جدیدترین ها از استان بوشهر

ویژه ها

معاونت صید شیلات بوشهر خبر داد: آغاز فصل صید میگو در بوشهر

    آینه جم؛  سرپرست معاونت صید و بنادر ماهیگیری اداره کل شیلات استان بوشهر...

در گفتگو با دکتر گران پی مطرح شد: گره کور بهداشت و درمان استان بوشهر

    آینه جم؛ سجاد محمودی نسب | .علی رغم اینکه نفت به مشام ماشین توسعه بسیار...

انتظار برای تبدیل «طرح ساماندهی» به قانون، قبل از پایان مرداد/ بزرگترین خدمت به کارگران، حذف پیمانکاران است

  آینه جم: نمایندگان عضو کمیسیون اجتماعی مجلس از پایان یافتن بررسی جزئیات طرح...

نذر متفاوت یک پزشک در بوشهر/ از اینجا دست خالی نمی‌روید!+ عکس

    آینه جم : در تاسوعای حسینی با حال و هوای عطر و طعم غذاهای نذری در بوشهر، عطر...

پیام مدیر عامل شرکت جم صنعت کاران به مناسبت روز خبرنگار

        آینه جم،پیام مدیر عامل شرکت جم صنعت کاران به مناسبت روز خبرنگار

واژگونی اتوبوس در مسیر جم به شیراز/۱۸ نفر مصدوم شدند +عکس

    آینه جم؛ ظهر دوشنبه یک دستگاه اتوبوس در مسیر جم به شیراز نزدیک روستای...

تأملات امروزی در نسبت ما و عاشورا؛ از روزگار امام علی(ع) و امام حسین(ع) تا عصر شبکه های اجتماعی

    آینه جم؛جعفر محمدی   - حسین(ع) ، بلندبخت تر از پدر نازنین اش بود. او...

فراخوان ۳ سوگواره ویژه ماه محرم و صفر در استان بوشهر+جزئیات

      آینه جم؛  رئیس حوزه هنری استان بوشهر از آغاز ۳ سوگواره سنج و دمام،...

منشا لکه های نفتی ساحل کنگان شناسایی خواهد شد

    آینه جم؛ منشا لکه های نفتی ساحل کنگان شناسایی خواهد شد 

پاسکاری دولت و مجلس با گذشت 5 ماه از سال /بازنشستگان همچنان در انتظار افزایش حقوق

    آینه جم: این روزها نمایندگان بازنشستگان کارگری از طولانی شدن ابلاغ مصوبه...

خارج کردن گلوله از بدن فرد مجروح در بیمارستان کنگان + عکس

      آینه جم؛ جراح کلیه و مجاری ادراری بیمارستان کنگان طی یک عمل حساس و...

پدری قصد داشت نوزادش را در بیمارستان برازجان بکشد/ ماجرا چه بود؟+عکس

    آینه جم؛ تصویری در فضای مجازی انتشار یافت که در آن مردی قصد داشت نوزادی را...

سند استراتژی مسئولیت اجتماعی شركت پتروشیمی جم بر مبنای استاندارد ایزو 26000 منتشر شد

      آینه جم؛ سند استراتژي مسئولیت اجتماعی پتروشيمي جم بر مبنای الزامات...

درخواست تاسیس سازمان خرما توسط نماینده دشتی و تنگستان

    آینه جم؛ نماینده مردم دشتی و تنگستان بوشهر در مجلس شورای اسلامی گفت: برطرف...

چرا آب از «سیراف» به «جم» نمی‌رسد؟

    آینه جم؛  سیف اله حسنی پور  بارها و بارها در خصوص پروژه‌ی آبرسانی از...

فرمانده انتظامی استان : ۵۸۰ کیلوگرم موادمخدر در عسلویه زمین‌گیر شد

    آینه جم؛  فرمانده انتظامی استان بوشهر گفت: ماموران انتظامی شهرستان...

ارسال کمک های شورای راهبردی پتروشیمی های منطقه پارس به بیمارستان جم

    آینه جم؛ کمک های شورای راهبردی پتروشیمی های منطقه پارس به بیمارستان جم...

00555.gif

IMG-20220501-WA0035.jpg

 

139211191449567192078504.jpg

 

 

آینه جم : مجاز یا ممنوع بودن یا حتی منطقی یا غیر منطقی بودن «حق مدیریت خدمات دارویی»، ماجرایی است که از چند سال پیش در مسیر بین دیوان عدالت اداری و وزارت بهداشت در رفت و آمد بود. از یک سو دیوان رای می دهد که دریافت «حق مدیریت خدمات دارویی» در داروخانه ها ممنوع است و از سوی دیگر وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو دریافت نکردن آن را به داروخانه ها ابلاغ نمی کنند و آن ها هم حتی اگر مشاوره ای به مردم نسخه به دست ندهند یا خبری از مدیرفنی در داروخانه نباشد آن را دریافت می کنند.
 
حق فنی غیرقانونی است
 
در سال ۸۷ مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی اعلام کرد «سالانه مبلغی حدود ۲۱۷‌میلیارد تومان حق فنی از بیماران دریافت می‌شود و این دریافت‌ها از سوی داروخانه‌ها غیرقانونی و تخلف بوده، زیرا این دریافت‌ها محل قانونی ندارد و به علاوه و در این مراکز به‌جز فروش دارو، هیچ‌گونه خدمتی به بیماران ارائه نمی‌شود».
به دنبال این گزارش و شکایت‌هایی که نسبت به دریافت حق فنی از سوی مردم و برخی کارشناسان و نمایندگان مطرح شد، دیوان عدالت اداری در تاریخ ۱۳۸۸/۳/۳ در حکمی دریافت حق فنی ازسوی داروخانه‌ها را لغو کرد اما هیچ‌گاه این حکم دیوان، از سوی دولت وقت ابلاغ نشد و داروفروشی‌ها همچنان آن را از بیماران دریافت کرده‌اند.
مجددا هیئت عمومی دیوان با دعوت از معاون حقوقی دولت، مدیرکل نظارت و ارزیابی دارویی وزارت بهداشت، کارشناس دفتر حقوقی وزارت بهداشت و کارشناس شاخص‌های درمان وزارت تعاون و رفاه اجتماعی حاضر و استماع نظرات آنها، در تاریخ ۱۳۹۳/۴/۱۶ حکم به غیرقانونی‌بودن حق فنی داد که متأسفانه مسئولان وقت وزارت بهداشت به جای تسلیم در برابر قانون و حمایت از مردم و کمک به کاهش هزینه‌های درمان، مواضعی غیرمنطقی گرفتند.
 
تغییر عنوان «حق فنی» به «تعرفه داروخانه»!
برای بار دوم در سال ۱۳۹۳ وزارت بهداشت، به جای اجرای حکم دیوان و حفاظت از حقوق مردم متأسفانه با تغییر عنوان «حق فنی» به «تعرفه داروخانه» تعرفه ای را که ازسوی رئیس دیوان عدالت اداری غیرقانونی و غیرشرعی اعلام شده بود، مشروع و قانونی اعلام کرد؛ و به داروخانه‌داران مجوز داده شد که همچنان وجه مورد نظر را با نامی دیگر از مردم دریافت کنند.
برای بار سوم در تاریخ اردیبهشت ۱۳۹۷ هیئت عمومی دیوان عدالت اداری بر احکام گذشته خود تأکید کرده و حکم به غیرقانونی‌بودن اخذ حق فنی داروخانه با نام‌های مشابه از جمله «تعرفه داروخانه» داد که تاکنون وزارت بهداشت این حکم را ابلاغ نکرد و داروخانه‌ها همچنان این وجه را به‌صورت غیرقانونی از بیماران اخذ می‌کنند.
 
نرخ‌های عجیب و غریب تعرفه!
حالا با گذشت چند سال از عدم اجرای قانون توسط انجمن داروسازن و داروخانه‌ها برای بار دیگر، چند روز پیش نامه‌ای با امضای رئیس سازمان غذاودارو به معاونت های داروغذای دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور ابلاغ شد که به طور ضمنی در آن، تعرفه خدمات دارویی داروخانه‌ها در سال ۱۴۰۱ اعلام شده بود و بسیاری از داروسازان با بازنشر این نامه در گروه‌های مختلف شبکه‌های مجازی به شکلی اعلام کردند که این نامه تایید نرخ تعرفه‌هایی بود که پیش از این توسط انجمن داروسازان اعلام شده است.
بر اساس اعلام انجمن داروسازان ایران، تعرفه نسخه تک قلمی: ۴۴۲۰۰ ریال (ساعات شب و ایام تعطیل: ۶۱۸۰۰ ریال)، نسخه دو قلمی: ۸۸۴۰۰ ریال (ساعات شب و ایام تعطیل: ۱۲۳۷۰۰ ریال)، نسخه سه قلمی و بیشتر: ۱۳۲۶۰۰ ریال (ساعات شب و ایام تعطیل: ۱۸۵۶۰۰ ریال)، و تعرفه داروهای بدون نیاز به نسخه (OTC) به ازای هر قلم داروی تحویلی به بیمار نیز برای داروهای کمتر از ۲۰۰۰۰ ریال: ۱۰ درصد قیمت دارو، داروهای بیشتر از ۲۰۰۰۰ ریال: ۷۷۰۰ ریال تعیین شد. همچنین تعرفه داروهای ترکیبی، به ازای هر دقیقه زمان ساخت: ۴۴۲۰۰ ریال تا سقف ۱۵ دقیقه تعیین شده است. 
همچنین انجمن داروسازان که خود اطلاع داشته‌اند که ابلاغ تعرفه‌های دارویی، خلاف حکم دیوان عدالت اداری است با نامه‌ای پیچیده و پرابهام درخواست اظهار نظر سازمان غذا و دارو در این خصوص را داشته‌اند که بهرام دارایی رئیس سازمان غذا و دارو طی نامه‌ای پاسخ آنها را داده است.
 
برداشت غلط داروسازان از نامه رئیس سازمان غذا و دارو
البته باید توجه داشت سازمان غذا و دارو در این نامه مبالغ تعرفه‌ها را رد یا تایید نکرده است به دلیل اینکه بر اساس قانون این نهاد اختیار قانونی در این زمینه ندارد. اختیار سازمان غذا و دارو در خصوص تعیین حق فنی بر اساس رای دیوان عدالت زیر سوال است به این معنی که از نظر دیوان عدالت اداری سازمان غذا و دارو فقط می‌تواند در تعیین مبانی هزینه خدمات تعرفه دارویی انجام وظیفه کند. طبق بند ۱۵ ماده یک قانون تشکیلات وزارت بهداشت ، این وزاتخانه می‌تواند مبانی تعرفه خدمات دارویی را احصا و تعیین کند و نمی‌تواند تعرفه آن را مشخص و ابلاغ کند.
سازمان غذا و دارو در واقع مسوول تعیین مبانی و استاندارد است و مسوولیتی در قبال تعیین تعرفه‌ها و ابلاغ آن ندارد و طبق رای دیوان ابلاغ تعرفه از سوی وزارت بهداشت ممنوع است. در واقع در این نامه رییس سازمان غذا و دارو تعرفه پیشنهادی انجمن داروسازان را تایید نکرده است.
 
داروسازان خدمات دارویی ارائه نمی‌دهند
البته باید توجه داشت که رای دیوان عدالت در ابطال تعرفه خدمات دارویی، به هیچ وجه به معنای خدشه در خدمات و مسؤولیت‌های داروسازان حاضر در داروخانه‌ها نیست، بلکه مبتنی است به شرایطی که داروخانه‌ها، دارو را به مصرف کننده تحویل می‌دهد. شاید برای هر بیمار یا خانواده وی که در پیشخوان داروخانه حاضر است، به تعداد انگشتان دست هم این تجربه اتفاق نیافتاده باشد که داروساز حاضر در داروخانه، توضیحات کامل و جامعی مبتنی بر استانداردهای نسخه پیچی دریافت کرده باشد.
 
فعالیت داروخانه محدود به فروش دارو نیست
در این میان شاید برخی داروسازان در ضرورت وجود تعرفه خدمات دارویی به اقتصاد شکننده داروخانه ها اشاره کنند و اینکه سود فروش دارو چندان نیست که بتواند هزینه های داروخانه را پوشش دهد. ولی واقعیت این است که فروش داروخانه، صرفا به دارو محدود نمی‌شود و بسته اقلامی که داروخانه عرضه می‌کند شامل مکمل‌های غذایی، اقلام بهداشتی و آرایشی و همچنین برخی اقلام تجهیزات پزشکی خانگی است که سود آن ها می‌تواند سود ناچیز دارو را پوشش دهد.
حال باید دید وزارت بهداشت و دستگاه‌ قضایی در برابر این قانون شکنی انجمن داروسازان و انتشار خلاف مقررات تعرفه خدمات دارویی در فضای مجازی چه اقدامی انجام خواهند داد، و چرا با وجود رای دیوان عدالت در ابطال تعرفه خدمات دارویی این افراد تلاش می‌کنند تا پول بیشتری از جیب بیماران خارج کنند؟
منبع:فارس
[کد خبر:AJ39226]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه