی و… می‌شود. ضمن اینکه نیکوتین قلیان نیز مانند سایر موارد دخانی، اعتیادآور است.
بررسی‌های کمیته مبارزه با استعمال دخانیات وزارت بهداشت درمان و علوم پزشکی نشان می‌دهد که در حال حاضر ۱۵ درصد جوانان کشور مصرف‌کننده مستمر قلیان هستند که به دلیل دسترسی آسان این آمار رو به افزایش است این آمارها از آنجا نگران کننده است که جامعه بدون آگاهی از عواقب استفاده از قلیان از آن به عنوان یک وسیله تفریح استفاده می کند.
رشد روز افزون مراکز عرضه و فروش دخانیات قلیان و متعلقات و ابزار مصرف مواد دخانی در شهرهای استان نگران کننده است و حتی این مراکز در شهرهای کوچک نیز راه افتاده و در اکثر خیابان ها یک فروشگاه دخانیات دائر شده است متولیان امر به خصوص مراکز بهداشتی باید با نظارت بیشتر نسبت به این روند رشد عرضه مواد دخانی حساسیت نشان دهند و با آموزش بیشتر به خانواده ها به خصوص جوانان زمینه کاهش مصرف دخانیات به ویژه قلیان را فراهم نمایند۰
[کد خبر:AJ29487]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

گزارش تصویری

جدیدترین مطالب