0000000000000000000000000000000000000000000015.jpg

 

 

آینه جم-راضیه محمدی-کارشناس ارشد اقتصادی
با توجه به این مطلب که سالیان دوری از حضور صنعت در منطقه می گذرد و تا کنون بسیاری از نفرات بومی متخصص نیز در منطقه با معضل بیکاری درگیرند، لازم است آماری شفاف و دقیق از میزان درصد افراد شاغل در این صنایع اعم از نفت، گاز و پتروشیمی اعلام گردد.
 آماری که سال هاست در‌ هاله ای از ابهام قرار دارد و بدتر اینکه تاکنون هیچ گونه تلاش محسوسی نیز برای شفاف سازی در این زمینه توسط مسئولین، نمایندگان مجلس و‌… صورت نگرفته است. این در حالی است که با وجود همه کم لطفی های صنعت نسبت به استخدام نفرات بومی در تمام این سال ها، مردم، مسئولین، اصحاب رسانه و … در خدمت صنعت بوده و همواره از جان و دل مایه گذاشته اند تا صنایع همچنان در رفاه و با آسودگی به کار و پیشرفت خود ادامه دهد. ذکر این نکته نیز ضروری است که اعلام آمار واقعی درصد نفرات بومی شاغل در شرکت های مختلف پتروشیمی، پالایشگاه های در حال بهره برداری ذیل مجتمع گاز پارس جنوبی و پروژه ها و فازهای در حال احداث زیرمجموعه شرکت نفت و گاز پارس و دیگر صنایع مستقر در منطقه قطعاً باید به تفکیک نوع شغل و مسئولیت باشد، به این ترتیب که برای مثال باید مشخص شود اگر در شرکت x تعداد ۵۰۰ نیروی بومی مشغول به کار است، این تعداد در کدام قسمت ها و در چه سمت ها و مسئولیت هایی مشغولند. 
گاهی دیده شده است که شرکت ها اعلام می کنند تعداد بالایی نیروی کار بومی استخدام کرده اند اما بعد از تحقیق مشخص می شود درصد بالای این آمار در مشاغل پایین دست، غیر تخصصی و ... مشغول هستند؛ همچنین اگر شرکتی احتمالاً به این پرسش مطرح شده این پاسخ را بدهد کلیه استخدام ها مبنی بر شرکت و قبولی در آزمون است، باید گفت تا کنون به کرات، موارد بی شماری از استخدام غیر متخصص ها در مشاغل تخصصی و مهم، بدون آزمون یا به واسطه تنها مصاحبه های صوری و‌ داخلی مشاهده شده که مشخصاً با مدارک صوری موجه جلوه داده و باز هم بومیان متخصص را که کم کم اغلب آنها درگیر محدودیت سنی شده اند را همچنان پشت درهای بسته نگه می دارند!
هر چند احقاق بخش بزرگی از حقوق بومیان در بحث اشتغال در صنعت دیگر غیر ممکن است اما همچنان انتظار می رود مسئولین استانی برای همین درصدهای کم باقیمانده از سهم اشتغال نیز فکری بکنند و یکبار برای همیشه مشخص کنند آیا اشتغال در صنعت مشخصاً بر حسب آزمون است یا مواردی غیر از آن؟! بنابر‌این الزامی است هر چه زودتر آماری واقعی از درصد اشتغال نیروهای بومی در بخش های مختلف صنعت از جمله شرکت های پتروشیمی و به تفکیک نوع شغل منتشر شود تا افکار عمومی از میزان صحت آمارها و گزارش های مسئولین نفتی اطمینان یابد.
 
** انرژی جنوب
[کد خبر:AJ42837]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

جدیدترین مطالب