00252704orig.jpg

 

 

آینه جم؛ مدیرکل محیط زیست استان بوشهر می گوید: تاکنون ۳۰ پرونده قضایی برای صنایع عسلویه تشکیل شده است.

به گزارش آینه جم ؛ فرهاد قلی‌نژاد در نشست خبری “پاسخگویی مسئولان بوشهر” که به میزبانی خبرگزاری ایرنا برگزار می شود، ادامه داد: براساس پایش‌های انجام شده بیشترین میزان آلایندگی در جنوب استان بوشهر آلودگی هوا ناشی از گازهای خطرناک سولفور و اکسید گوگرد است و شرق عسلویه بیش از همه این آلاینده‌ها متاثر شده است.

قلی‌نژاد با اشاره به اقدامات انجام شده در راستای برنامه جامع کاهش آلودگی‌های زیست محیطی منطقه ویژه انرژی پارس مصوب دولت قبل، عنوان کرد: یکی از مهمترین پروژه‌های این برنامه بازیابی گازهای فلر است که علاوه بر کاهش محسوس آلودگی هوای منطقه، از خسارت اقتصادی به کشور نیز جلوگیری می‌کند.

وی با بیان اینکه عملکرد صنایع این منطقه در راستای عمل به تعهدات برنامه جامع هر سه ماه یکبار ارزیابی می‌شود ادامه داد: تاکنون ۴۰ درصد از اهداف محقق شده است. در همین راستا، جمع‌آوری انبارهای روباز گوگرد عسلویه و احداث انبارهای مکانیزه از دستاوردهای مهمی بود که امسال یکی از چالش‌های آلودگی هوای این شهرستان را حل کرد.

این مقام مسئول اعلام کرد: با ایجاد تصفیه خانه فاضلاب صنعتی واحدهای مبین انرژی و ‌دماوند انرژی، اکنون میزان بسیار ناچیزی از پساب‌های پتروشیمی‌ها وارد خلیج فارس می‌شود که ارتقای آنها در دستور کار قرار دارد.

دفاع از معرفی صنایع سبز

مدیرکل محیط زیست درباره انتقاداتی پیرامون صنایع سبز در عسلویه اظهار کرد: تعیین صنایع سبز براساس آزمون های سختگیرانه ای است و باید اقدامات ویژه ای انجام شود که ملاک عمل قرار بگیرد.

به گفته وی، از 18 پتروشیمی فعال در پارس جنوبی، 4 پتروشیمی سبز تعیین شده است.

ریالی از عوارض آلایندگی جنوب بوشهر به خارج استان نرفته است

مدیرکل حفاضت محیط زیست استان بوشهر در پاسخ به سوالی درباره پیگیری نمایندگان و مسئولان استان های همجوار برای دریافت عوارض آلایندگی پارس جنوبی گفت: عوارض آلایندگی ناشی از فعالیت صنایع بزرگ نفت و گاز در عسلویه و کنگان تنها به چهار شهرستان متاثر یعنی دیر، جم، کنگان و عسلویه است و تا امروز حتی یک ریال از آن به خارج از این شهرها اختصاص داده نشده است.

قلی‌نژاد عنوان کرد: در این میان نیز عسلویه بیشترین و دیر و جم کمترین تاثیر پذیری را از این آلودگی‌ها داشته‌اند که عوارض آلایندگی به طور متناسب به آنها اختصاص یافته است.

سازمان حفاظت محیط زیست مخالفتی با توسعه ندارد

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر گفت: در هنگام ایجاد صنایع منطقه پارس جنوبی در دهه هفتاد، ملاحظ‌ات زیست محیطی مانند رعایت فاصله از سکونت‌گاه‌ها در نظر گرفته نشده از این رو امروز شاهد چالش‌های بسیاری هستیم.

قلی‌نژاد اظهار کرد: محیط زیست مخالف توسعه صنعتی استان بوشهر نیست و اینکه برخی می گویند محیط زیست، محیط ایست است درست نیست، اما باید مواظبت شود تا در این روند همه طرح‌ها دارای مطالعات ارزیابی زیست محیطی و مطابق آمایش سرزمین باشد تا توسعه پایدار محقق شود چرا که در صورت بی توجهی به این ابعاد و آسیب دیدن خاک و هوا، توسعه نیز در آینده آسیب می‌بیند.

[کد خبر:AJ40356]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

جدیدترین مطالب