آینه جم: شناوری که محموله آبزیان و میگوی صادراتی استان بوشهر به مقصد چین داشت، در آتش سوخت.

رییس انجمن صادرکنندگان آبزیان بوشهر با تایید این خبر گفت: به علت ملاحظات موجود در شفاف سازي آمار دقيق صادرات شركت ها، هنوز ميزان دقیق خسارت وارده به شركت ها و صادركنندگان هم استاني قطعی نشده، ولي برآوردها حکایت از آن دارد كه بالغ بر ٤٠ كانتينر يخچالي به ارزش ميانگين هرکدام ٥ ميليون دلار متعلق به صادركنندگان آبزيان بوشهري در این حادثه ازبین رفته است.

 

جسین زارعی ادامه داد: به دلیل تحریم ها، با توجه به عدم پوشش بيمه اي و تعهدنامه هايي كه صادركنندگان باید در ابتداي بارگيري به شركت هاي كشتيراني انجام دهند، به نظر می رسد كه علاوه بر خسارت اصل بار، خسارت كانتينرهاي خالي هم متوجه صاحبان كالا مي باشد.

زارعی درباره ابعاد این حادثه بیان کرد: اين محموله ها كه تعداد زيادي از آن متعلق به كارخانجات و صادركنندگان بوشهري بود، پس از بارگيري از مبداء بندرعباس به جبل علي (دبي) و پس از آن با كشتي پرچم سنگاپور به بندر هزيزه (هندوستان) رفت و قرار بود از بندر كلومبو (سريلانكا) به بندر كلانگ (مالزي) تحويل و تخليه تا به چین ارسال شود که در نزدیکی سریلانکا دچار آتش سوزی شد. به گفته وی، علت بروز آتش سوزی، وقوع انفجار درون کشتی MV X-Press Pearl اعلام کرد و گفت که در جریان این حادثه ۲ نفر مجروح شدند، ولی پس از تلاش هفت روزه برای خاموشی حریق، چیزی از محموله ها باقی نماند.

وی تصریح کرد: هر ساله صادرات آبزيان استانهاي جنوبي به چين بواسطه تحريم هاي كشتيراني با صرف هزينه هاي گزاف و بدون هيچگونه پوشش بيمه اي با كشتي هاي كانتينربر داراي پرچم کشورهای ديگر و بعضاً با توقف هاي طولاني در چند بندر بين راهي انجام مي گيرد که یکی از عواقب آن مشابه حادثه اخیر و از دست رفتن سرمایه صادرکنندگان می باشد.

[کد خبر:AJ35910]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

جدیدترین مطالب