00004619978847.jpeg

 

آینه جم  در شرایطی که استان بوشهر از نظر سرانه سپرده بانکی پس از تهران در رتبه دوم کشور می باشد که دریافت تسهیلات بانکی در این استان با دشواری و اصطلاحا گدابازی بانک ها مواجه است.

به گزارش آینه جم ؛ محاسبات نسبت سپرده‌های بانکی نشان می‌دهد به ازای هر تهرانی ۲۰۵ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان سپرده در بانک‌های تهران وجود دارد. بوشهر نیز در رتبه دوم این شاخص می باشد که به ازای هر نفر جمعیت استان، ۶۷/۲ میلیون تومان سپرده وجود دارد.

اگرچه قابل ذکر است بخشی از دلیل بالا بودن رقم سپرده در استان‌هایی مثل تهران و بوشهر مربوط به سهم بالای سپرده بانکی حقوقی ها (شرکت ها) است اما بانک های بوشهر در پرداخت تسهیلات یا مصارف خود توازنی با منابع و سپرده های شان ندارند.

گزارش بانک مرکزی از تسهیلات پرداختی بانک ها به تفکیک استان ها تا خردادماه نشان می دهد که 48 درصد سپرده های بانکی بوشهر به تسهیلات اختصاص یافته، درحالی که میانگین کشوری این مهم بالای 65 درصد است.

وضعیتی که بار دیگر خساست و دست تنگی بانک های بوشهر در قبال حمایت از اشتغال و توسعه استان را نمایان می سازد.

در همین زمینه برخی گزارش ها حکایت از آن دارد که بانک های استان بوشهر سپرده های خود را سود 21 درصد دراختیار بانک های استان های دیگر گذاشته و به مردم می گویند تسهیلات نداریم!

 

* خلیج فارس 

[کد خبر:AJ39506]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

جدیدترین مطالب