آینه جم- اظهارات معاون وزیر نفت امیدواری ها را برای احیای میدان گازی پارس شمالی افزایش داده؛ پروژه ای که در محدوده شهرستان های دیر، دشتی و تنگستان قرار دارد و سالهاست از دستور کار وزارت نفت خارج شده بود.

توسعه میدان گازی پارس شمالی با سرمایه‌گذاری ۴ میلیارد دلاری

به گزارشآینه جم؛ مدیرعامل شرکت ملی نفت ایران از توسعه قطب اقتصادی جدید تولید گاز در میدان پارس شمالی با سرمایه‌گذاری ۴ میلیارد دلاری خبر داد.

محسن خجسته‌مهر در حاشیه بازدید رئیس و اعضای کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی از فاز ۱۴ پارس جنوبی در جمع خبرنگاران با اشاره به افزایش ظرفیت تولید گاز در کشور به منظور جبران کمبود گاز مصارف داخلی و صادرات، بیان کرد: برنامه‌های توسعه‌ای برای تامین گاز موردنیاز کشور در دستور کار قرار داده‌ایم، از جمله اینکه توسعه میدان گازی پارس شمالی، معادل چهار فاز پارس جنوبی با سرمایه‌گذاری حدود چهار میلیارد دلار آغاز خواهد شد.

او با بیان اینکه توسعه فاز اول میدان گازی کیش در برنامه‌های شرکت ملی نفت ایران قرار دارد، افزود: سرعت بخشیدن به تکمیل فاز ۱۱ پارس جنوبی و همچنین استفاده از ظرفیت‌های مناطق خشکی ایران نیز جزء برنامه‌های افزایش تولید گاز خواهد بود.

سابقه پارس شمالی از دوره پهلوی تا امروز

از طرح پارس شمالی، نزدیک به شصت سال می‌گذرد.

شش سال پس از پارس شمالی در دهه آخر عمر حکومت پهلوی، میدان مشترک گازی پارس جنوبی کشف شد. پارس شمالی با وقوع انقلاب و جنگ تحمیلی در حالی که تجهیزاتش در گمرک آبادان آماده ترخیص بود، در سایه بزرگ میدان مشترک پارس جنوبی قرار گرفت.

وقتی قرارداد ذوب آهن اصفهان با روس ها امضا شد، پارس شمالی نیز در عمق چهار هزار متری دریا و در فاصله ده تا پانزده کیلومتری سواحل دشتی، کشف شد.

از ۱۳۴۲ که فعالیتهای اکتشافی شروع شد تا ۱۳۴۵ که اولین چاه توصیفی حفر شد تا ۱۳۴۶ که خبر رسمی کشف این میدان منتشر شد، در فاصله این چهار سال شعله ای در عمق تاریکی این حدود جغرافیایی روشن بود.

کور سویی در دل بسیاری از مرزنشینان این حوالی، شاید آنسوی سکه زندگی محنت زده خود را نیز ببیند.

اما بعد از اینکه هاشمی رفسنجانی، کلنگ پارس جنوبی را در سال ۷۶ زد و خاتمی برای بهره برداری از آن پنج فاز پالایشگاهی را افتتاح کرد، مردی با کاپشنی ساده برای تحقق شعار قطع دست مافیای نفت و آوردن نفت بر سر سفره های محقر مردم پا به قوه مجریه کشور گذاشت.

احمدی نژاد برای ساخت یک منطقه مستقل از پارس جنوبی که بدلی باشد برای پارس جنوبی که نتیجه کار اصلاح طلبان ارزیابی می شد، پارس شمالی را برای تحقق رویای خود مناسب دید.

سال ۸۴ پارس شمالی کج دار و مریز از سایه سیاه پارس جنوبی خارج شد و به مدار توجه کشور بازگشت. قرار بود همزمان با احداث خط لوله صلح، پارس شمالی و چهار فاز آن نیز به تدریج به بهره برداری برسد.

سال ۸۵ قرارداد توسعه پارس شمالی میان ایران و چین به امضا رسید و همه چیز برای تولید LNG از این میدان باز تعریف شد. قراردادی که با تهدید امریکا و تحریم ها انجام آن چراغ خاموش پیش می رفت و کمتر اطلاعی از زیر دست سرمایه‌گذاران محافظه کار چینی به روزنامه‌ها درز نمی‌کرد.

شهریور سال ۸۶، نوذری، سرپرست وقت وزارت نفت حکم پارس شمالی را به نام سید عبدالجلیل رضوی زد که آن زمان مدیرعامل منطقه ویژه پارس بود. رضوی بعد از این حکم از کلنگ زنی پارس شمالی در آینده نزدیک سخن گفت.

فروردین سال ۸۷ اولین تاریخی بود که به عنوان کلنگ زنی آغاز عملیات اجرایی پارس شمالی و میادین گازی و نفتی پیرامون این مخزن مطرح شد.

تحریم ها و تعلل کارگزاران و عدم توانمندی مدیران در تحقق وعده ها، کلنگ زنی پارس شمالی را به اردیبهشت سال ۸۹ برد.

در حالی که مناقصه پایه سکوهای پارس شمالی نیز برگزار شد و حتی فعالیت اجرایی جکت‌ها در این میدان و حفاری توصیفی در میادین گلشن و فردوسی نیز انجام شد اما کلنگ توسعه خشکی پارس شمالی به زمین زده نشد.

بالاخره در فروردین سال ۹۰ پیروز موسوی مدیر عامل وقت منطقه ویژه پارس، رسما از خروج این طرح از اولویت های وزارت نفت خبر داد و رویای احمدی نژاد و مردم پیرامون این مخزن گازی به محاق رفت.

[کد خبر:AJ37322]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

جدیدترین مطالب