IMG-20210721-WA0012.jpg

 

 

آینه جم/   محمد مهدی صبوری 
 توسعه پایدار به معنای حرکت بر محور انسان- محیط است. این نوع توسعه امکان بهره مندی عادلانه مردم از پیشرفت های اقتصادی و اجتماعی را فراهم می سازد. واقعیت این است که روند کنونی توسعه در شهر جم نمی تواند ما به آنچه که برای شهرمان تصور می کنیم، برساند. شهرداری مهم ترین نهاد تاثیرگذار بر امر توسعه یک شهر، قطب و قلب تغییرات فیزیکی، محیطی، فرهنگی و ساماندهی اجتماعی یک شهر است. در این بین شخص شهردار به عنوان کلیددار شهر نقشی بسیار محوری را ایفا می کند. توانایی، عملگرایی، تخصص و نظرات شهردار ازجمله شاخصه هایی هستند که می توانند مشخص کنند که یک شهردار چقدر توانایی توسعه یک شهر دارد و اساسا آیا توانایی این کار را دارد یا خیر!؟
 اولین کار شورای شهر جدید، انتخاب یک شهردار مناسب است. از این جهت من به عنوان یک شهروند قصد داشتم راجع به انتخاب شهردار بنویسم. اما از آنجایی که این شهر متعلق به همه مردم جم هست، پس تصمیم گرفتم از نظرات همه صاحبنظران و فعالین اجتماعی استفاده شود و با انتشار آن ها در انتخاب شهردار اصلح به شورای شهر جم کمک شود.
 چند روز پیش در یک نظر سنجی اینترنتی نظرات مردم را درباره‌ی شاخصه‌های شهردار مناسب جم پرسیدم و شاخص های علمی که برای انتخاب یک شهردار تاثیر دارد را در قالب سوال در آن گنجاندم؛ از مردم شهرم نظر خواهی کردم. برای رعایت شاخصه های قابل اتکا و استاندارد بودن که یک نظر سنجی، و علمی بودن این کار، از تمام گروه های مختلف مردمی ساکن شهر اعم از فعالین اجتماعی، هنرمندان، فرهنگیان، کسبه، کارمندان، زنان خانه دار، ورزشکاران، دانشجویان و... نظر خواهی شد.
 با توجه به جمعیت شهر جم و شاخص های آماری ما باید از جامعه ای با حدود 300 نفر جمعیت نظر خواهی می کردیم که بتوان این نظر را به کل شهر با درصد اطمینان بیش از 90 درصد تعمیم داد. در این نظر سنجی 14 سوال در 6 دسته مختلف طرح شده بود که نظرات مردم در هر دسته بصورت جدا جدا منتشر و تحلیل خواهند شد. دسته اول که امروز به تحلیل آن خواهیم پرداخت دسته سوالات در رابطه با مهارت فنی یک شهردار می باشد.
 این دسته دارای سه مولفه *داشتن برنامه، استفاده از مشاور و فنی بودن شخص شهردار است.*  
در سوال اول *61.5* درصد صاحب نظران خیلی زیاد معتقد بودند که یک شهردار باید فنی باشد و روزانه بر پروژه های شهری نظارت کند. *27.4%* به گزینه زیاد، *8.1%* به گزینه متوسط،  *2.6%* به گزینه کم و *0.4%* به گزینه خیلی کم رای دادند.
 *54.7%* در پاسخ به سوال دوم در خصوص ارائه برنامه مدون و دقیق، به گزینه خیلی زیاد رای دادند. *38%* به گزینه زیاد، *5.6%* به گزینه متوسط و *1.7%* به گزینه کم رای دادند. 
 در پاسخ  سوال سوم در خصوص استفاده از مشاور خبره و تدوین برنامه توسعه شهری *53.8 %* به گزینه خیلی زیاد رای دادند. *35.9%*زیاد، *9%* متوسط و *1.3%* به گزینه کم رای دادند.
 با این آمار و ارقام به نظر می رسد که فنی بودن و رسیدگی روزانه به پروژه های شهری مهم ترین اولویت مردم در این دسته از سوالات بوده است. و پس از آن داشتن برنامه و استفاده از مشاور قرار دارد. 
 این دسته یکی از مهم ترین دسته سوالات نظر سنجی بود و هر سه مورد مطرح شده با اولویت باید جز اولین برنامه های کاری یک شهردار باشد؛ زیرا داشتن برنامه طولانی مدت، نقشه راه توسعه شهری را مشخص می کند و داشتن یک مشاور خوب، در جهت تهيه یک برنامه توسعه شهری، این برنامه را قابل اتکا تر می کند. به علاوه داشتن مهارت های فنی لازم در جهت پیشبرد این برنامه توسعه شهری نیز از مهم ترین ویژگی یک شهردار می باشد.
 طی روزهای آینده با انتشار و تحلیل سایر دسته ها نیز همراه شما خواهیم بود.
#به_امید_بهترین‌ها_برای_جم
 
 
** توضیح سردبیر: درج این یادداشت و همچنین یادداشت ها و دیدگاه های دیگر در رسانه خبری تحلیلی آینه جم به منزله تایید همه محتوای آنها نیست این رسانه در راستای آزادی بیان،یادداشت ها و دیدگاه های گوناگون را منتشر می کند
[کد خبر:AJ36356]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

جدیدترین مطالب