ویژه های استان بوشهر

اهم خبرها از جنوب استان بوشهر

وضعیت این روزهای پارس جم و ذکر ۵ نکته حیاتی

  آینه جم: مصطفی ارجمند: قصد نداشتم وارد بحث شوم اما به دلیل برخی مطالب در شبکه...

به بهانه وضعیت مالی این روزهای تیم پارس جم/دودهای نفتی ، استرس های پارسی

    آینه جم : یزدان شهیدزاده: نفت و گاز اگر چه سفره روزی مردم جنوب بوده اما...

نوروزی مردی که در قاب خاطرات مردم جم ماندگار خواهد بود

    آینه جم: عباس کمالی-این روزها زمزمه تغییر فرمانداران در استان بوشهر مخصوصا...

عسلویه، کوه طلا کنار کوه آلودگی

    آینه جم؛ کوه طلایی که قرار است خزانه دولت را پر کند و زمینه آسایش مردم...

حملات به متولیان هیئت تعزیه خوانی شاه نشین جم و ذکر ۵نکته

آینه جم: اخیرا در فضای مجازی شهرستان جم نسبت به برخی متولیان هیئت تعزیه خوانی شاه...

اشتغال در جنوب استان بوشهر؛ آیا الماسی به تنهایی مسئول است؟

آینه جم – مصطفی صفایی: روز گذشته، رئیس محترم شورای اسلامی بخش چاه مبارک با...

رسانه و جامعه در شهرستان جم /يادداشتی به مناسبت روز خبرنگار

        آینه جم ؛ سجاد بهزادی: در سير تكامل رسانه در شهرستان جم؛ از ابتدا...

بحران آب و لزوم توجه به چاره انديشي

  آينه جم؛ محمدعلی عبدالشیخی : در دهه اخیر بحران کمبود آب به عنوان یکی از مسائل...

باشگاه داری و توسعه شهرستان جم

آینه جم : عبدالحسین صفرپور جم میزبان لیگ برتر شد. رخدادی که دو پیامد بسیار مثبت...

هشدار برای شورا ۱۱

    آینه جم; بعد از انتخابات  شورای شهر جم و رای آوردن یک ائتلاف تقریبا...

آیا الماسی آرزوی چندین ساله جمی‌ها را برآورده می‌کند؟

  آینه جم؛ فرودگاه جم به عنوان یکی از ظرفیت‌های این شهرستان چندسالی است که به...

یادداشت؛ تعالی رفتاری دکتر محمدکارگر

  آینه جم ؛ مدل تعالی رفتاری   دکتر محمد کارگر- مدل تعالی رفتاری که توسط...

یادداشت؛ سید علیرضا سجادی: "وندالیسم" / چیستی، چرایی و راهکارهای اصلاح

سید علیرضا سجادی ؛ وندالیسم1 به معنی تخریب امکانات و اموال عمومی برگرفته از کلمه...

گزارش تصویری

زنانی که مرد زندگی هستند/تصاویر

زنانی که مرد زندگی هستند/تصاویر

زنانی که مرد زندگی هستند

گلهای لاله در پارک شهر تهران/تصاویر

گلهای لاله در پارک شهر تهران/تصاویر

گلهای لاله در پارک شهر تهران

تشییع پیکر همایون شهنواز/تصاویر

تشییع پیکر همایون شهنواز/تصاویر

تشییع پیکر همایون شهنواز

telegram3.gif

373C5251-B609-47E8-ACC3-D6993D481DD4.jpeg

آینه جم:سجاد بهزادی ؛اگر كسي بخواهد از دستاوردهاي همايش روز جم طي سالهاي گذشته تا كنون سخني بگويد و از نقش اين دستاوردها در توسعه شهري به صورت ملموس و عيني دفاع كند،با توجه به وضعيت پيش رو در شهرستان دفاعي از پيش باخته وشكست خورده است.اما مي توان كلي گويي كرد و در اهميت اين همايش توصيفاتي ذهن گرا و انتزاعي داشت.به هر حال از اصل قصه كه عبور كنيم به مواردي چند اشاره مي كنم.


