به گزارش آینه جم  مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای بوشهر شامگاه پنجشنبه در آئین رونمایی از کتاب "آب در سرزمین مقدس سیراف" افزود: استان بوشهر، از نظر میزان بارندگی استانی خشک به شمار می‌رود و امروز این تغییر اقلیم به گسترش این خشکی دامن زده است.

علی محمدی افزود: این خشکسالی پدیده‌ای جدیدی نیست و وجود سازه‌های آبی تاریخی فراوان در بوشهر اعم از سازه‌های آبی سیراف، سدهای باستانی گلوکلات و دایو جم، شبکه‌های آبیاری سنتی دشتستان و تنگستان  نشانه‌های تلاش نیاکان برای سازگار شدن با این اقلیم خشک است.

وی با اشاره به رفتار نابه جای ما انسان‌ها با منابع آبی در دهه‌های اخیر گفت: این رفتار نامناسب با منابع آبی باعث شده تا منابع ارزشمند آب را از دست بدهیم به نحوی که امروز میانگین افت سالانه یک متر در دشت‌های استان بوشهر و ایجاد فرونشست در برخی از مناطق، بخشی از نتایج برداشت بیش از حد از منابع آب است.

محمدی تصریح کرد: کمبود آب و وقوع فرونشست، تهدیداتی برای آثار باستانی کشور نیز ایجاد می‌کند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای بوشهر اظهار کرد: بهره‌وری بسیار پایین آب در بخش کشاورزی و سرانه مصرف بالای آب در بخش شرب از جمله آسیب‌های بزرگ پیش روی منابع آب است.

کتاب "آب برای سرزمین مقدس سیراف" رونمایی شد

وی ادامه داد: بررسی تاریخ در حوزه منابع آب، فرهنگ و تمدن ما در سازگاری با کم آبی و صدور این فرهنگ به سایر ملل را نمایان می‌سازد.

محمدی گفت: انجام پژوهش‌ها در حوزه آثار آبی باستانی، بسیار حائز اهمیت است و انتشار کتاب "آب برای سرزمین مقدس سیراف" و سپری شدن مراحل پایانی کتاب "سازه‌های آبی تاریخی جم" با حمایت شرکت آب منطقه‌ای، گام کوچکی در مسیر پاسداشت اقدامات نیاکان ما در حفاظت از آب است.

محسن جواهری، نویسنده کتاب آب برای سرزمین مقدس سیراف در آیین رونمایی از این کتاب اظهار کرد: این کتاب با بررسی سازه‌های آبی سیراف به نتایج جدید و جامعی در خصوص عملکرد این سازه‌ها دست یافته است.

وی ادامه داد: کتاب آب برای سرزمین مقدس سیراف دارای ۱۰ بخش است و در نخستین بخش آن به تشریح عوامل مقدس پنداشته شدن سیراف پرداخته شده است.

جواهری افزود: دکتر اقتداری مقدس بودن سیراف را برگرفته از آتشکده های آن می‌داند اما در این اثر، جنبه‌های دیگر این تقدس نیز مورد واکاوی قرار گرفته است.

این نویسنده اظهار کرد: نحوه تامین آب در این بندر پرجمعیت، یکی دیگر از بخش‌های این کتاب است که بررسی منابع تامین آب را مورد بررسی قرار داده است.

نویسنده کتاب آب برای سرزمین مقدس سیراف با تشریح دیگر بخش‌های کتاب بیان کرد: گوناگونی سازه‌های مختلف آب سیراف و همچنین چاله چهارگوش‌ها دو بخش بسیار مهم در شناخت تمدن سیراف است.

وی افزود: بخش پایانی این کتاب نیز به ریشه‌یابی نام سیراف می‌پردازد

[کد خبر:AJ38840]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

جدیدترین مطالب