ویژه های استان بوشهر

اهم خبرها از جنوب استان بوشهر

انتقادات به نهمین نکوداشت روز جم و ذکر ۷ نکته قابل توجه

       آینه  جم:  ابراهیم قیصری: نهمین نکوداشت روز جم تا کمتر از یک ماه...

به بهانه افتتاح فاز اول جاده جم به پالایشگاه فجر !

    آینه جم   - علی انصاری ؛این نشان ویرانی است، نه ویرانی یک جاده یا روستا...

نه هر كه سربتراشد، قلندري داند؛ نقدي بر توهین مديرعامل پتروشيمي پازارگاد به مردم شریف جنوب بوشهر

آینه جم:  محمد مهدی صبوری؛ ارائه خدمات از سوی پتروشیمی ها وظیفه نیست ، ارائه...

اشتغال زنان در وزارت نفت و چالش های پیش رو

از ابتدای مهرماه بنا به وظیفه شغلی (معلم) به عسلویه منتقل شدم و اینک پس از گذشت دو...

در حاشیه اقدام جسورانه دادستان جم؛ رابین هود در جنگل گلوبردکان؟؟!! اگر پرنس جان ها بگذارند!

آینه جم؛ محمد مهدی صبوری :محیط زیست به همه محیط هایی که زندگی در آن جریان دارد ،...

بهرام رضاییان اندر خم اخذ حق و حقوق باشگاه پارس جم/ از تبلیغات محیطی تا اسپانسرینگ

آینه جم - محمد مهدی صبوری :ماجرای تبلیغات محیطی لیگ برتر فوتبال فقط در ایران پیچ...

نگاهی قابل تامل به اولین مجمع سلامت شهرستان جم( بخش اول )

  آینه جم: دکتر حمید زارعی: برخورداري از يك زندگي سالم و با كيفيت توأم با طول عمر...

بوشهر در عصر حاکمیت مجازی رسانه ­ها / به بهانه تقدیر نماینده مجلس جنوب استان بوشهر از فعال ترین منتقدینش

آینه جم - ابوالحسن صفرپور :در حاشیه نشست خبری نماینده مردم جنوب استان بوشهر، از...

دانشگاه؟ کدام دانشگاه؟ (یادداشتی به مناسب کنکور و تمنای ورود به آموزش عالی)

آینه جم - جلیل اعتماد : این روزها، عده‌ای از دانش‌آموزان پس از اعلام نتایج...

بوشهر منطقه آزاد شد؛ مبارک صاحبش باشد

آینه جم- ابوالحسن صفرپور: فارغ از صحبت های آکادمیک و زیبا جلوه دادن اصطلاحات...

چکمه ی تبعیض بر گلوی دیاری خسته/ درد و درد و درد.

  آینه جم: قصه ی همیشگی و تکراری مردمی که با این واژه زندگی کرده اند و بزرگ شده...

باشگاه پارس جنوبی جم و فرصتی که از دست می رود

  آینه جم: ابراهیم قیصری: با لیگ برتری شدن تیم بزرگسالان پارس جم و تیم امید و در...

شبکه های اجتماعی پیش قراولان انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی

    آینه جم: ابراهیم قیصری : با پایان یافتن دومین سال شروع به کار مجلس دهم؛...

به بهانه آب های آلوده جم/ یک سوزن به اعضای شورای شهر جم ؛ یک جوالدوز به روسای ادارات شهرستان

آینه جم - خبرگزاری فارس چند روز پیش در گزارشی به وضعیت آلودگی آب جم مبنی بر وجود...

کندوی زنبورها لانه کلاغ نشود

  آينه جم: حسین دستار: تنها دل خوشی جوانان جنوب استان بوشهر این روزها حال و روز...

برنامه های نکوداشت روز جم و یک نکته پرابهام!

  آینه جم : ابراهیم قیصری: برنامه های بزرگداشت روز جم اواخر سال گذشته با اجرای 17...

جدال تامین اجتماعی و شهرداری جم و ذکر ۵ نکته

    آینه جم: ابراهیم قیصری :حدود ۵ ماه پیش با حضور قائم مقام وزیر تعاون، کار و...

گزارش تصویری

telegram3.gif

 

9209173_2530.jpg

 

 آینه جم:  بهرام  نکیسا:

  امروزه گردشگری به عنوان یکی از مهمترین صنایع در راستای توسعه قلمداد میگردد. کارشناسان ، گردشگری را بزرگترین ، پیشتازترین و پیچیده ترین صنعت دنیا می دانند. صنعتی که فرصت های شغلی بیشماری در آن نهفته و به محیط زیست نیزکمترین آسیب وارد می نماید. موضوعی که خوشبختانه به منظور ایجاد اشتغال در استان از سوی دست اندر کاران امر و مسئولین استان به ویژه استاندار محترم و معاون  امور عمرانی ایشان بخوبی دنبال می گردد.


