00000000000000225.jpg

آینه جم-ساخت و راه اندازی حدود ۳۰ فاز پالایشگاهی و بیش از ۲۰ طرح پتروشیمی و ده ها صنایع، نشان از اوج همت جوانان ایرانی در این خطه از خاک عزیزمان دارد. اما مهم ترین مسئله ای که وجود دارد این است که آیا در سایه این پیشرفت، سایر مولفه های اجتماعی توسعه در این گستره جغرافیایی دیده و پرداخته شده است؟

متاسفانه یکی از اشکالات اساسی که برای پاسخ به این پرسش وجود دارد این است که اطلاعات جامع و علمی جهت پاسخ گویی به میزان دستیابی در زمینه توسعه مولفه های اجتماعی و سلامتی در جنوب استان بوشهر و پیرامون پارس جنوبی وجود ندارد.

برای اینکه بتوانیم ارزیابی دقیق و منطبق بر داده های علمی داشته باشیم لازم است پژوهش های گسترده درطیف وسیعی ازمسائل مرتبط با این موضوع به عمل آید . پیشنهادی که مطرح میگردد، لزوم راه اندازی پژوهشکده سلامت و استقرار آن در محدوده پارس جنوبی با مرکزیت شهرستان کنگان با توجه به موقعیت جغرافیایی آن می باشد.

بر اساس تکالیف و تعهدات حوزه صنعت نفت که در پیوست سلامت مصوب هیات وزیران آمده است، این پژوهشکده باید با پشتیبانی مالی و لجستیکی مدیران نفت و با نظارت و هدف گذاری مدیران دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر راه اندازی گردد.

در این پژوهشکده از اساتید و صاحب نظران در موضوعات مختلف اجتماعی، سلامت، روانشناختی، زیست محیطی، جامعه شناختی، آب و هوایی و غیره بهره گیری می شود.

در این پژوهشکده کلیه عوامل اجتماعی موثر بر سلامتی پرسنل پارس جنوبی و ساکنین پیرامون آن در شهرها و روستاهای اطراف در شهرستان های چهارگانه کنگان، عسلویه، جم و دیر مورد بررسی دقیق با استفاده از آخرین روش های پژوهشی صورت می پذیرد و پس از جمع بندی اطلاعات و آمار استخراج شده طی تدوین طرح جامع سلامت منطقه ، راه کارهای مناسب و عملیاتی مناسب در بازه زمانی مشخص با تعیین اهداف کوتاه مدت و بلند مدت مدیران تصمیم ساز در حوزه سلامت استان و شهرستان های جنوبی استان ارائه میگردد.

از دیگر الزامات این پژوهشکده، فعالیت آن بصورت دائم در منطقه و پایش مستمر و رصد کامل اهداف تعیین شده در طرح جامع سلامت به کارگروه سلامت و امنیت غذایی شهرستانها بوده و تهیه گزارش فصلی از میزان دستیابی به آن اهداف و میزان تاثیرات اقدامات در کاهش آسیب های سلامتی و اجتماعی جمعیت تحت پوشش می باشد.

با در نظر گرفتن کارکرد و اهمیت و استقرار این پژوهشکده می توان انتظار داشت، معیارهای علمی و کارشناسی در کاهش آسیب و ارتقاء سلامت مردم این منطقه بتواند به خوبی تاثیرگذار باشد.

مطمئنا اگر این خواسته به عنوان یک مطالبه به حق مورد نظر مسئولین امر قرار گیرد و بتواند هرچه سریعتر مسیر اجرایی شدن آن سپری گردد، گامی بسیار بلند در توسعه همه جانبه این منطقه استراتژیک خواهد بود.

یادداشت: مهندس محمود میرحاجی

* ثلاث

[کد خبر:AJ32711]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

گزارش تصویری

پرورش زنبور عسل/تصاویر

پرورش زنبور عسل/تصاویر

پرورش زنبور عسل

برداشت گیلاس از باغات سامان/تصاویر

برداشت گیلاس از باغات سامان/تصاویر

برداشت گیلاس از باغات سامان

سفری آفرودی از آبی بیگلو تا لوندیل گیلان/تصاویر

سفری آفرودی از آبی بیگلو تا لوندیل گیلان/تصاویر

سفری آفرودی از آبی بیگلو تا لوندیل گیلان

جدیدترین مطالب