آینه جم: سقف وام مسکن جوانان افزایش یافته، طوری که در تهران به یک میلیارد تومان و سایر شهرها نظیر بوشهر 700 میلیون تومان رسیده؛ اما 15 سال دیگر پرداخت می شود!

به گزارش آینه جم؛ براساس مصوبه شورای عالی پول و اعتبار، مبلغ وام سرمایه گذاری مسکن جوانان به یک میلیارد تومان در تهران، 850 میلیون تومان کلانشهرها و 700 میلیون تومان نیز سایر شهرها رسید؛ اما این در حالی است که با 700 میلیون تومان هم‌اکنون قدرت خرید بالایی برای خرید مسکن در بوشهر ندارید چه برسد به ۱۵ سال آینده که احتمالاً با این مبلغ فقط بشود یک موتورسیکلت خرید!

پس‌انداز ریالی برای خرید مسکن در آینده، بدترین سناریویی است که می‌توان به یک متقاضی مصرفی مسکن پیشنهاد داد؛ زیرا در اقتصاد تورمی و غیرقابل پیش بینی ایران، همواره فاصله میان ارزش ریال و قیمت مسکن بصورت تصاعدی افزایش می‌یابد.

بی‌ ثباتی اقتصاد در دوره‌های متوالی و کاهش روز افزون ارزش پول ملی باعث شده قدرت خرید در قالب پس‌اندازهای ریالی بسیار کاهش پیدا کند، از این رو سپره گذاری برای رسیدن به وام 700 میلیونی خرید مسکن در بوشهر آن هم برای 15 سال بعد شوقی بر نمی انگیزد.

نکته اصلی اینجاست که این تسهیلات هرگز قادر به تأمین مالی خرید مسکن نخواهد بود و در این معامله هر سودی که وجود داشته فقط به جیب بانک رفته است. 

واقعا اگر بانک مسکن تصور می‌کند قیمت‌ها تا ۱۵ سال آینده تغییر محسوسی نخواهد کرد چرا به مردم اعتماد نمی‌کند و ابتدا وام را بدهد سپس مردم تا ۱۵ سال آینده قسط آن را پرداخت کنند! 

بر این اساس، کارآمدترین تسهیلات خرید مسکن در ایران همان تسهیلات در قالب اوراق حق تقدم است که با نرخ سود 17.5 درصد، در بهترین حالت می‌ تواند کمتر از 20 درصد ارزش خرید یک مسکن را پوشش دهد.

این درحالی است که در کشورهای پیشرفته، ۸۰ تا ۹۰ درصد مبلغ مسکن را وام می‌دهند.

[کد خبر:AJ36806]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

جدیدترین مطالب