گردشگري به‌عنوان يکي از مهمترین پديده‌هاي هزاره سوم، طي نيم قرن گذشته با رشد تصاعد گونه خود تأثير بسزايي در رشد و پويايي اقتصادي و تبادلات فرهنگي کشورها داشته است. به‌طوري‌که بسياري از صاحب‌نظران ، قرن حاضر را ، قرن گردشگري نام نهاده‌اند. 
توجه به مقوله گردشگري زماني مهمتر جلوه مي‌كند كه براساس آمارهاي موجود ، صنعت گردشگري امروزه به‌عنوان دومين منبع درآمد بيش از 49 كشور در حال توسعه به حساب مي‌آيد و راهبردي براي افزايش درآمد و فقرزدايي در اين كشورها بوده و این صنعت سرشار از فرصت های شغلی است.
فضای کاری موجود در کشور و استان برای جویندگان کار و سرمایه گذاران در حوزه گردشگری شرایط بسیار مغتنمی است تا در این عرصه به منظور ایجاد کسب و کار و در آمد در شهرها و به ویژه روستاهای استان ورود نمایند .
اقلیم و همچنین برخورداری از سواحل کم نظیر مطلوب گردشگری دریایی استان بوشهر ظرفیت خوبی است تا شهرها و روستاهای استان به ویژه دهیاران روستاهای استان اعتبارات خود را در زمینه گردشگری سرمایه گذاری نمایند که هم در آمد زائی برای روستا و دهیاری بدنبال دارد و هم ایجاد اشتغال جوانان و بانوان روستاها و شهرهای استان را در پی خواهد داشت .
درصد بالای از جمعیت استان هنوز از مناطق زیبا و دیدنی در شهرستانهای  جم ، دشتستان ، عسلویه ، تنگستان ، دیلم ، گناوه ، دیر و کنگان  ... و حتی جزیره های شیف ، خارک و خارگو در استان خودمان دیدن ننموده اند . در حالی که بسیار مناطق تفریحی و جذاب کمتر معرفی شده می باشند .
با داشتن منابع گردشگری خوبی که در تمام شهرستان های استان وجود دارد غفلت از این مهم از سوی شهروندان و ساکنین روستاهای استان پذیرفتنی نیست . بوم گردی ، صنایع دستی و تولید محصولات لبنی سنتی فرصت های شغلی است که درآمد زائی خوبی نیز در آن نهفته است  .
در دوران مسئولیت دفتر امور روستائی و شوراهای استانداری بوشهر در نشست های متعددی که با دهیاران و اعضاء محترم شوراهای اسلامی روستاهای استان می داشتم همواره خدمتشان عرض می نمودم که یک نفر از روستای در کشور با دمپخت گوجه فرنگی در یک استانی توانسته روستای خود را بین المللی نماید ولی شما چرا هنوز با دمپخت ماهی نتوانسته اید روستای خود را که به مراتب قابلیت  بیشتری در امر گردشگری دارد بین المللی ، معرفی و اقدام نمائید ! که خوشبختانه برخی از دهیاران و شوراهای اسلامی با همکاری خوب اداره کل میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری به این مهم توجه و اقدام نمودند که در سال گذشته  نتایج خوبی نیز بدنبال داشت .
 در صورت توجه و پرداختن بیشتر به امر صنعت گردشگری عموما و به ویژه گردشگری دریایی خصوصا درآمد و منافع حاصله از آن با بسیاری از مشاغل پر مخاطره دیگر دریایی قابل رقابت و مفید برای مردم و اقتصاد کشور می باشد .
اخیرا یکی از دوستان برایم تعریف می نمود که  برای قیمت گذاری روی مکانی که پیشتر کاربری فضای آموزشی داشته و در حال حاضر بلا استفاده مانده است از وی دعوت شده تا نسبت به قیمت گذاری آن مکان برای اجاره کارشناسی نماید . وقت موقعیت جغرافیایی که آن مرکز در آن قرار داشت برایم تشریح نمود به آن کارشناس محترم عرض کردم خوب چرا آنجا را تبدیل به یک مرکز اقامتی ، تفریحی و گردشگری نظیر خانه معلم بوشهر و یا در مانی برای استقرار پزشکان متخصص نمی نمایند که هم ثواب دارد و هم به مراتب در آمد زائی بیشتری برایشان نسبت به اجاره دادن آن مکان خواهد داشت . 
غرض از بیان این مطلب این است که عموما در کشور و استان کمتر به برخی موضوعات به ویژه کار آفرینی و گردشگری توجه می نمائیم و عموما اشتغال را کار کردن در یک اداره دولتی می دانیم و به تعبیری تعریف درستی از اشتغال و مهارت آموزی و کار آفرینی در کشور به عمل نیامده و وجود ندارد و حتی در پی اصلاح این رفتار نیز نمی باشیم . 
برای اینکه تلاش دلسوزان توسعه استان و کشور نتیجه بخش باشد نیاز است که همکاران در دستگاه های اجرائی به این دغدغه مسئولین استان بیش از پیش عنایت داشته باشند و فعالین در عرصه گردشگری و بومگردی را یاری نمایند تا به سهم واقعی استان از صنعت گردشگری برسیم چرا که دولت قابلیت و ظرفیت جذب نیروی کار در بدنه اجرائی کشور ندارد و لذا می بایست دست علاقمندان به فعالیت در حوزه کار آفرینی را گرفت و کمک نمود . چنانچه از این مهم غفلت شود و کار شکنی صورت پذیرد فرصت های شغلی فراوانی را از دست خواهیم داد . پس تا دور نشد بجای اینکه به پاهای یکدیگر قفل زنیم دست های یکدیگر را بگیریم و از استعداد و ظرفیت بالای جوانان و بیکاران استان در این عرصه استفاده نمائیم .
بابد همه دست اندر کاران امر و دستگاه های اجرائی مرتبط به این باور برسند که توجه به مقوله گردشگری رونق و فعال شدن بازار کسب و کار ، آژانس های مسافرتی ، اقامتگاهها چه در شهرها و چه در روستاها ،راهنمایی تورها، رستوران ، کافه ، قهوه و چاهی خانه ها ، بازار صنایع دستی ، خرده فروشی ها ، نمایشگاه ها ، فروشگاه ها و جشنواره های فرهنگی را بدنبال خواهد داشت. انشاالله./ اتحاد خبر 

[کد خبر:AJ25054]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه