000054543.jpg

 

 

آینه جم:   عبدالحسین ابراهیمی، دکترای مدیریت ورزشی
امروزه در تمامی کشورهای دنیا از ورزش به عنوان یک مقیاس مهم در مهندسی اجتماعی جهت کاهش تنش‌ها، جرائم، تخلف‌ها، ارتقاء سطح سلامت و در نهایت دستیابی به ظرفیت اجتماعی بالاتر استفاده می‌نمایند. از طرفی ورزش، صنعتی است که بر مبنای رقابت، سرعت، علائق هواداری و سرمایه اجتماعی و ...... می‌باشد.
فلسفه وجودي مديريت در ورزش بيان‌گر اين حقيقت است كه مقوله تربيت بدني و ورزش به عنوان يك تشكيلات گسترده و در عين حال پيچيده نياز به داشتن ساختاری قوی و مديران ماهر و كارآمد در سطوح مختلف دارد. بنابراين وجود مديراني متخصص و اثربخش براي باشگاه‌های  ورزشي امري بديهي و اجتناب ناپذير است.  از طرفی باشگاه‌های ورزشی در محیط سراسر پرتلاطم خود، تنها با پایبندی و اتکاء به یک ساختار و استراتژی بنیادین قادر خواهند بود تا علیرغم فراز و نشیبهای محیطی و عملکردی، مسیر خود را در راستای اهداف اساسی و حیاتی مورد نظر حفظ کنند.
بررسی وضع موجود باشگاه پارس جنوبی جم از لحاظ ساختاری در حوزه های ورزش قهرمانی و حرفه ای، نشان دهندۀ پاره ای کاستی ها و مشکلات اساسی، نظیر نتایج ضعیف و روند کاملا نزولی در سه سال گذشته و در نهایت سقوط به دسته پایین‌تر، عدم موفقیت و شکست در خصوص تأمین منابع مالی با توجه به ثروت بی شمار در محیط صنعتی منطقه، انتخاب مدیران ناکارآمد، تنظیم قراردادهای ناقص و مشکوک باشگاه با مربیان و بازیکنان و ورود و خروج آزادانه بازیکنان به تیم‌های دیگر، عدم پاسخگویی نسبت به شکست‌ها، بدهی‌های زیاد باشگاه به بازیکنان و نهادهای مختلف، پایین بودن سهم باشگاه در تامین سلامت اجتماعی و عمومی مردم با توجه به صنعتی بودن منطقه، ناتوانی در ایجاد شرایط و امکانات مناسب جهت تمرینات و حضور تیم در منطقه، صوری بودن هیئت مدیره و عدم تشکیل یک جلسه با حضور کامل اعضای هیئت مدیره و ......... است.
بنابراین با توجه به مشکلات عدیده یاد شده، ضرورت وجود ایجاد ساختار قوی و قانون‌مند بیش از پیش احساس می‌شود. از این رو هدف اصلی و مهم از وجود ساختار سازمانی، انتخاب، ساماندهی و هماهنگی نیروی انسانی متخصص و تخصیص منابع موجود برای افزایش کارایی باشگاه ورزشی پارس در آینده است. توجه به این نکته ضروری است که طراحی ساختار از مسئولیت‌های خطیر مدیریت محسوب می‌شود و بسته به اینکه این امر چگونه انجام و اجرا شود، می‌تواند این باشگاه را به موفقیت یا شکست رهنمون کند.
 در ادامه به اختصار به چند علت علمی وجود ساختار برای ادامه حیات باشگاه پارس جنوبی جم اشاره می شود:
1- ساختار سازمانی باشگاههای ورزشی در تمامی کشورهای دنیا، دارای فلسفه وجودی باشگاه و اساسنامه است که با اتکاء به این دو مهم، مسیر حرکت و چگونگی نقش آفرینی باشگاه ورزشی در تمامی برهه ها مشخص می نماید.
2- ساختار سازمانی باشگاه ورزشی، به حیطه بندی و تقسیم کار همه عوامل دست اندرکار باشگاه ورزشی، به ویژه نقش، کارکرد، وظایف، مسئولیت ها و اختیارات هیات مدیره را به دقت، حیطه بندی نموده و تکلیف اختیارات و مسئولیت های مدیرعامل باشگاه و سایر مدیران زیرمجموعه به طور کامل روشن می نماید.
3- ساختار سازمانی باشگاه ورزشی با توجه به چابکی و حساسیت موجود و از قبل، نسبت به رقبا و شرایط رقابت، واکنش نشان خواهد و بهترین تصمیم ها به دور از هر گونه شتاب زدگی در شرایط بحران خواهد گرفت. 
4- تمام باشگاههای حرفه ای ورزشی در سراسر دنیا از یک ساختار نظری و یک ساختار عملی جهت اداره باشگاه و رسیدن به اهداف و موفقیت بهره می برند.
در پایان با توجه به شرایط موجود و آسیب های جسمانی، روحی و روانی ناشی از شیوع گسترده بیماری کووید 19 در منطقه و تهدید جدی سلامتی مردم،  این دغدغه ها باید از حوزه بالاترین مرجع تصمیم گیری در استان که شورای ورزش استان به ریاست استاندار است به مدیران پارس جنوبی ارجاع تا در ادامه با تدوین ساختار قوی و انتخاب اعضای هیئت مدیره علمی، متخصص و استفاده از ظرفیت های انسانی قوی این منطقه، آینده ای روشن برای این باشگاه پرهوادار ترسیم گردد.
 
 
* تاورتا
[کد خبر:AJ33710]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

گزارش تصویری

تصاویر/ تفریح زیر سایه کرونا

تصاویر/ تفریح زیر سایه کرونا

 تفریح زیر سایه کرونا

جنگل شگفت انگیز فندقلو/تصاویر

جنگل شگفت انگیز فندقلو/تصاویر

جنگل شگفت انگیز فندقلو

جدیدترین مطالب