ویژه های استان بوشهر

اهم خبرها از جنوب استان بوشهر

قسم روباه را باور کنیم یا دم خروس را؟!/ از شعار تا عمل مدیران پتروشیمی ها

آینه جم؛ محمد مهدی صبوری: - بومی و غیر بومی نداریم، همه باهم در یک شهر زندگی میکنیم...

فرماندار بی ارشاد جم!

وقتی منصوب شدن بدون هیچ متر و معیاری و بدون حتی یک دقیقه سابقه کار اجرایی و فقط...

انتقادات به نهمین نکوداشت روز جم و ذکر ۷ نکته قابل توجه

       آینه  جم:  ابراهیم قیصری: نهمین نکوداشت روز جم تا کمتر از یک ماه...

به بهانه افتتاح فاز اول جاده جم به پالایشگاه فجر !

    آینه جم   - علی انصاری ؛این نشان ویرانی است، نه ویرانی یک جاده یا روستا...

نه هر كه سربتراشد، قلندري داند؛ نقدي بر توهین مديرعامل پتروشيمي پازارگاد به مردم شریف جنوب بوشهر

آینه جم:  محمد مهدی صبوری؛ ارائه خدمات از سوی پتروشیمی ها وظیفه نیست ، ارائه...

اشتغال زنان در وزارت نفت و چالش های پیش رو

از ابتدای مهرماه بنا به وظیفه شغلی (معلم) به عسلویه منتقل شدم و اینک پس از گذشت دو...

در حاشیه اقدام جسورانه دادستان جم؛ رابین هود در جنگل گلوبردکان؟؟!! اگر پرنس جان ها بگذارند!

آینه جم؛ محمد مهدی صبوری :محیط زیست به همه محیط هایی که زندگی در آن جریان دارد ،...

بهرام رضاییان اندر خم اخذ حق و حقوق باشگاه پارس جم/ از تبلیغات محیطی تا اسپانسرینگ

آینه جم - محمد مهدی صبوری :ماجرای تبلیغات محیطی لیگ برتر فوتبال فقط در ایران پیچ...

نگاهی قابل تامل به اولین مجمع سلامت شهرستان جم( بخش اول )

  آینه جم: دکتر حمید زارعی: برخورداري از يك زندگي سالم و با كيفيت توأم با طول عمر...

بوشهر در عصر حاکمیت مجازی رسانه ­ها / به بهانه تقدیر نماینده مجلس جنوب استان بوشهر از فعال ترین منتقدینش

آینه جم - ابوالحسن صفرپور :در حاشیه نشست خبری نماینده مردم جنوب استان بوشهر، از...

بوشهر منطقه آزاد شد؛ مبارک صاحبش باشد

آینه جم- ابوالحسن صفرپور: فارغ از صحبت های آکادمیک و زیبا جلوه دادن اصطلاحات...

چکمه ی تبعیض بر گلوی دیاری خسته/ درد و درد و درد.

  آینه جم: قصه ی همیشگی و تکراری مردمی که با این واژه زندگی کرده اند و بزرگ شده...

باشگاه پارس جنوبی جم و فرصتی که از دست می رود

  آینه جم: ابراهیم قیصری: با لیگ برتری شدن تیم بزرگسالان پارس جم و تیم امید و در...

شبکه های اجتماعی پیش قراولان انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی

    آینه جم: ابراهیم قیصری : با پایان یافتن دومین سال شروع به کار مجلس دهم؛...

به بهانه آب های آلوده جم/ یک سوزن به اعضای شورای شهر جم ؛ یک جوالدوز به روسای ادارات شهرستان

آینه جم - خبرگزاری فارس چند روز پیش در گزارشی به وضعیت آلودگی آب جم مبنی بر وجود...

کندوی زنبورها لانه کلاغ نشود

  آينه جم: حسین دستار: تنها دل خوشی جوانان جنوب استان بوشهر این روزها حال و روز...

برنامه های نکوداشت روز جم و یک نکته پرابهام!

  آینه جم : ابراهیم قیصری: برنامه های بزرگداشت روز جم اواخر سال گذشته با اجرای 17...

گزارش تصویری

تصاویر/ جاذبه‌های ساحل بوشهر

تصاویر/ جاذبه‌های ساحل بوشهر

تصاویر/ جاذبه‌های ساحل بوشهر

مازندران؛ استان چشم نواز شمال ایران/تصاویر

مازندران؛ استان چشم نواز شمال ایران/تصاویر

مازندران؛ استان چشم نواز شمال ایران

بهار ساحلی در سواحل جنوب کشور/تصاویر

بهار ساحلی در سواحل جنوب کشور/تصاویر

بهار ساحلی در سواحل جنوب کشور

telegram3.gif

 

454.jpg

آینه جم - جلیل اعتماد : این روزها، عده‌ای از دانش‌آموزان پس از اعلام نتایج درگیر انتخاب رشته هستند. من در زمینه‌ی تصمیم‌گیری تحصیلی مدلی را پیشنهاد کرده‌ام و در پی آن گام های 11 گانه‌ای را معرفی کرده‌ام که مشتمل بر مصاحبه، مشاوره، سنجش و تصمیم‌گیری است. در اینجا قصد ارائه‌ی آن را ندارم، چرا که لازم است در قالب یک مقاله‌ی علمی-پژوهشی و مستند به داده‌های واقعی ارائه گردد و اکنون و اینجا زمان ارائه‌ی آن نیست. قصد من در اینجا صرفاً توجّه دادن دانش‌آموزان، والدین و بعضاً مربیان و مشاوران نسبت به مفهوم دانشگاه است که شاید در راستای مشغله‌ای که این روزها دارند کمی راهگشایشان باشد.

 

چالش با مفهوم دانشگاه در ذهن و تجربه‌ی والدین، دانش‌آموزان و مربّیان و مشاوران:

در ذهن عامه‌ی والدین ایرانی، بسیار از دانش‌آموزان و حتی بسیاری از مشاوران و معلمان و اصحاب تعلیم و تربیت، طرحواره و مفهوم دانشگاه، بر اساس یک سری باورهای قالبی، قیل و قال‌های رایج، تصورات معیوب مبتنی بر بعضی تجربیات شخصی شکل گرفته است. امّا واقعاً "دانشگاه" به عنوان سازمان متکفّل علم در دنیای مدرن و در خواستگاه خود متضمن چه ویژگی‌هایی دانسته شده است؟ قصد من در اینجا این است که عزیزان را نسبت به تصّور و طرحواره‌ای از دانشگاه که می‌تواند معرّف "دانشگاه " باشد توجه داده تا از ان طریق بتوانند مفهوم دقیق‌تری از دانشگاه شکل بدهند و بر آن اساس تصمیم بگیرند. بر این اساس توجّه به این خصوصیات که آن را خصوصیت "دانشگاه ساز" می توان نامید مطلوب است:

1-  دانشگاه جایی است که اساتید متخصص در رشته‌های مختلف از طریق برنامه‌های درسی تعریف شده، تجربه‌ی یادگیری دانشجویان را تسهیل می‌کنند. برنامه‌ی درسی در راستای آشنایی با مفاهیم، پرسش‌ها، روش‌ها، نظریه‌ها، مدل‌ها، فرضیه‌ها برای صورتبندی مسائل زمینه‌های مختلف طبیعی، انسانی و مهندسی طراحی می‌گردد.

1-1-   اعتبار علمی این اساتید باید احراز گردد. به عبارت دیگر پس از گذراندن دوره‌های درسی تخصصی و تجربه کردن تعاملات لازم و مواجهه با متون معتبر و مراودات علمی با جامعه‌ی علمی جهانی توانسته‌اند معیارهای حداقلی لازم را برای اقناع گروه‌های علمی نشان داده و مدرک خود را اخذ کنند.

1-1-1-           بنابراین فرق بین احراز شایستگی (نشان دادن کفایت لازم از دیدگاه اساتید معتبر) و مدرک گرفتن باید مورد توجه قرار گیرد. ممکن است عده ی زیادی مدارکی را گرفته ولی فاقد شایستگی لازم در آن زمینه باشند. بنابراین یک دانشگاه همواره ممکن است و باید کسانی را که معیارهای لازم را برای فارغ التحصیلی ندارند مردود کند و از اعطای مدرک به آنها خودداری کند.

1-2-   منظور از متون معتبر، متونی است اعمّ از کتاب، مقاله، و هر نوع محتوای آموزشی که توسط فرد یا گروه‌های صاحب صلاحیت علمی نوشته شده باشد و هدف آن آماده سازی دانشجو برای مواجهه با مفاهیم و مسائل مبتلا به رشته باشد.

1-3-   منظور از صاحب صلاحیت علمی کسی است که بتواند با متون تخصصی علمی بین المللی ارتباط برقرار کرده و ان را تحلیل و ارزیابی کند

1-4-   برنامه‌ی درسی سه رکن دارد: دانشجو، استاد و محتوا. در مورد استاد و محتوا نکاتی گفته شد. دانشجو نیز کسی است که فرض می‌شود آمادگی ذهنی و تحصیلی لازم را برای یادگیری در زمینه‌ی مورد نظر را داراست.

