0000000664.jpg

 

آینه جم- شبیر فکوریان: سد باغان اولین سد مخزنی شهرستان جم هست که ۶۵ متر ارتفاع تاج، گنجایش ۳۲ میلیون متر مکعب آب و ۶ کیلومتر پشته آبی در ۱۱ کیلومتری جاده انارستان به سرچشمه احداث شده است. که در این نوشتار به علت نامگذاری این سد به این اسم و چالش و اعتراض‌های پیرامونی به این نام خواهیم پرداخت.

۱. مرسوم ترین شیوه نامگذاری سدها براساس نام رودخانه‌ای است که بر روی آن سد ایجاد شده است؛ مثل سد کارون ۱، سد کارون ۲، سد کارون ۳، سد کارون ۴ و ... که صرفا برروی رودخانه کارون ایجاد شده است.
۲. باید عنوان نمود که ولاتی، دهاتی، شهری و یا شهرستانی در اطراف این رود به نام‌های کارون ۱، ۲، ۳ و ۴ وجود ندارد که این اقدام صورت گرفته است و اینکه در حوزه چنین نام شهرستان‌هایی باشد.
۳. سد باغان برروی رودخانه به همین نام و به نام باغان در فاصله ۱۱ کیلومتری جاده انارستان به سرچشمه احداث شده است و براساس نقشه‌های معتبر کشوری رودخانه باغان بر اثر تلاقی رودخانه جم و حرمیک در محدوده روستای دره‌بان شکل گرفته و نامگذاری شده است.
۴. بعضی از صاحبنظران به اشتباه عنوان می‌کنند که علت اصلی انتخاب این اسم، قرارگیری اولیه و پیش از جابه‌جایی این سد در شهرستان دشتی بوده است.
۵. بعضی از شوراهای شهرستان می‌گویند در هر مرحله جانمایی در شهرستان جم بوده است.
۶. نام های سد سرچشمه، سد شهید آذرپیک و ... ابداعی بوده و در هیچ کدام از اسناد مکتوب گذشته این سد مستند، مستدل و قابل ارجاع و مشهود نمی‌باشد.
۷. این سد تاکنون عملکردی مشابه آبرسانی انارستان داشته است که آبش برای صنعت و شهرک‌نشینان نفت و گاز بوده است و تابلو نامش و پُز دادنش برای انارستان؛ سد باغان قرار بود آب شرب شهرهای انارستان و ریز و روستاهای همجوار را تامین کند، آب کشاورزی را تامین کند و برداشت اب را از سفره‌های زیرزمینی حوزه باغان را متوقف کند ولی هیچ گونه زیرساختی و اقدامی مشهود بر این امر دیده نمی‌شود.
۸. متاسفانه شوراهای اسلامی دو شهر، دو بخش شهرستان در تکاپوی نامگذاری این سد به نام‌های دیار خود هستند مثل همان نام‌هایی که با رانت و لابی به اشتباه به جاده ریز به سرچشمه و یا ریز به دوراهک با بغض و نفرت بر سر انارستان زده‌اند و از خلق فرصت‌های بی شمار این سد برای شهرستان چشم پوشی می‌کنند.
۹. امید است شوراهای شهرها و روستاهای شهرستان جم یکبار متحد با هم از وادادگی در برابر صنعت بپرهیزند و متحد با هم برای از دستیابی به حقوقشان از این سد اقدام نمایند.

[کد خبر:AJ43681]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

جدیدترین مطالب