آینه جم/   خبرنگاران این رسانه  در جریان پیگیری های خبری خود به زمزمه هایی برمی خورند که میهمان کردن خوانندگان به این شنیده ها خالی از لطف نیست:

 • نخست اینکه هیچکدام از نمایندگان استان بوشهر به کمیسیون تلفیق بودجه 1401 راه نیافتند، درحالی که یکی از گلوگاههای مهم لابی و پیگیری برای بهبود بودجه استان ها محسوب می شود. درحالی که از کمیسیون برنامه و بودجه 9 نفر امکان حضور در کمیسیون  تلفیق دارند، غلامحسین کرمی عضو آن بازماند، همچنین از کمیسیون های دیگر مجلس هم 3 نماینده انتخاب می شوند که خبری از بوشهری ها نیست. 
 • با وجود اعلام پوشش 90 درصدی هزینه های درمان ناباروری از سوی بیمه ها، ولی مرکز ناباروری بوشهر هنوز زیرپوشش بیمه های پایه نیست که این موضوع هزینه بیماران را مضاعف کرده است.
 • برخی متقاضیان وام ازدواج در استان بوشهر از اینکه در سامانه مربوطه اجازه ثبت نام نهایی پیدا نمی کنند، گلایه مند هستند. این اتفاق در شرایطی می باشد که یکی از مصوبات سفر مهرماه رییس جمهوری، افزایش اعتبار وام ازدواج استان برای به روز شدن پرداخت تسهیلات در سال جاری بود.
 • در همین خصوص شنیدیم سایت‌ هایی هستند که مدعی می باشند درخواست وام ازدواج را با دریافت مبلغی بین 250 تا 300 هزار تومان ثبت می ‌کنند. این اقدام در حالیست که کافی ‌نت‌ها برای ثبت ‌نام حدود 50 هزارتومان دریافت می ‌کنند.
 • با وجود مشکلات عدیده استان در زمینه آب و فاضلاب، سهم استان از اعتبارات این فصل در لایحه بودجه کمتر از «نیم درصد» است. هرچند اعتبارات پروژه های آبی استان نسبت به سال گذشته دو برابر شده، اما به گفته مدیران مرتبط، این اعتبارات ناچیز است و باید منتظر برش استانی اعتبارات متمرکز از سوی وزارتخانه ها بود تا بتوان پروژه ها را عملیاتی کرد. 
 • برخی نانواها در بوشهر دلیل فعالیت بی نظم و افزایش روزهای تعطیل هفتگی شان را به کمبود سهمیه آرد مرتبط می دانند. به گفته آنها، از زمان افزایش قیمت نان، تخصیص آرد هم در استان با مشکلاتی مواجه شده و برخی نانواها را با مشکلات زیادی مواجه کرده است.
 • براساس داده‌های سازمان تامین اجتماعی، طی پنج سال گذشته، کوچ شاغلان بیش از همه در دو استان بوشهر و خوزستان رخ داده است. مقاصد اصلی مهاجرین نیز استان های تهران، البرز، گیلان و یزد بوده است. به نظر می رسد این آمار با شمار بالای شاغلان غیربومی صنایع نفت و گاز مرتبط است که پس از پایان اشتغال در جنوب، دریافت حقوق و سنوات را به زادگاه شان منتقل می کنند.
 • ماجرای برگشت کالاهای صادراتی ایران بار دیگر توجه به سموم باقی مانده در محصولات کشاورزی و سلامت مردم را بیشتر کرد. چندی پیش در حاشیه بازدید خبرنگاران از یک آزمایشگاه بوشهر، یکی از نیروهای آزمایشگاهی گفت: در آزمون برنج شمال و برنج های خارجی، برنج شمال سموم بالایی در محصول نهایی داشته ولی برنج خارجی این مشکل را نداشته است. وی درباره برنج های تولیدی در استان فارس موسوم به کامفیروز هم گفت: فقط برنج شمال را برای بررسی شخصی آزمایش کرده ایم و مقایسه ای درباره دیگر برنج های داخلی نداشته ایم.
 • انتشار کلیپ تمجید و تعریف های یک نفر از استاندار در دفتر وی، در شبکه های اجتماعی با واکنش های منفی همراه شده است.
 • برخی انتصابات در استان خانوادگی شده است. باخبر شدیم در یکی از مجموعه های دانشگاهی بوشهر، فردی برای دختر خود حکم مشاوره زده است. همچنین همسر وی نیز به تازگی از سوی مدیریت دانشگاه حکم مشاوره گرفته است.
 • بانک ها در استان اعلام می کنند بودجه پرداخت وام آنها تمام شده است. گویا  کسری نقدینگی باعث شده تا اغلب بانک ‌ها پرداخت وام را متوقف کرده یا بعضا کاهش داده، از طرفی برای برخی سپرده های خود میزان سود را افزایش دهند تا با جذب نقدینگی بیشتر، تراز خود را مثبت کنند.
 • در فاصله یک هفته مانده به امتحانات دانشگاهها، دانشجویان همچنان بلاتکلیف هستند و روش برگزاری امتحان اعلام نگردیده است. چندی پیش وزیر علوم گفت: تصمیم گیری درخصوص برگزاری حضوری یا مجازی امتحانات پایان ترم دانشجویان را برعهده دانشگاهها گذاشته شده است.
 • قیمت برق از بهمن ماه امسال گران می‌ شود. گویا قرار است مشترکان پر مصرف افزایش 3 تا 5 برابری تعرفه برق را تجربه کنند که قبوض آن در فروردین به سراغ شان می آید!
 • نرخ تورم بوشهر همچنان از کشور بالاتر است. طبق گزارش مرمز آمار از تورم خانوار در آذرماه، این شاخص در بوشهر 47 درصد بوده که 2 درصد بالاتر از میانگین کشوری و جزو استان های نیمه بالایی از نظر تورم می باشد.
 • با توجه به گردش امیکرون در کشور و تایید بیمارانی در استان، نگرانی خانواده ‌ها از آموزش حضوری افزایش یافته است. از طرفی آموزش‌وپرورش اعلام کرده برای تعطیلی مدارس و آموزش حضوری، تابع تصمیمات ستاد مقابله با کروناست
 • اخیرا وزیر صمت خبر داده قیمت گذاری برخی اقلام به استان ها سپرده می شود. هرچند بعضا قیمت برخی اقلام نظیر نان بصورت استانی تصمیم گیری می شود، اما ضعف نسبی ستادهای تنظیم بازار استانی با ستاد مرکزی می‌ تواند چالش‌ هایی ایجاد کند که باید به آن هم فکر شود. برخی معتقدند درصورت سپردن برخی امور به ستاد تنظیم بازار استانی، باید اختیارات استان برای رفع موانع کسب‌وکار هم بیشتر شود تا امکان تصمیمات بهینه تری وجود داشته باشد.
 • دست آخر اینکه، با توجه برنامه دولت برای افزایش یارانه نقدی، کسانی که قبلا یارانه‌ شان حذف شده یا زوج‌ هایی که تازه ازدواج کرده‌ اند و هنوز از دریافت آن محرومند، نسبت به پیگیری حق خود بلاتکلیف می باشند. گویا مراجعه آنها به فرمانداری یا بخشداری ها نیز بی نتیجه بوده و اعلام می شود اختیار پیگیری موضوع به تهران سپرده شده است.

خلیج فارس 

[کد خبر:AJ37727]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

جدیدترین مطالب