اینه جم- هرچند هدف از وام ودیعه مسکن برای کمک به مستاجران است، اما نسبت به قیمت های رهن و اجاره بوشهر، این وام پول خرد به حساب می آید.

به گزارش اینه جم؛ افزایش سرسام آور قیمت اجاره مسکن، باعث شد تا اجاره نشینی سخت از گذشته شود و در همین راستا ستاد ملی کرونا پرداخت تسهیلات کم بهره برای مستاجران را در دستور کار قرار داد.

تسهیلات در بوشهر فقط 25 میلیون تومان

در شرایطی مجددا با کش و قوس زیاد ثبت نام این تسهیلات آغاز شده، اما هفت خان بانک برای تکمیل مدارک از یک سو و مبلغ پایین آن نسبت به قیمت های بالای رهن و اجاره، کمکی به مستاجران نمی کند.

براساس مصوبه ستاد ملی کرونا، مبلغ این تسهیلات در تهران ۷۰ میلیون تومان، کلان‌شهرها ۴۰ میلیون تومان و سایر شهرها ۲۵ میلیون تومان است. 

علاوه بر اینکه تسهیلات به مستاجران مجرد پرداخت نمی شود، مبلغ 25 میلیون تومانی آن در بوشهر جوابگوی ارقام بالای رهن و اجاره نیست.

دلسردی مستاجران از پیگیری وام ودیعه

یکی از مستاجران که پیگیر این تسهیلات بوده می گوید: برای تسهیلات ودیعه مسکن ثبت نام کردم ولی متوجه شدم سقف این وام برای بوشهر 25 میلیون تومان هست. با توجه به قیمتهای نجومی رهن در بوشهر که حداقل 200 میلیون تومان است، این وام فقط 10 تا 15 درصد مبلغ را پوشش می دهد. نهایتا از ادامه پیگیری و ارسال مدارک صرف نظر کردم.

جدا از قیمت  های سربه فلک کشیده رهن و اجاره که اجاره نشینان را برای دریافت تسهیلات ودیعه دلسرد کرده، دردسرهای بانکی آن هم خان دیگری پیش پای متقاضیان است.

برای دریافت تسهیلات، نیاز به دو ضامن معتبر با چک یا سفته است که این یعنی سخت تر شدن شرایط برای کسانی که حتی پیدا کردن یک ضامن کارمند نیز برایشان دشوار است. این در حالی است که سال گذشته دریافت این وام فقط با پرداخت سفته امکان پذیر بود.

شرط دیگر برای دستیابی به این 25 میلیون تومان در بوشهر، داشتن اجاره  نامه رسمی با کد رهگیری مربوط به 6 ماهه ابتدای امسال است که این شرط نیز باتوجه به اینکه خیلی از مالکان، اجاره را به صورت توافقی تمدید می کنند تا هزینه بنگاه پرداخت نشود، کار را مشکل می  کند.

حالا این مشکلات را به ناچیز بودن مبلغ وام برای اجاره یک واحد مسکونی هم اضافه کنید که متقاضیان آن را اندک کرده و کمکی به بهبود زندگی اجاره نشین ها نمی کند.

دردی از مستاجران دوا نمی کند

دست آخر اینکه با توجه  به قیمت  های کنونی رهن و اجاره در بوشهر، رقم 25 میلیون تومان هیچ دردی را از مستاجران دوا نمی کند و با آن در ضعیف ترین محلات شهر هم نمی توان واحدی را اجاره کرد. ضمن اینکه پرداخت قسط 850 میلیون تومانی آن هم طی سه سال برای افراد کم درآمد مشکل است.

از این رو اگر دولت اراده و قصدی برای کمک به مستاجران دارد، باید با تسهیلات و طرح های مناسب تر، زمینه خانه دار شدن آن ها را فراهم کند.

[کد خبر:AJ36823]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

جدیدترین مطالب