آینه جم : با وجود مشکلات و تنگاههای اقتصادی، دانشگاه علوم پزشکی تعدیل 150 نفر از نیروهای طرحی بیمارستان های استان را کلید زد.

به گزارش آینه جم ، این افراد شامل فارغ التحصیلان پزشکی و پیراپزشکی (مشاغل مرتبط با درمان) هستند که دوره دو ساله طرحی خود را در بیمارستان های تابعه دانشگاه علوم پزشکی گذرانده و به دلیل همه گیری بیماری کرونا، دوره طرحی شان نیز تمدید شده بود.

اما حالا معاون پشتیبانی و توسعه مدیریت دانشگاه علوم پزشکی طی نامه ای به بیمارستان ها، اعلام کرده از ابتدای دی ماه سالجاری امکان تامین حقوق این افراد از محل اعتبارات جاری نیست و باید تعدیل شوند، مگر آنکه بیمارستانی به این افراد نیاز دارد، از محل درآمد خود پرداخت کند.

نیروهای طرحی که مشمول تعدیل شده اند، می گویند: دوسال در اوج همه گیری کرونا در بیمارستان ها و دوشادوش کادر سلامت فعالیت داشته اند، اما اکنون پایان کارشان اعلام شده است.

آنها با طرح این پرسش که چرا قانون تبدیل وضعیت نیروهای طرحی توسط وزارت بهداشت عمل نمی شود، می گویند: نیروهای طرحی و تمدید طرحی با توجه به کار در شرایط بحرانی کرونا می توانند به استناد تبصره 2 ماده 11 قانون تبدیل وضعیت شوند. (طبق این تبصره که مصوب سال 75 مجلس است، وزیر بهداشت می تواند بدون اخذ مجوزهای معمول استخدامی دستور تبدیل وضعیت نیروهای طرحی را به پیمانی یا رسمی صادر کند و نیازی نیست کسی سهمیه خاصی برای تبدیل وضعیت داشته باشد.)

با این حال وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی زیربار این قانون نمی رود و اعلام کرده: «تبدیل وضعیت و استخدام این افراد مستلزم وجود مجوز استخدام و از طریق آزمون استخدامی می باشد.»

نیاز به پیگیری نمایندگان مجلس

استان بوشهر از نظر سرانه نیروی متخصص پزشکی خصوصا در مراکز دولتی شرایط نامناسب و رتبه پایینی در کشور دارد، از این رو تعدیل و خروج 150 نیروی متخصص پزشک، پرستار، تکنسین اتاق عمل و… تاثیر منفی در زمینه نیروی متخصص بیمارستانی استان خواهد داشت. ضمن اینکه نیروهایی که در ایام کرونا از جان خود ایثار کرده و به امید تعیین وضعیت، ادامه کار دادند را بی انگیزه کرده است.

شایسته است نمایندگان استان در مجلس که اختیارات قانون گذاری دارند، پیگیر تعیین وضعیت نیروهای طرحی بیمارستانی - خصوصا آنهایی که در دو سال بحرانی کرونا در بیمارستان فعالیت کرده- باشند.

[کد خبر:AJ37772]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

جدیدترین مطالب