2-        دانشگاه مواجهه‌ی دانشجویان را با منابع و مقالات معتبر بین المللی از طریق سامانه‌های علمی اشتراک دانش تسهیل می‌کند. بر ای این کار کتابخانه‌های مرکزی دانشگاه‌ها با مراکز نمایه سازی علمی بین المللی همکاری داشته و صاحب اشتراک می‌باشند و دانشجویان بتوانند مقالات و منابع علمی معتبر را که هر روزه توسط مجلات علمی پژوهشی چاپ می شود مورد استفاده قرار دهند.

3-        دانشگاه از طریق معاونت‌های فرهنگی برای پرورش روحیه‌ی تفکر انتقادی، هنر، اخلاق، تربیت بدنی، تربیت سیاسی و اجتماعی و اهداف فوق برنامه‌ ی دیگر تلاش می‌کند و از طریق معاونت‌های پژوهشی، طرح و توسعه، نظارت، دانشجویی و غیره، نسبت به مسائل مختلف یک زیست دانشجویی تسهیلات لازم را فر اهم می‌آورد.

4-        در دانشگاه، دانشجویان با خیلی عظیم از دانشجویان رشته‌های دیگر، فرهنگ‌های دیگر، شهرهای دیگر و مقاطع مختلف آشنا می‌شوند و خود همین مسئله موجب رشد و یادیگری‌های ضمنی و آشکار در زمینه‌های مختلف خواهد شد.

5-        هر دانشگاه دارای یک سنّت است، و بخش‌های علمی تلاش می‌کنند در گروه‌های خود آن سنّت علمی که حامل مجموعه‌ای از قواعد هست را رعایت کنند.

6-        ارائه‌ی مدارک در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس، دکتری یا فوق دکتری، نیازمند احراز شرایطیست که یک دانشگاه باید شرایط و ویژگی‌های لازم را برای ارائه‌ی آن داشته باشد

7-        در جوامعی که نهاد علم، زیر سلطه و دخالت نهاد قدرت و سیاست قرار می‌گیرد، مدارک علمی بدون احراز شرایط و از طرف سازمان‌های فاقد صلاحیت در مقاطع مختلف داده می‌شود و نظارت‌پذیری علمی بین‌المللی ضمنی به شدت کاهش یافته و یا به صفر می‌رسد.

8-        بسط تفکر انتقادی، ذهنیت تحلیلی، جرئت پرسیدن، مهارت حل مسئله‌ی تخصصی، خلاقیت و ذهن تبیین‌گر از جمله‌ی اهداف کلان دانشگاه‌های مدرن است.

9-        بخش زیادی از مسئولیت یادگیری و رسیدن به اهداف فوق به عهده‌ی خود دانشجوست و دانشگاه باید از طریق اساتید و محتوا و فرصت‌های یادگیری که در برنامه‌ی درسی اش تدارک می بیند این اهداف را تسهیل کند.

نتیجه اینکه، هر سازمانی که تا حد نسبی و لازم واجد ملاک‌ها و مؤلفه‌های گفته شده باشد می‌تواند عنوان دانشگاه را بر آن نهاد و این عنوان بر بسیاری از سازمان‌/بنگاه‌هایی که این عنوان را بر خود می‌تهند مطابقت ماهیتی ندارد. بسیاری از موسسات موسوم به " آزاد" و از راه دور و نور و ..غیره فاقد شرایط لازم برای اختصاص عنوان "دانشگاه" هستند و بسیاری از اینها را می‌توان بنگاه‌های معاملات مدرک نامید که با توجه سیطره‌ی فرهنگ "بنگاه"داری در نظام سرمایه‌داری و رواج شکل خاصی از آن در ایران، رایج شده است. در این سازمان‌ها مدارک مختلف از لیسانس تا دکتری، به افراد فاقد صلاحیت طی اقساطی فروخته می‌شود. حاصل اینکار ضربه به نهاد علم و جایگاه آن در جامعه و تضعیف سرمایه‌های علمی و از اثرانداختن روح علم در جامعه است. بر این اساس دانش‌اموزان سعی کنند دانشگاه‌هایی که تا حدّی دارای سنّت و صلاحیت هستند را وجه هدف خود قرار دهند تا پا به جایی بگذارند که حداقل کمینه‌ای از ویژگی‌های معرّف دانشگاه را داشته باشد. همچنین به طور کلّی دانشگاه‌های ایران از جمله به خاطر عدم استقلال و سایه‌ی سنگین سیاست، و مسائل تمدنی نسبتشان با جامعه یک نسبت پویا نیست و این حکم مخصوصاً در مورد علوم انسانی شرایط بحرانی دارد.

[کد خبر:AJ25523]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه