آینه جم: افزایش بی سابقه عوارض ساختمانی شهرداری طی سالجاری، انتقادات فراوان سازندگان ساختمانی را در پی داشته و شورای ششم بوشهر اصلاح آن را یکی از اولویت های خود تعریف کرد، اما مصوبه بخشودگی عوارض ساختمانی زمانبر شده است.

به گزارش آینه جم؛ اوایل شهریورماه جعفر پورکبگانی رییس شورای شهر بوشهر خبر داد که در راستای کمک به صنعت ساخت و ساز، لایحه بخشودگی عوارض ساختمانی در اواخر شهریور به مناسبت هفته دفاع مقدس اجرا می شود، اما موعد مقرر رسید و خبری از این مصوبه نشد.

بخشی از ماجرا به تاخیر شهرداری در ارائه لایحه مربوط بود که منجر به انتقاد رییس شورا از عدم همراهی برخی نیروهای شهرداری شد، اما هفته بعد که لایحه ارائه شد، مبلغ تخفیف عوارض کمتر از ارقام موردنظر شورا بود و مسکوت ماند. نهایتا لایحه جدید در جلسه عصر یکشنبه (11 مهر) شورای شهر مطرح شد؛ اما این بار اختلاف نظر برخی اعضا، منجر به بی نتیجه ماندن آن شد.

پورکبگانی رییس شورای شهر لایحه جدید را نزدیک به نظر شورای شهر دانست و گفت متقاضیانی که به صورت نقدی عوارض را پرداخت کنند، به طور میانگین تا 75 درصد تخفیف دریافت می کنند و کمک خوبی به ساخت و سازها می باشد.

با این حال برخی اعضا، لایحه شهرداری را دارای ابهاماتی دانسته و معتقدند بودند نیاز است عوارض دو پروژه ساختمانی با نرخ فعلی و تخفیف های پیشنهادی از سوی شهرداری ارائه شود تا ابعاد موضوع دقیق تر شود.

محسن پورحیدر یکی از این اعضا بود که گفت: برخی نیروهای شهرداری در عددها بازی می کنند و حتی یک بار برای من برای یک عوارض 30 میلیون تومان محاسبه شد درحالی که نرخ آن 5 میلیون تومان بود و اگر مطلع نبودم، عیننا دریافت می کردند. برای همین لازم است آنالیز عوارض دو ساختمان با تخفیف پیشنهادی و نرخ فغلی ارائه شود تا مشخص باشد دقیقا چه میزان بخشودگی مصوب کرده ایم.

پروین خوشبخت هم همین انتقاد را مطرح کرد که پورکبگانی رییس شورا گفت: شما عضو کمیسیون بودجه بوده اید و باید این مباحث را آنجا مطرح می کردید.

شهناز پولادی نایب رییس شورا نیز با بیان اینکه لایحه شهرداری برایم مبهم است و به آن رای نمی دهم، پیشنهاد دو همکار دیگرش را تکرار کرد. پورکبگانی نیز از وی انتقاد کرد که چرا به عنوان عضو کمیسیون بودجه به جلسه نیامده تا آنجا موضوع را بررسی کند. پولادی هم غیبتش را موجه دانست و گفت: جلسه دیروز کمیسیون برای بررسی لایحه شهرداری فوری بوده و من تا ساعت یک ظهر در بیمارستان درگیر آموزش دانشجویانم بوده ام.

خدیجه گرشاسبی نیز از پیشنهاد همکارانش برای ارائه آنالیز توسط شهرداری شد که دو ساختمان را با عوارض فعلی و بخشودگی مقایسه کرده باشد.

عبدالخالق برزگرزاده دیگر عضو شورا نیز با بیان اینکه لایحه جدید شهرداری تا میزان خوبی به کاهش عوارض کمک می کند، تاکید کرد: باید بهای خدمات نیز مشمول تخفیف می شد، ولی الان فقط 10 بند عوارض ساخت توسط شهرداری پیشنهاد شده که گروه خاصی را پوشش می دهد، اما افرادی که برای مفاصاحساب به شهرداری مراجعه می کنند، از بخشودگی در بندهای پسماند و… بی بهره می مانند و مبلغ پرداختی آنها در عوارض سالجاری رقم درشتی می شود.

پورکبگانی رییس شورای شهر نیز به دلیل اینکه بحث ها درباره این دستور کار را طولانی و بی نتیجه دانست، در اظهاراتی همراه با گلایه گفت: وقتی اعضا ابهام دارند، من لایحه شهرداری را از دستور کار خارج می کنم، ولی بدانید با این کارها کمکی به مردم نمی کنیم.

با این حال پورحیدر اصرار داشت که شهرداری می توانید فردا (دوشنبه)  آنالیز دو ساختمان با نرخ عوارض امسال و همچنین نرخ بخشودگی را ارائه و عصر نیز نشست فوق العاده شورا برگزار و لایحه را تعیین تکلیف کرد. 

اما ایمان زندی نیا رییس کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر گفت: برخی همکاران ما تا درباره چیزی به ابهام می خورند، مدام می گویند جلسه فوق العاده و نتیجه آن هم این می شود که شب جمعه ساعت 9 جلسه می گذاریم. درباره این مصوبه بخشودگی عوارض تمام بررسی و آنالیزها در کمیسیون صورت گرفته و باید امروز تصویب شود.

وقتی پورکبگانی رییس شورا با گلایه از همکارانش این لایحه شهرداری را از دستور کار خارج کرد و گفت هفته آینده آن را بررسی می کنیم، زندی نیا نیز گفت: اگر بنای جلسه مجدد کمیسیون برنامه و بودجه باشد، ما دوشنبه آینده جلسه برگزار می کنیم.

کسری بودجه امسال شهرداری حداقل 150 میلیاردتومان

در بخشی از جلسه که لایحه بخشودگی عوارض در دستور کار بود، پورکبگانی در پاسخ به درخواست برخی همکارانش برای پیش بینی تخفیف 70 درصدی برای ساخت و سازهای تجاری گفت: نباید طوری عمل کنیم که آخر سال شهرداری با کسری گسترده مواجه شود.

رییس شورای شهر افزود: 100 میلیاردتومان وام که در بودجه امسال پیش بینی شده بود به دلیل تجربه تلخ قبل شهرداری با تاکید همکاران ما لغو شد، ضمن اینکه بخشودگی عوارض هم حدود 35 میلیاردتومان از بودجه شهرداری را حذف می کند و باید برای حداقل 150 میلیاردتومان کسری بودجه امسال آمادگی داشته باشیم. از این رو با تخفیف تجاری ها تا 45 درصد موافقم.

گزارش «خلیج فارس» می افراید: بخش پایانی این جلسه شورای شهر که دستور کار آن نشست با عامل چهار سازمان فناوری اطلاعات شهرداری بود، از سوی رییس شورا غیرعلنی شد.

[کد خبر:AJ36969]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

جدیدترین مطالب