آینه جم: به نظر می رسد بسیاری از متقاضیان مسکن دولتی با مشکل آورده اولیه 40 میلیونی یا نا امیدی به اجرایی شدن این طرح مواجه اند، طوری که تا امروز در استان بوشهر 65 درصد متقاضیان واجد شرایط این طرح آورده اولیه را پرداخت نکرده اند.

به گزارش آینه جم؛ دولت سیزدهم وعده ساخت چهار میلیون مسکن تا پایان این دولت (هرسال یک میلیون مسکن) داده که سهم استان بوشهر برای سال نخست حدود 11 هزار واحد می باشد.

طبق اعلام مدیرکل راه و شهرسازی، تاکنون حدود 13 هزار نفر واجد شرایط این طرح شده اند.

طب مصوبه دولت، تسهیلات پرداختی بابت هر واحد در مرکز استان 350 میلیون تومان، سایر شهرها 300 میلیون تومان و روستاها 250 میلیون تومان تعیین شده است.

نکته مهمتر درباره آورده متقاضیان این واحدهای مسکونی می باشد که در مرحله نخست 40 میلیون تومان می باشد، اما باید تا سه مرحله دیگر هم ادامه یابد که طبق برآوردهای صورت گرفته (فعلا هر متر نهضت مسکن 7 میلیون تومان پیش بینی شده)، آورده افراد برای تحویل مسکن دولتی بین 300 تا 350 میلیون تومان ارزیابی می شود.

موضوعی که برای بسیاری از واجدان شرایط طرح نهضت مسکن پرداخت این ارقام دشوار است یا به دلیل برخی سوابق طرح های دولتی نظیر مسکن مهر، برای مشارکت و پرداخت پول خوش بین نیستند.

برهمین اساس، تاکنون حدود 65 درصد متقاضیان نهضت مسکن در استان بوشهر آورده اولیه خود را پرداخت نکرده اند.

13 هزار واجد شرایط مسکن

مدیرکل راه و شهرسازی استان بوشهر گفت: از مجموع ۵۴ هزار ثبت نام کننده در سامانه ملی نهضت ملی جهش تولید مسکن در این استان ۱۳ هزار نفر حائز شرایط معرفی شده اند.

سید محمود دستغیبی در حاشیه نشست ویدئو کنفراسی شورای ملی مسکن در گفت وگو با ایرنا افزود: از این شمار نزدیک به چهار هزار نفر نسبت به پرداخت سهم آورده خود معادل ۴۰ میلیون تومان اقدام کرده اند.

وی ادامه داد: براساس برنامه ریزی انجام شده عملیات اجرایی ۱۱ هزار و ۵۰۰ تا ۱۲ هزار واحد مسکونی شهری و روستایی تاکنون در استان بوشهر آغاز شده که یکهزار و ۳۰۰ واحد آن در مرحله فنداسیون و مابقی نیز در مراحل مختلف زیرسازی و  ابتدایی اجرای فنداسیون و ۴۴۰ واحد نیز در مرحله اسکلت و سقف قرار دارند.

دستغیبی گفت: بخش دیگر اجرای پروژه نهضت جهش تولید مسکن در زمین‌های بخش خصوصی و یا خودمالک اجرا می‌شود که تاکنون یکهزار و ۶۰۰ نفر در سامانه نهضت ملی جهش تولید مسکن ثبت نام و متناسب با فرایند کاری که انجام داده‌اند تسهیلات دریافت کرده اند.

وی ادامه داد: برنامه سالانه تعریف شده برای استان بوشهر احداث ۱۰هزار و ۷۲۶ واحد مسکونی است که براساس برنامه ریزی انجام شده طی چهار سال باید ۴۲ هزار واحد مسکونی در این استان احداث و در اختیار مردم قرار گیرد.

دستغیبی گفت: در زمان حاضر ۴۰ هزار واحد زمین در استان بوشهر تامین شده و یا در دستور کار قرار دارد.

وی در باره واگذاری زمین به صورت انفرادی گفت: متقاضیانی که حداکثر ۱۴ روز بعد از افتتاح حساب نسبت به واریز آورده اولیه خود اقدام کرده باشند امکان دریافت زمین به صورت انفرادی وجود دارد تا با استفاده از تسهیلات نهضت ملی جهش تولید مسکن به صورت دلخواه احداث کنند.

دستغیبی اظهار کرد: در زمان حاضر تنها در شهرهای شبانکاره و وحدتیه به دلیل بافت کشاورزی این مناطق زمین دولتی وجود ندارد که راهکارهای لازم در این زمینه اندیشیده می شود.

[کد خبر:AJ39489]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

جدیدترین مطالب