آینه جم: نداشته‌های این استان در حوزه‌ فرهنگ مانند بسیاری دیگر از بخش‌ها به روشنی خودنمایی می‌کند؛ نمونه‌اش "کتابخانه مرکزی" که بوشهر از معدود استان‌هایی است که هنوز اقدامی عملی برای ایجاد آن صورت نگرفته است.

به گزارش آینه جم به نقل از ایرنا، ایجاد کتابخانه مرکزی در همه استان‌ها، به سبب اهمیتی که دارد و ۵۰ خدمت کتابخانه‌ای که یکجا ارائه می‌کند، در ۱۲ استان‌ کشور احداث و بهره‌برداری شد و در بسیاری دیگر ساخت آن آغاز شد، اما انتظار بوشهری‌ها برای داشتن آن، هنوز در همان نهادن خشت نخست جا مانده است.

کتابخانه مرکزی که حالا بیشتر استان‌ها برای داشتن آن گام برداشته‌اند، علاوه بر مخازن عمومی، مرجع و کودک و نوجوان، خدمات کتابخانه‌ای مانند نگهداری نسخ خطی، استان‌شناسی،پژوهش و مطالعات گروهی، منابع ویژه نابینایان و ناشنوایان و فضای مطالعه استاندارد را ارائه می‌کند، خدماتی که بوشهر به بسیاری از آن ها نیاز مبرم دارد.

کتابخانه مرکزی؛ نیاز مرکز بوشهر

جمعیت بیش از ۳۱۰ هزار نفری شهرستان بوشهر بیش از همه برای بهره‌بردن از سرانه‌های کتاب و کتابخوانی در مضیقه است چرا که تنها کتابخانه استاندارد شهر از جمعیت اشباع شده و سه کتابخانه دیگر هم وضعیت مناسبی برای ارائه همه خدمات کتابخانه‌ای ندارند.

آنطور که رئیس اداره کتابخانه‌های عمومی شهرستان بوشهر شرح داد: مرکز بندر بوشهر به شدت کمبود کتابخانه‌ای مناسب را احساس می‌کند، "مبصری" کتابخانه اهدایی است که بنای آن قابلیت ارائه بسیاری از خدمات را ندارد، "شهدای باغ زهرا" تنها ۱۸۵ متر مربع و تشکیل شده از تنها یک سالن است و سالن مطالعه "مصلحیان" فرسوده و از چرخه استفاده خارج شده و نیازمند مرمت و تعمیر است.

زینب جعفری می‌گوید: تنها کتابخانه استاندارد بوشهر "خلیج فارس" واقع در محله دواس است که ۷۰ تا ۸۰ نفر ظرفیت سالن مطالعه آن تکمیل شده است، بخش کودک و نوجوانان آن به دلیل استقبال بسیار خوب، شلوغ است و برنامه‌های فرهنگی و ترویجی متعددی در این کتابخانه برگزار می‌شود.

در این شرایط تامین فضایی برای مطالعه به ویژه از سوی دانشجویان و داوطلبان کنکور، مطالبه بسیاری از بوشهری‌هاست، مطالبه‌ای که جعفری معتقد است برای تامین آن وظیفه دارند.

سکوت سنگین ایجاد کتابخانه مرکزی

یکبار سال ۸۷ رییس سازمان مسکن و شهرسازی استان بوشهر وقت بوشهر گفت که سه برابر زیر بنای مورد نظر برای ایجاد این کتابخانه زمین اختصاص می‌یابد و یکبار سال ۹۴ مدیرکل کتابخانه‌های عمومی وقت استان  از تخصیص زمین – البته نه به این میزان-  خبر داد تا با تامین اعتبارات لازم، ساخت این کتابخانه آغاز شود اما از آن زمان سکوتی سنگین بر اجرای این پروژه مهم فرهنگی حاکم شد.

رفع این محرومیت فرهنگی بوشهر از مصوبه‌های سفر رئیس جمهوری به بوشهر در سال ۹۰ هم بوده است و پیگیری‌هایی هم صورت گرفته اما به دلیل تامین اعتبار نشدن مسکوت مانده است.

امروز مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان بوشهر می‌گوید: پیشنهاد استاندار تامین ۵۰ درصد از اعتبار مورد نیاز از سوی نهاد کتابخانه‌های عمومی است تا ۵۰ درصد باقیمانده از اعتبارات استانی تخصیص شود اما اختصاص چنین اعتباری از سوی نهاد بی‌سابقه است.

حیدر راهب می‌گوید: نهاد در برخی موارد برای تامین منابع و تجهیزات کتابخانه مرکزی استان‌ها اقدام کرده است که البته همین بخش نیز نزدیک به یک هشتم اعتبار مورد نیاز تکمیل طرح را به خود اختصاص می‌دهد.

آنطور که مدیرکل کتابخانه‌های عمومی استان بوشهر می‌گوید هنوز در این زمینه گشایشی حاصل نشده و در تلاش است تا نشستی میان دبیر نهاد کتابخانه‌های عمومی و استاندار ترتیب دهد تا در این نشست مساله مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

به گفته راهب امروز در شهر بوشهر هزینه ساخت هر متر مربع ۱۰ میلیون تومان است که با احتساب نیاز به ساخت ۷ هزار متر مربع، اعتبار مورد نیاز برای اجرای این پروژه ۷۰ میلیارد تومان است و هر چه احداث این کتابخانه به تاخیر افتد هزینه بیشتری روی دست استان می‌گذارد.

همه شاخص‌های کتابخانه‌ای استان بوشهر اعم از فضا و منابع و به دنبال آن شمار اعضا و میزان امانت کتاب از میزان تعیین شده در سند توسعه ششم و چشم انداز ۱۴۰۴ و برش استانی آن کمتر است و در پیشرفت این شاخص‌ها نیز سرعت مطلوبی ندارد.

ایجاد کتابخانه‌ مرکزی یک تنه می‌تواند تغییری به نسبت بزرگ در این زمینه ایجاد کند و شاخص‌ها را بهبود بخشد.

[کد خبر:AJ39104]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

جدیدترین مطالب