00000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000WhatsA.jpeg

 

به گزارش آینه جم محمدتقی محمدی رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان جم گفت: پیرو بازدید های سرزده از برخی واحد های مستقر در شهرستان پس از بارندگی های اخیر، چنیدن مورد نواقص زیست محیطی در مجموعه فوق مشاهده که توسط این اداره در مراجع محترم قضایی استان و شهرستان پیگیری گردید .

محمدتقی محمدی، رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان اظهار داشت: در بازدید بعمل آمده مشخص گردید علیرغم اخطاریه ها و پیگیری های قضایی صورت گرفته نسبت به موارد خواسته شده از سوی مسئولین اقدامی صورت نگرفته که همین موضوع موجب بروز آلودگی و تشدید معضلات سابق گردیده است .  
در ادامه وی عنوان داشت : معضلات و مشکلات عمده آن شرکت به شرح ذیل اعلام می گردد :
۱- عدم مدیریت خاکهای آلوده به مواد هیدروکربنی در مجاورت سلویج های آن شرکت که موجب انتقال خاکها و شیرابه آنها به محیط پیرامون و آبراهه های پایین دست گردیده است .
۲- حجم زیادی از پسماندهای صنعتی و عادی در  محدوده آن واحد و مجاورت دره ها و آبراهه های فصلی انباشت گردیده که موجب آلودگی خاک و منابع آبی گردیده است .
۳- چند مورد رهاسازی پساب آلوده به محیط از جمله پساب تخلیه شده در گودال خاکی پایین دست لاگن ها، تخلیه پساب آلوده از لوله زیرزمینی تعبیه شده از دستگاه چربی گیر به رودخانه فصلی مجاور که در بارندگی ها به صورت مخفیانه به دره مجاور هدایت نموده اند، عدم مدیریت خاک های آلوده به مواد نفتی مربوط به نشتی سابق لوله های منتهی به لاگن ها و پوشانیدن آنها با شن که بارندگی اخیر موجب آبگرفتگی آن محدوده و آلودگی آبهای سطحی، خاک و محیط پیرامونی گردیده است .
۴- وجود ترک خوردگی و نشتی در دیواره یکی از لاگون های نفتی که احتمال در آلودگی‌های سفره های زیرزمینی را داشته است.
در پایان وی افزود: بدلیل سهل انگاری مسئولین مربوطه و عدم توجه به محیط طبیعی، باغات و منابع آبی زیرزمینی و سلامت افراد از جمله کارکنان آن واحد و ساکنین روستاهای پایین دست، این اقدامات موجب صدمات بسیاری به کشاورزان و باغداران پایین دستی و محیط پیرامونی خواهد گردید و تاکنون واحدهای HSE و محیط زیست آن شرکت در مدیریت و ساماندهی پسماندها و پساب های تولیدی خود عاجز و ناتوان بوده که این اداره حسب وظیفه طی ۴ مورد شکوائیه در دیماه سال جاری در مراجع محترم قضایی استان و شهرستان پیگیری نموده است تا ضمن محکومیت عاملان و برخوردهای قضایی ،مشمول جرایم زیست محیطی هنگفتی در جبران خسارت به محیط پیرامونی خواهند شد./روابط عمومی
[کد خبر:AJ37828]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

جدیدترین مطالب