004106005.jpg

 

آینه جم : در حالی که استان بوشهر از نظیر زیرساخت های درمانی در رتبه های آخر کشور می باشد و بخشی از بیماران برای درمان راهی استان همجوار می شوند، وزارت بهداشت حق استان از مالیات ارزش افزوده ای که ماهیانه به حسابش می آید را ناقص می دهد؛ مالیاتی که بخش عمده آن از صنایع پتروشیمی مستفر در استان بوشهر می باشد.

به گزارش آینه جم ؛ آنگونه که رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان بوشهر به ایرنا گفته: براساس قانون، صنایع و شرکت های مستقر در استان بوشهر که بخش عمده آن پتروشیمی ها هستند بایستی یک درصد از ۹ درصد از مالیات بر ارزش افزوده را به حساب وزارت بهداشت واریز کنند که این میزان طی ۹ ماه امسال هزار و ۴۸ میلیارد تومان بوده است.

نکته اساسی که پاپری زارعی به آن اشاره می کند این است که وزارت بهداشت موظف است ارزش افزوده ای که از صنایع و شرکت ها از جمله استان بوشهر دریافت می کند را به استان ها اختصاص دهد و عملا بعد از ۱۵ روز از دریافتش، نباید ریالی از این اعتبار در نزد خود نگهداری کند.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان بوشهر بیان می کند: از ابتدای سال جاری تا پایان آذر، سهم استان بوشهر از ارزش افزوده اختصاصی وزارت بهداشت، ۱۲۳ میلیارد تومان بوده، درحالی که فقط از استان بوشهر بیش از هزار میلیارد تومان بابت این مالیات به وزارت بهداشت رسید.

سال گذشته نیز از ۸۳۴ میلیارد تومان این ردیف مالیاتی واریز شده از استان بوشهر به وزارت بهداشت، فقط ۴۹ میلیارد تومان به بوشهر اختصاص یافت.

این اعداد و ارقام نشان می دهد همچنان که اهالی استان خصوصا در جنوب آن که روزانه میزبان آلایندگی صنایع نفتی هستند، وزارت بهداشت باید از همان سهمی که بابت مالیات بر ارزش افزوده از این استان دریافت می کند، سهم بوشهر را به طور کامل پرداخت کند، نه که این پول را از استان بوشهر بگیرد و مبلغ بسیار ناچیزی را به استان عودت دهد.

انتظار می رود نمایندگان استان بوشهر نیز در این بخش فعال شده و با همراهی با دانشگاه علوم پزشکی بوشهر، سهم استان بوشهر از یک درصد از ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده صنایع و شرکت های مستقر در استان حداقل برای سه ماه پایانی سال که به حساب وزارت بهداشت واریز می شود را افزایش دهند.

[کد خبر:AJ40678]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

جدیدترین مطالب