آینه جم : با وجود ممنوعیت دریافت کپی مدارک در دستگاه‌های اجرایی، ولی همچنان اغلب ادارات و بانک ها از مراجعان درخواست کپی کارت ملی هوشمند یا شناسنامه را دارند، در غیر این صورت دست رد به سینه افراد زده می‌شود.

به گزارش آینه جم؛  بی استفاده بودن قابلیت های کارت ملی هوشمند قابل توجه است؛ کارت هایی که قرار بود بساط کاغذبازی ها و کپی های الکی در ادارات را حذف کند اما تا به امروز چنین کارایی نداشته، طوری که با وجود بخشنامه ها و ابلاغیه های رسمی، هنوز مردم از شر کپی های متعدد رها نشده اند.

اواخر تابستان سال گذشته بود که رئیس سازمان امور اداری و استخدامی کشور در بخشنامه ها به همه دستگاه های اجرایی اعلام کرد: «در راستای اجرای ممنوعیت دریافت مدارک هویتی، دستگاه های اجرایی موظف اند برای دریافت خدمت استعلام هویت به صورت برخط، نسبت به انعقاد تفاهم نامه با سازمان ثبت احوال کشور اقدام کنند، به گونه ای که ظرف مدت یک ماه حذف کامل دریافت کپی مدارک هویتی در فرایندهای ارائه خدمات به شهروندان محقق شود.

این یعنی، طبق این بخشنامه باید از مهر سال گذشته، دریافت کپی مدارک هویتی از مراجعه کنندگان به طور کامل حذف می شد.

اما آنچه مردم با آن مواجه اند، اصرار و انکار دستگاه های اجرایی است. از یک سو سازمان اداری، استخدامی و اجرایی فناوری اطلاعات و سازمان ثبت احوال طبق بخشنامه های ابلاغی اعلام می کنند که دریافت کپی اسناد هویتی از مردم در ادارات دولتی ممنوع است، از طرفی وقتی مردم به طور مستقیم برای دریافت خدمات مراجعه می کنند، در مواردی چاره ای جز ارائه کپی مدارک ندارند.

تازه ترین اظهارنظر در این باره، صحبت های اخیر «سیف ا... ابوترابی» سخنگوی سازمان ثبت احوال بود که در رسانه ها اینطور بازتاب داده شد: «درخواست کپی شناسنامه و کارت ملی هوشمند از مردم ممنوع است، به همه استانداری‌ها و دستگاه‌ها ابلاغ شده که حق ندارند کپی شناسنامه و کارت ملی هوشمند را تقاضا کنند بلکه باید به صورت برخط کارها را انجام دهند».

برخی صحبت های ابوترابی را یک خبر دانستند، در حالی که صحبت های او به همان ابلاغیه های سال گذشته اشاره داشت، ابلاغیه هایی که هنوز به طور کامل اجرایی نشده است.

[کد خبر:AJ36318]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

جدیدترین مطالب