آینه جم : کاهش حدود 50 درصدی بارندگی طی نیمه اول سال آبی که از مهرماه آغاز شده، حکایت از بحرانی ترین سال آبی در نیم قرن بوشهر دارد.

به گزارش آینه جم ؛ در کنار این موضوع، پیش بینی افزایش 3 درجه ای دمای هوا در فصل تابستان، بحران را عمیق تر نشان می دهد.

یکی از پیامدهای این خشکسالی بحرانی نیز در کاهش 50 درصدی برداشت گندم استان نمایان شد که زیان زیادی به کشاورزان وارد کرد.

معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه‌ای بوشهر می گوید: در سال آبی ۱۳۹۹-۱۴۰۰ که تا فروردین هفت ماه آن گذشته، به طور میانگین حدود ۱۸۸ میلیمتر باران باریده که در مقایسه با سال آبی قبل ۴۸ درصد و نسبت میزان  بلندمدت ۲۵ درصد کاهش داشته و نشانگر شرایط نامطلوب منابع آب استان است.

عبدالطیف عباسی نژاد ادامه داد: میانگین بارش استان بوشهر تا پایان فروردین ماه 1400 (سال آبی جاری) 195 میلیمتر بوده که نسبت به مدت مشابه سال آبی قبل (99-1398) به میزان 172 میلیمتر (معادل 47 درصد) و نسبت به میانگین بلند مدت مشابه 20 درصد کاهش داشته است.

به گفته وی، استان بوشهر در تقسیم بندی منابع آب زیرزمینی ۱۶ محدوده مطالعاتی دارد که ۱۲ محدوده آن ممنوعه یا ممنوعه بحرانی است و چهار محدوده آزاد نیز بدون ظرفیت آبی است. در واقع این چهار محدوده بیشتر در مناطق ساحلی قرار دارند که مشکل بزرگتری به نام هجوم آب شور را تجربه می‌کنند.

معاون شرکت آب بوشهر افزود: به دلیل برداشت منابع آب زیرزمینی شیرین در این مناطق، سفره‌های آب شور وارد آبخوان‌های ساحلی می‌شوند و هم اکنون این آب بدون عملیات شیرین سازی قابل استفاده در بسیاری از کاربری‌ها مانند آشامیدن، کشاورزی و صنعت نیست.

[کد خبر:AJ35667]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

جدیدترین مطالب