• برون سپاري شورا وشهرداري جم در واگذاري مسئوليت اجراي همايش روز جم به بخش هاي برون سازماني وجامعه علمي شهرستان؛ يكي از اقدامات نيك اين مجموعه مي توان قلمداد كرد كه پس از تجربه چندين دوره نارضايتي نسبي بالاخره رخ داد. اين برون سپاري از آنجا اهميت بيشتري به خود گرفته است كه شهردار شهر بيشتر سابقه عمراني دارد و اصولا با شاخص هاي يك كار فرهنگي و اجتماعي آشنا نيست؛ ولذا اگر اين برون سپاري حقيقي باشد قطعا معطوف به هدف خواهد شد و رضايتمندي بيشتري نسبت به دوره هاي قبل همراه خواهد داشت.نكته مهم ديگر اينكه؛ چنانچه اين همايش كه اين بار بنظر مي رسد از وضعيت شبه دولتي بيرون آمده است اگر نتواند به هدف مورد انتظار جامعه نزديك شود اعتماد به نخبگان جامعه و صاحبان انديشه نيز كمتر ميشود و بدنه اجتماعي و فرهنگي شهرستان آسيب پذير تر خواهد شد.
• عليرغم اينكه برگزاري همايش هر ساله روز جم به روزمرگي گرفتار شده است اما همچنان براي برخي از مردم حساسيت هاي عاطفي و نوستالژي خاص خود را دارد وآن را دنبال مي كنند. بعنوان مثال همين قدر كه در شبكه هاي اجتماعي ،خبر دعوت از يك نخبه ادبي و فرهنگي اين ديار(مجيد اجرائي) براي راهبري بخش ادبي همايش مورد استقبال قرار گرفت از نشان و لوگوي اين همايش نيز بسيار انتقاد شد ه است. مسئول دبير خانه همايش نيز حتي به باور من هرگز نتوانست دفاع مناسبي از آن داشته باشد بلكه موضوع را تقليل گرايانه و سطحي تشريح كرد.اي كاش همايش روز جم يك لوگوي ثابتي از ابتدا تا انتها داشت كه هرگز تغيير نمي كرد و اين كار به دلايل متعدد بسيار بهتر از ترسيم هرساله شكل هاي ناموزون و گوناگوني است كه در قامت “لوگو” معرفي ميشوند و ما نيز هر بار چقدر بد از آن دفاع مي كنيم.
• حق طبيعي مردم است كه بدانند براي اين همايش فرهنگي،اجتماعي طي سالهاي گذشته تاكنون چقدر هزينه شده است و در سال جاري نيز با چه بودجه اي اين همايش دنبال خواهد شد.از آنجا كه بودجه اين همايش مستقيم از ذره ذره پول مردم شهرهزينه ميشود،چقدر خوب است كه بخش مالي همايش نيز برون سپاري ميشد و با اسپانسرهايي كه در منطقه هست پيش مي رفت و يك گام به جلو محسوب ميشد.
• اين بار تصميم گرفته شده است كه همايش روز جم ،شهرستاني دنبال شود. اگر چه اين رويكرد قطعا زمينه ساز پويايي بيشتر و استفاده از ظرفيت هاي مهم تري در شهرستان خواهد شد؛ اما نيازمند داشتن انديشه هايي تحول خواه و ارگانيك محور هستيم كه ما را به هدف نزديك كند و صرفا تغيير واژه از شهر به شهرستان امري مطلوب نيست.
• عده زيادي از نخبگان و صاحبنظران در سالهاي گذشته مقاله هاي علمي زيادي ارائه دادند و عليرغم وعده هاي توخالي كه نسبت به جمع آوري و چاپ مقالات در سالهاي گذشته شد هرگز اين وعده هاعملي نگرديد؛ سوال اين است كه راهكارهاي اين مقالات در كدوم بخش از برنامه هاي توسعه شهرستان ديده شده است و اصولاچقدر قابل اعتناء مي باشد؟ در سال جاري نيز كه بدنه دانشگاهي و صاحبان علمي شهرستان ، مسئوليت اجراي همايش روز جم را بر عهده گرفته اند بنظر مي رسد اين موضوع غريب تر از هر سال ديگري دنبال ميشود.
• اصولا شوراها و بخصوص شهردار شهر جم نگاه فرهنگي و اجتماعي بسيار تقليل گرايانه اي به كنش هاي اجتماعي و فرهنگي شهر دارند.بايد به مردم گفت در نهايت اين شورا و شهرداري چقدر آماده آسيب شناسي و استفاده از فرصت ها و ضعف هايي هستند كه به دنبال اجراي اين نوع از همايش ها بدست مي آيد؟ يا اينكه كلا قرار بر اين آسيب شناسي نيست و اين همايش صرفا رسم و سنت هرساله اي است كه با بودجه اي نامشخص مي بايست به هر شكلي ممكن اجرا شود و روزمرگي آن نيز “مبتلا به” خواهد ماند.

***تاورتا

[کد خبر:AJ24063]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه