134086.jpg

 

 

 

 

آینه جم:  ابراهیم قیصری :
اعتبارات عوارض آلایندگی پارس جنوبی  پس از حدود یک سال توقیف توسط کمیته توزیع اعتبارات آلایندگی استان تعیین تکلیف شد که در این میان سهم شهرستان های  جم و دیر صفر شد و ۶۰ درصد به عسلویه و ۴۰ درصد به کنگان رسید ؛ این نحوه توزیع واکنش های متعددی در پی داشته است که در این باره ذکر ۸ نکته خالی از لطف نیست: 
 
۱- اولین نکته اینکه مسئولان استان بوشهر می گویند  براساس نظر کارشناسی محیط زیست، اعتبارات توزیع شده  است! ، به نظر می رسد  ادعای عدم تاثیرپذیری جم از آلودگی های عسلویه توسط کارشناسان این اداره کل اصلا کارشناسی نباشد! بر چه مبنایی گفته شده است جم تحت تاثیر آلایندگی پارس جنوبی نیست؟! اداره کل حفاظت  محیط زیست استان بوشهر باید مستندات خود را برای ارزیابی عدم تاثیرپذیری جم از آلودگی های عسلویه منتشر کند. معیارها و مولفه ها برای سنجش چه بوده است و چرا دستگاه های سنجش آلایندگی در شهرستان نصب نشده است تا میزان آلایندگی مشخص شود؟ موضوع قابل تاکید این است که بسیاری از بادهای غالب شهرستان از سمت آسمان عسلویه است.
 
۲- عدم توزیع عادلانه اعتبارات آلایندگی استان میراث مصطفی سالاری استاندار سابق بوشهر است؛ بنایی که روز اول کج نهاده شد و همچنان موجب شکاف بین شهرستان های استان است و حتی سبب شده استان های همسایه نیز به طمع دریافت عوارض آلایندگی تحرکاتی داشته باشند.
 
۳-  اعضای شوراهای اسلامی شهرهای شهرستان جم در اولین واکنش اعلام کردند از سمت خود استعفا می دهند. موضوعی که قطعا نمی تواند  در افکار عمومی و در پیشبرد سهم شهرستان کارایی داشته باشد. شوراهای اسلامی جم به جای جنجال رسانه ای،   بایستند و با پیگیری های حقوقی و استفاده از دیدگاه های کارشناسی و نشست های متعدد با مسوولان کشوری و استانی، پیگیر دریافت عوارض آلایندگی پارس جنوبی شوند ؛ قانون نحوه توزیع اعتبارات آلایندگی برنامه ششم توسعه بهترین راهکار برای پیگیری حق از دست رفته  مردم شهرستان جم است. 
 
۴- حضور و سکونت هزاران نفر از کارکنان شرکت های نفتی عسلویه و کنگان در جم، مسائل بهداشتی، فرهنگی ،اجتماعی و آموزشی این شهرستان را مستقیما تحت تاثیر قرار داده است. آیا این موارد نباید در بحث عوارض آلایندگی گنجانده شود؟ مطمئنا تعریف آلایندگی محدود به آلودگی های فلرها نیست. 
 
 
 

1864249674_orig.jpg

 
 
 
۵- در استانداری بوشهر ادعا می شود نظر کارشناسی محیط زیست این است که جم تحت تاثیر آلایندگی پارس جنوبی نیست! اما بررسی ها نشان می دهد پیگیری های دو وکیل و لابی گری شوراهای عسلویه در مرکز کشور سبب شده است که عوارض آلایندگی پارس جنوبی در سال گذشته مختص یک یا دو شهرستان شود.
 
۶- عوارض اخیر که توزیع شده است حدود ۲۵۰ میلیارد تومان بوده است و اگر حداقل ۲۰  درصد این اعتبار هم به شهرستان  جم برسد با توجه به اینکه در این سالها تخصیص اعتبارات استانی و ارزش افزوده بسیار اندک است، می تواند کمک خوبی به شهرداریها و دهیاری های  جم باشد ؛شهرداری ها و دهیاری هایی که برای تکمیل پروژه های خود روی این اعتبارات حساب کرده اند. 
 
۷- علاوه بر تحرکات اعضای شوراهای اسلامی، باید فعالان سیاسی و اجتماعی شهرستان نیز برای پیگیری این مطالبه مهم اقدام کنند .گرچه موضوع بیماری کرونا  سبب شده این موضوع در حاشیه قرار گیرد، اما باید به این نکته توجه شود که در صورت عدم تخصیص این عوارض به جم در سال جاری، سال های آینده نیز ، سر شهرستان بی کلاه می ماند!.
 
۸ - و اما نکته پایانی و فاجعه آمیز این است شنیده می شود  در سال ۹۹ و سال های بعدی اعتبارات آلایندگی پارس جنوبی به شهرستان های مهر و لامرد و پارسیان می رسد اما جم از دریافت این عوارض حذف می شود!  ، در صورت تحقق این موضوع،  آن وقت است باید تمام مسوولان جم و اعضای شوراهای اسلامی روستاها و  شهرهای جم استعفا دهند که دیگر به خیرشان امیدی نیست!.
** یادداشت سردبیر
[کد خبر:AJ32061]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


دیدگاه‌ها   

0 # اصولگرای اصلاح طلب 1399-01-06 08:49
مخابرات جم دریابید
مخابرات
مخابرات
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
0 # شهروند جمی 1399-01-06 10:35
چرا هیچ حرفی از نماینده فعلی و عملکردشون در این حوزه نزدین؟؟
قطعا این یکی از وظایف نماینده هست که پیگیری عوارض آلایندگی کنه، کجا شورا میتونه در سطح کشور پیگیری کنه؟؟ نماینده ما این ۴ سال چیکار میکرده که عوارض ما قراره بدن مهر و لامرد و پارسیان؟؟
فقط وعده تو خالی
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
0 # مرسی حسن 1399-01-06 11:28
کارنامه دولت تدبیر و امید
تعطیلی فرودگاه جم
واگذاری روستا به کنگان
اعطای صنعت سبز به پالایشگاه فجر جم
اعتبارات آلایندگی جم به عسلویه رسید
اب جم هم قطع می شه تابستون

مرسی
مرسی
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
-1 # از ابکش 1399-01-07 18:10
این اول راهه با رفتن شیخ موسی سختگیری ها نسبت به جم بیشتر خواهد شد درود بر خانم الماسی که هم حوزه نمایندگی مساوی می دید
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
0 # حسینی 1399-01-08 11:48
امیدی به اعضای شورا نیست
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن

نوشتن دیدگاه

گزارش تصویری

جدیدترین مطالب