آینه جم: شهرستان ساحلی گناوه با برخورداری از توانمندی‌های اقتصادی و تجاری و گردشگری نیازمند زیر ساخت اولیه دسترسی به سیستم حمل نقل عمومی هوایی است که با وجود فراهم شدن زمین آن تاکنون محروم مانده است. فرودگاه مهم‌ترین نیار برای شتاب توسعه گناوه

به گزارش آینه جم به نقل از ایرنا، طرح مطالعاتی فرودگاه بندرگناوه در ابتدای دهه ۱۳۵۰ و در زمان پهلوی انجام و سپس فنس کشی و تسطیح زمین آن اجرایی و حتی در سال ۱۳۵۴ اولین پرواز از فرودگاه شیراز به گناوه انجام شد.

پس از رهاشدن زمین این فرودگاه، در سال‌های ۱۳۶۰ و ۱۳۶۴ از ساختمان های این مکان که اکنون اثری از آنها نیست استفاده‌های متعددی ازجمله نگهداری لوله‌های شبکه آبرسانی و استقرار جهاد سازندگی شد و سپس در سال ۱۳۶۳ سازمان هواپیمایی کشور تابلویی به نام خود در این زمین نصب کرد اما خبری از پرواز و فرودگاه نشد.

مردم گناوه‌ امیدوارند وضعیت بلاتکلیفی فرودگاه گناوه که بیش از نیم قرن تنها اسم آن ورد زبان ها است و بدون اینکه مزایا و فواید اثربخشی برای این منطقه داشته باشد، به سرانجام برسد.

فرودگاه مهم‌ترین نیار برای شتاب توسعه گناوه

این اظهارات استاندار بوشهر در باره زمین فرودگاه گناوه مبنی بر اینکه  "در مورد اختصاص این زمین برای احداث واحدهای مسکونی نهضت ملی جهش تولید مسکن موضوع هایی مطرح بوده است، اما هنوز  نپذیرفته ایم که توجیه اقتصادی ندارد و تاکنون با همین استدلال دست نگه داشته ایم" باعث نگرانی عمومی مردم این منطقه شده است.

احمد محمدی زاده گفته بود، سعی کرده ایم زمین مورد نیاز پروژه نهضت ملی جهش تولید مسکن را در دیگر نقاط تعریف کنیم و اگر این پروژه در گناوه با مشکل مواجه شود آن زمان موضوع بررسی زمین فرودگاه در دستور کار قرار می گیرد.

فرودگاه مهم‌ترین نیار برای شتاب توسعه گناوه

نیم قرن بلاتکلیفی فرودگاه گناوه

رئیس انجمن مردم نهاد راه روشن گناوه و یکی از فعالان اجتماعی گفت: حفظ امتیاز، احداث و راه اندازی فرودگاه گناوه خواسته عامه مردم و فعالان اجتماعی و اقتصادی این شهرستان به عنوان قطب تجاری و گردشگری جنوب کشور است.

محمدرضا حسینی به تاریخچه ای از سوابق فرودگاه گناوه اشاره کرد و اظهارداشت: زمین فرودگاه گناوه که سابقه ۵۰ ساله دارد، خریداری و فنس کشی شد و حتی ساختمان آن آماده بود و در شمار  فرودگاه‌های کشور به‌عنوان فرودگاه درجه ۳ ثبت شده است.

وی اظهارکرد: زمین این فرودگاه درهر کجای کشور بود، اکنون فرودگاه آن فعال و قابل استفاده بود اما این مهم تاکنون در گناوه بلاتکلیف و وضعیت آن نامشخص است.

این فعال اجتماعی گفت: راه اندازی فرودگاه آرزوی دیرینه مردم گناوه است و باتوجه به اینکه سالانه میلیون ها نفر از سراسر ایران به این شهرستان مسافرت می کنند، درصورت دارابودن فرودگاه، حمل ونقل آسان و راحت و سریع انجام می شود و  وضعیت گردشگری و تجاری توسعه و ارتقا می یابد.

حسینی ادامه داد: از فرودگاه بجز کارکرد مسافربری می توان استفاده های دیگری نظیر باربری، آموزشی و پروازهای امدادی کرد.

برای دیگران توجیه دارد، گناوه خیر!

یک فعال اقتصادی گناوه نیز گفت: چرا استان فارس با ۹ فرودگاه فعال(سه تا بین المللی) و یکی هم در حال ساخت (آباده) و استان خوزستان با هشت فرودگاه فعال و قم با چندین فرودگاه در دست ساخت توجیه اقتصادی دارد ولی گناوه در جوار کشورهای عربی و خلیج فارس توجیه ندارد؟

امیر خدری افزود: حدود دهه پیش در شهرستان گناوه، به دلیل اهمیت بالای نقل و انتقالات به این شهرستان، قطعه زمینی به مساحت بیش از ۱۴۰ هکتار برای احداث فرودگاه به این موضوع اختصاص داده‌شد که با وجود مسائل مختلف همچنان وجودش اهمیت بسزایی دارد.

وی بیان کرد:  وجود فرودگاه در این شهرستان که از هر نظر می‌تواند قطب گردشگری برای توریست‌های داخلی و خارجی باشد، اهمیت بالایی داشته و رونق را به شکل قابل توجهی افزایش می‌دهد.

واکنش فرماندار گناوه به شایعات

فرودگاه مهم‌ترین نیار برای شتاب توسعه گناوه

فرماندار گناوه در درباره شایعاتی که در زمینه فروش  و تغییر زمین فرودگاه این شهرستان مطرح شده است را رد کرد و به ایرنا گفت: باتوجه به موقعیت خاص این شهرستان، احداث فرودگاه از جنبه های مختلف به عنوان یک زیرساخت مهم برای رونق بیشتر در امر تجارت و گردشگری  ایجاد اشتغال و درآمدزایی برای این منطقه حایز اهمیت است.

محمدتقی صفری افزود: باتوجه به اینکه مردم این منطقه بیشتر در زمینه تجارت فعالیت دارند، فرودگاه می تواند تاثیرگذار خوبی برای توسعه و رشد اقتصاد مردم این منطقه باشد.

وی بیان کرد: مردم این شهرستان مطمئن باشند هیچ گونه واگذاری، فروش و تغییری در زمین فرودگاه این شهر ایجاد نخواهد شد و بنا به خواست آنها پیگیر فعال شدن آن هستیم و  زمین مورد نیاز برای مسکن مردم گناوه پیش بینی شده است و هیچ جای نگرانی نیست.

خلیج فارس
[کد خبر:AJ38801]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

جدیدترین مطالب