000000000000000000000000000000000000000000000066.jpg

 

 

 بنام خداوند بخشنده مهربان????

سیل و درس های آموختنی
رحیم جمالی ( شهردار کنگان)

زندگی انسان از آغاز تا کنون همواره با خطرات ناشی از بلایای طبیعی همراه بوده است و ایران با توجه به اقلیم متغیر و ناپایداری های موقتی و در عین حال مخرب یکی از کشورهایی است که در معرض سوانح طبیعی بسیاری قرار دارد که سیل یکی از جدی ترین آنهاست .

درتاریخ ۹۹/۱/۳ بارندگی شدید ( بیش از ١٠٠ میلیمتری در کمتر از یک ساعت یا به تعبیری نصف بارندگی در یکسال آبی شهر کنگان ) منجر به راه افتادن سیل و آبگرفتگی معابر گردید ، شدت این موضوع بحدی بود که منازل شهروندان شریف شهر در جوار خور عبدالسلام و بعضی مناطق دیگر در امان نماند و آب وارد منازل گردید .
مبحث تاب آوری شهری و شهرهای تاب آور در برابر حوادث و مصائب طبیعی مدتهاست بحث محافل دانشگاهی ست .

تاب آوری این روزها به دغدغه مهمی برای شهرها تبدیل شده است؛ به طوری که توجه و پرداختن به آن در شهرهای خصوصاً بلاخیز حائز اهمیت است. در دورانی از شهرسازی به سر می بریم که اکولوژی کره زمین به طور فزاینده ای تحت تأثیر فعالیت های انسانی قرار گرفته است. فعالیت های شهرسازی و برنامه ریزی شهری موجب افزایش فشار بر طبیعت و تضعیف تاب آوری آن شده است که اغلب پیامدهای مخربی برای شهرها و ساکنان آن در پی داشته است . در واقع، در دو سه دهه اخیر، فرصت مناسبی برای توسعه پایدار جهانی ایجاد شده است. در این میان، تاب آوری و پایداری اهداف اصلی شهرهای آینده خواهند بود. عواقب جبران ناپذیر حوادث طبیعی و آسیب های اجتماعی، اقتصادی و زیست محیطی شهرهای معاصر موجب شده تا مفاهیم پایداری و تاب آوری تا حد زیادی به هم مرتبط شوند . با توجه به موارد برشمرده ، توجه به نکات درس آموز زیر جهت پرهیز از اتفاقات آینده برای شهر کنگان ضرورت دارد . توجه همشهریان عزیز را به نکات چندی جلب نمایم : ????????

???? ١- مدیریت مسیل های بالادست شهر
متاسفانه در کشور ما به دلیل عدم وجود نگرش سیستمی و مدیریت جامع حوضه های آبخیز، در حالی که در یک برهه از زمان آب به صورت سیلاب هدر می رود، در زمانی دیگر اثرات ناشی از کمبود آن خسارات جبران ناپذیری را به بار می آورد. این امر نه تنها در بعد زمان بلکه در بعد مکان نیز به خوبی مشخص است، کار ارزشمند منابع طبیعی شهرستان در آبخیز داری بالادست شهر بنک در شهر کنگان هم قابل انجام است .

???? ٢- علیرغم ساخته شدن بخش های زیادی از شهر هنوز فرصت زیادی تا تدوین و طراحی حرایم مسیل ها داریم ، متاسفانه طرح جامعی از حرایم سطح شهر وجود ندارد . لذا تجاوز به این حرایم با عدم قطعیت این طرح ها همچنان ادامه دارد . مسیل ها و رودخانه های شهری، به عنوان فضاهای پنهان شهری، فرصت هایی هستند که بی توجه رها شده اند و به رغم پتانسیل های فراوانی که دارند استفاده کامل و در خوری از ان ها نمی شودبه طوری که در اکثر شهر ها آن ها را تهدیدی بر شهر تلقی کرده و به همین دلیل به طرق مختلف بخش های سوداگر شهر سعی در انتفاع شخصی از این فضاها بدون توجه به تبعات آن دارد .

???? ٣- با وجود بارندگی سیل آسا و شدید اخیر ، سازه های گران قیمت و اصلی احداث شده توسط مدیریت شهری، پایداری خود را حفظ نمودند و اندک خسارات وارد شده به سازه های سبک تر یا در حال احداث یا سازهای خیلی قدیمی تر وارد شده است .

