IMG-20200328-WA0016.jpg

 

آینه جم:   حسین دهقان زاده
این روزها همه تاکید دارند در خانه ماندن، بهترین راهکار مقابله با نقطه اوج کرونا است. قرنطینه یا قطع ارتباط انسانها با همدیگر که از آن به عنوان طرح فاصله گذاری اجتماعی یاد می‌شود ، این روزها تبدیل به مسئله‌ای چالش برانگیز شده؛ عده‌ای معتقدند تبعات اقتصادی قرنطینه بسیار زیاد و فایده آن کم است و در مقابل تعداد برخی می‌گویند قرنطینه راهکاری اشتباه و از مد افتاده و متعلق به قرن ۱۹ است و باید چاره دیگری اندیشید. که در این یادداشت موضوع شرح داده ایم.
به جز راههای درمانی و رعایت بهداشت فردی، یکی از راههای غلبه بر این بحران از طریق جلوگیری از شیوع آن، قرنطینه است. قرنطینه یا ایجاد محدودیت در ارتباطات انسانی، یکی از راهکارهای باستانی برای جلوگیری از شیوع بیماریهاست که ریشه در سنت روم باستان، شهر ونیز و دیگر مسائل شبیه به آن دارد.
به طور کلی برای غلبه بر شیوع کرونا، می توان گفت قرنطینه در ۵ سطح باید جریان پیدا کند:
قرنطینه خانگی که برای افراد سالم و بیمار یک سان است.
قرنطینه افراد بیمار یا مشکوک به بیماری در منزل یا درمانگاه و تحت نظر پزشک.
قرنطینه های مکانی مانند قرنطینه کشتی، باشگاه های ورزشی و پادگانها.
قرنطینه شهر یا استان آلوده.
 قرنطینه کشورهای آلوده.
در حال حاضر، به نظر می رسد تنها در یکی دو سطح از جمله قرنطینه برخی افراد آلوده در بیمارستانها و همچنین قرنطینه خودخواسته شهری در برخی شهرها، اجرا شده است.
تجربه قرنطینه در کشورهای جهان؛
در جهان، کشورهای زیادی از قرنطینه به عنوان راهکاری برای غلبه بر شیوع کرونا استفاده کرده اند. قرنطینه یکی از راهبردهای غلبه بر بیماری کرونا از ابتدای پیدایش این بیماری عنوان می شود. به طوری که سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده چین تنها با قرنطینه بسیار سفت و سخت توانست بر بحران غلبه و شاخص سلامت خود را بار دیگر مثبت کند. ایتالیا یکی از کانونهای بحران کرونا در جهان است که تصمیم گرفت ۶۰ میلیون نفر را قرنطینه کند. به جز چین و ایتالیا حتی کشورهای همجوار ما از هم قرنطینه شهری به عنوان راهکار اصلی مبارزه با شیوع کرونا استفاده می کنند. مثلا در کشور عراق، قرنطینه شهر نجف، اقدامی درخور توجه و شایسته عنوان شده است که امکان گسترش این بیماری را در شهرهای اطراف نجف به حداقل می رساند.
در حالی که طرح تقویت فاصله‌گذاری اجتماعی با هدف کمک به تشدید قطع زنجیره انتقال بیماری با رویکرد کاهش تماس‌ها، عدم برگزاری اجتماعات و حذف ترددهای غیرضروری در سطح کشور (مصوب ستاد ملی مدیریت و مقابله با کرونا) از بامداد جمعه هشتم فرودین‌ماه آغاز و تا ۱۵ فروردین‌ماه اجرا، و در صورت تصویب ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا، اجرای طرح تمدید خواهد شد.
این طرح شامل تشدید محدودیت هایی در جاده‌ها و شهرها خواهد بود. کسانی که قصد سفر دارند باید سفر خود را لغو کنند؛ چون در این طرح این طور دیده شده که تنها افراد ساکن در یک شهر اجازه ورود به یک شهر را دارند و حداکثر امکان عبور از کنار گذر شهر را خواهند داشت. کسانی که هم اکنون در سفر هستند، باید با قاطعیت، رعایت تکریم و احترام و ملاحظه شرایط خاص مردم و مسافرین هر چه سریعتر به محل سکوت خود بازگردند.
 برای اجرای طرح فاصله گیری اجتماعی لازم است افراد ساکن یا بومی هر منطقه از مسافران و افرادی که وارد آن منطقه شده‌اند متمایز شوند. در بیانیه ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا، برای شناسایی افراد ساکن و بومی کنترل کارت ملی، پلاک خودرو و بیمه‌نامه خودرو  پیش‌بینی شده  است.صرفاً افراد بومی ساکن هر شهر مجاز به ورود آن شهر بوده و ورود افراد غیرساکن ممنوع است.
بنابراین با توجه به شیوع ویروس ‌کرونا در کشور ‌باید همانند کشور چین در چندین سطح قرنطینه عمومی در مدت زمان طولانی برای اخذ نتیجه مطلوب اجرا شود. در ضمن باید توجه داشت که قرنطینه سبب پیامدهایی چون بحران مالی و اقتصادی در پی خواهد داشت.
[کد خبر:AJ32107]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

گزارش تصویری

جدیدترین مطالب