آینه جم: چند سالی است که وضعیت محیط زیست ایران وضعیتی متناقض پیدا کرده؛ از طرفی خشک شدن سرچشمه رودها و سفره های اب زیر زمینی، باعث کمبود آب شده است و از طرف دیگر با بارش باران سیل مناطقی از کشور را در بر می گیرد.

به گزارش آینه جم؛ این وضعیت که حاصل بی اعتنایی و سوء مدیریت در دوره های مختلف است با غافلگیری مدیران و مسئولان فعلی همراه می شود و متاسفانه هر بار علی رغم هشدارههای قبلی، شنیده می شود که تعدادی از هموطنان بر اثر سیل کشته یا مفقود شده اند.

در روزهای اخیر نوبت سیل به استانهای جنوبی کشور، بوشهر، هرمزگان، جنوب کرمان و فارس رسید که این بار گرفتار باران های شدید و وضعیت بحرانی شوند. 

یک روز پیش از شروع باران، سازمان هواشناسی با صدور اعلان قرمز درباره احتمال وقوع سیل در استان های بوشهر، هرمزگان، جنوب کرمان و فارس، توصیه هایی نظیر اجتناب از توقف، تردد و جمع آوری تجهیزات در حاشیه رودخانه ها و مسیل ها، اجتناب از سفر و تردد در جاده ها، عدم تردد در خیابان های واقع شده در مسیل ها، پاکسازی کانال ها و آبراهه ها، بازگشایی دهانه پل ها، پاکسازی آبروهای منازل، جلوگیری از هرگونه فعالیت کوهنوردی، عدم جابه‌جایی عشایر کوچ رو و جمع آوری دام ها از حاشیه رودخانه ها و مسیل ها را به اهالی این استان ها ارائه کرد.

اما بار دیگر باران آمد و جان گرفت؛ طوری که طبق اعلام سخنگوی سازمان اورژانس کشور هشت نفر طی چند روز گذشته در سیل مناطق جنوبی کشور جان خود را از دست داده اند.

مجتبی خالدی افزود: همچنین تعداد مصدومین سیلاب و بارندگی اخیر در استان های جنوبی کشور به ۱۴ نفر رسید.

وی افزود: تا کنون متاسفانه ۸ تن نیز جان باختند و ۲ تن نیز همچنان مفقود هستند که بیشترین آنها مربوط به جنوب فارس با فوت شش نفر بود.

همچنین یک تبعه افغان هم در روستای سرچشمه شهرستان جم براثر اصابت صاعقه جان باخت.

[کد خبر:AJ37761]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

جدیدترین مطالب