???? ۴- برخلاف ادعاهای مطرح هیچ پارک یا میدانی در محل دره احداث نشده است . میدان کوزه گری و پارک یلدا کانال دفع آب به تناسبِ مسیل های بالادستی خود دارد و در بارندگی اخیر نیز علیرغم شدت بارش این کانال عملکرد مطلوبی داشت . آب گرفتگی میدان کوزه گری به دلیل پس زدگی آب در پل خور عبدالسلام و به تبع آن سرازیری آب در کل بلوار ساحلی بود و ارتباطی به کانال موجود میدان نداشت . با این وجود و در زمان فروکش کردن آبهای خور عبدالسلام در مدت زمان کوتاهی آب میدان هم دفع گردید . تجدید نظر و بازنگری در پل این خور ضرورت دارد .

???? ۵- لزوم توسعه دیوارهای حفاظتی و نقش بی بدیل انها در محافظت از فضاهای احداث شده ، بخصوص منازل مسکونی بیشتر روشن گردید . بعنوان مثال دیوار حفاظتی تازه به اتمام رسیده دره نیروگاه علیرغم حادثه بار بودن آن در ادوار گذشته ، عملکرد بسیار موثری داشت ، همچنین دیوارهای احداث شده در طول بلوار امام حسین ( عیله السلام ) در کنار مسیل های پر آب ، بخوبی از منازل شهروندان محافظت نمود . هم اکنون شهر نیازمند احداث دیوارهای فراوانی ست که شهرداری در سال جدید به احداث انها مبادرت خواهد نمود و کارگاههای احداث این دیوارها برچیده نخواهد شد .

???? ۶- درخصوص میدان غدیر نیز توجه به نکات زیر حایز اهمیت است ؛ احداث این میدان در شرایط موجود بهترین گزینه برای ساماندهی ترافیک این تقاطع است . ( با احترام به منتقدین طرح ) همچنان که احداث کانال با عرض و عمق مناسب در خیابان غدیر برای ساماندهی بستر کور شده رودخانه فصلی بسیار ضرورت دارد . این دو مهم در حال حاضر در دستور کار شهرداری ست .
???? ۷ – در مطالب پیشتر عنوان گردید بلوار امام حسین ( ع ) کاری بزرگ و پرهزینه در شرایط سالهای سخت مالی شهرداری بود . کانالهای پیش بینی شده ، علیرغم تلاش بسیار همزمان با پروژه به بهره برداری نرسید . شدت بارندگی اخیر بحدی بود که در صورت تکمیل این کانالها هم ، سر ریز آب وجود داشته و جوابگوی این حجم از بارش نبود . سازه های آبی با توجه به میانگین بارش سی ساله طراحی میشوند نه حداقل یا حداکثر سالهای خشکسالی یا تر سالی .

???? ۸- بلافاصله بعد از وقوع حادثه ، تمام واحد های شهرداری با همت و تلاش سعی در کمک به شهروندان آسیب دیده نمودند و گروههای جهادی و هلال احمر پا بپای شهرداری سعی در کم کردن آلام شهروندان آسیب دیده نمودند . پاکسازی و لایروبی شهر همچنان ادامه داشته و تا پاکسازی کامل شهر ادامه خواهد یافت .

???? بجاست تقدیر نمایم ازامام جمعه معزز شهرستان که از نخستین لحظه وقوع حادثه پیگیر وضعیت مردم و ساماندهی امور بودند ، فرماندار ساعی شهرستان ، دکتر شیخ موسی احمدی منتخب مردم شریف جنوب استان در مجلس شورای اسلامی ، معاونین محترم فرماندار ، اعضای محترم شورای اسلامی شهر کنگان ، فرماندهی محترم سپاه شهرستان ، نیروی انتظامی، گروههای جهادی ، بسیجیان عزیز ، مردم و امدادگران هلال احمر و جوانان عزیز که پا به پای پرسنل خدوم شهرداری از هیچ تلاشی دریغ نکردند تشکر نمایم .
همچنین در پایان از تک تک شهروندان شریف شهر بابت همه این گرفتاریها خاضعانه عذرخواهی می نمایم . انشالله و به کمک مردم شریف ، شهری عاری از هر گونه حادثه تلخ و سرشار از رونق آبادانی داشته باشیم .

[کد خبر:AJ32050]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


دیدگاه‌ها   

0 # احمدی 1399-01-06 13:49
شهردارمحترم
ابراههاوودره هاراهمه پرکردندتبدیل به زمین نمودندجایی برای عبوراب نگذاشتنداب باران وسیل بایدازکدام مسیرحرکت کندسیل مسرش رابازخواهدکردفک ری برای اینده کنیداین هم هشداری بود
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

گزارش تصویری

تصاویر/ تفریح زیر سایه کرونا

تصاویر/ تفریح زیر سایه کرونا

 تفریح زیر سایه کرونا

جنگل شگفت انگیز فندقلو/تصاویر

جنگل شگفت انگیز فندقلو/تصاویر

جنگل شگفت انگیز فندقلو

جدیدترین مطالب