• آینه جم/ خبرنگاران این رسانه  در جریان پیگیری های خبری خود به زمزمه هایی برمی خورند که میهمان کردن خوانندگان به این شنیده ها خالی از لطف نیست:

???? نخست اینکه کمتر از دو هفته مانده به شروع جام جهانی، هنوز خبری از کشتی کروز برای فعال شدن در خط بوشهر- قطر و انتقال مسافران نیست. برهمین اساس کشتی مستقر در بوشهر هنوز استانداردهای موردنظر را دریافت نکرده است. این درحالی است که بوشهر در لیست شهرهای دارای پرواز به جام جهانی هم جا ماند. براساس تصمیم سازمان هواپیمایی، پروازهای جام جهانی قطر علاوه بر تهران، از سه فرودگاه استان فارس (شیراز، لار و لامرد) انجام می شود.

???? طرح واردات خودرو بعد از یک‌سال به مرحله اجرا رسید و حالا شرکت‌هایی که توانسته‌اند از وزارت صمت مجوز واردات بگیرند، اسامی خودروهای انتخابی خود را اعلام کرده‌اند. انتشار اسامی خودروهای مجاز وارداتی که مدل های اروپایی در آن نیست و در محدوده قیمت 10هزار دلاری قرار دارند، واکنش‌هایی را به‌دنبال داشته است. عده‌ای از کارشناسان به قدیمی ‌بودن خودروهای معرفی‌شده اشاره می‌کنند و معتقدند واردات خودروهای قدیمی که امروز هم در خیابان‌های ایران در حال تردد هستند، تنوعی را در بازار خودرو کشور باعث نمی ‌شود.

???? با وجود اعلام قیمت 63 هزار تومانی برای هر کیلو مرغ گرم، قیمت در برخی خرده ‌فروشی های استان تا 67 هزارتومان هم گزارش شده که از ضعف نظارت ها حکایت دارد.

???? شهرداری بوشهر برای بلندمرتبه های ناتمام و گودهای رها شده سطح شهر برنامه ای ارائه نکرده و همچنان این وضعیت ناخوشایند و خطرساز باید ادامه یابد. مدتهاست 5 بنای چند طبقه رها شده در خیابان های اصلی و حدود 6 گود بزرگ در منطقه یک بلاتکلیف باقی مانده است.

???? بسیاری از والدین دانش آموزان بوشهری نسبت به وضعیت نظافت مدارس دولتی از کلاس ها تا سرویس های بهداشتی گلایه مند هستند. حتی برخی می گویند فرزندشان قادر به استفاده از سرویس بهداشتی مدرسه نیست و با دل پیچه به خانه می آیند! در اغلب مدارس دولتی تعداد چشمه های سرویس بهداشتی در مدارس اندک است. همان تعداد هم برخی شان یا  شیر آبشان خراب است یا شیلنگ ندارند یا  بدبو هستند. 

???? خانواده های معلولان با اشاره به تبلیغات دولتی درباره افزایش مستمری این گروه از جامعه می گویند: اخیرا مبلغ مستمری برای یک فرد دارای معلولیت از 420 هزار تومان به 550 هزار تومان رسیده، اما از زمان تصویب افزایش 30 درصدی مستمری، این خبر چنان در صداوسیما برجسته ‌سازی شده که گویا این 30 درصد چه مبلغی بوده و قرار است کدام ‌یک از مشکلات معیشتی و گرفتاری‌های افراد دارای معلولیت را پوشش دهد.

???? محسن رضایی معاون اقتصادی دولت در بوشهر گفت: «روز به روز وضعیت اقتصادی کشور رو بهبود است ولی نباید این موضوع فراموش شود که اکنون در جنگ اقتصادی درگیر هستیم.» این سخنان همزمان با ثبت رکورد قیمت دلار بیان شد. البته با توجه به‌ اینکه دلار سقف تاریخی خود را شکسته، این نگرانی وجود دارد که به سمت کانال‌ های بالاتر حرکت کند. در این شرایط باید دید دولت برنامه‌ ای برای مهار دلار دارد؟

???? این روزها و همزمان با کمبود یا گرانی دارو، بازار عطاری ها و فروشندگان داروهای گیاهی داغ شده، با این حال انتظار می رود نظارت متولیان امر بر این مشاغل افزایش یابد.

???? خبر می رسد سرانجام رای فدراسیون فوتبال درباره دلال معروف فوتبال بوشهر به استان ابلاغ شده است. وی که از مدتها پیش در رده های پایه و بزرگسالان یکی از باشگاه های مطرح استان فعال بوده، اخیرا از داشتن هرگونه سمتی در فوتبال و حتی حضور در مسابقات به عنوان تماشاگر محروم شده است.

???? میزان تخصیص اعتبارات عمرانی استان نگران کننده است. بررسی ها نشان می دهد با گذشت 8 ماه از سال جاری، کمتر از 15 درصد این اعتبارات محقق شده است. 

???? این روزها برخی مغازه های پوشاک در بوشهر اقدام به نصب برگه هایی مبنی بر حراج و تخفیف های فوق العاده کرده اند، اما بررسی ها نشان می دهد نظارتی روی این حراج ها نیست و عمدتا در حد تبلیغات می باشد. براساس قانون، حراج و فروش با تخفیف باید با دریافت مجوز از اتحادیه صنفی باشد تا مشخص باشد که در بحث حراج، کالا زیر قیمت خرید ارائه می‌ شود، یا در فروش فوق ‌العاده با درصدی پایین ‌تر از سودهای قانونی عرضه می گردد.

???? داده‌ های بانک مرکزی نشان می ‌دهد در نیمه نخست امسال با وجود کاهش 20 درصدی تعداد چک ‌های برگشتی نسبت به مشابه سال قبل، ولی از نظر مبلغی، 30 درصد به رقم چک های برگشتی اضافه شده است. همچنین به‌ رغم اینکه تعداد چک‌های صادر شده کاهش پیداکرده مبلغ کل چک‌های صادر شده رشد 40 درصدی داشته که به نحوی می ‌توان آن را متأثر از کاهش پول ملی و تورم دانست.

???? احتمال قطع همکاری داروخانه ‌ها با بیمه تأمین اجتماعی افزایش یافته است. گویا اجرای نادرست طرح دارویار باعث شده که نه تنها اهداف آن محقق نشود بلکه هزینه‌ های سنگینی را بر دوش داروخانه‌ ها بگذارد و بدهی تامین اجتماعی به داروخانه ها نیز نجومی شود.

???? ارائه آمارهای گل و بلبل از استان ادامه دارد و این بار درباره تورم مهرماه، جزو بهترین استان معرفی شده است. گفتنی است در شرایطی که استان بوشهر تورم بالایی در اقتصاد دارد، مرکز آمار ایران میانگین نرخ تورم شهری در مهر امسال را 43 درصد اعلام کرده که بر اساس آن استان بوشهر پایین ترین نرخ تورم این ماه را با 32 درصد تجربه کرد.

???? نماینده فیروزآباد و فراشبند استان فارس در مجلس با بیان اینکه بصورت ناعادلانه جوانان حوزه انتخابیه‌ام از اشتغال در پتروشیمی و پالایشگاه‌های عسلویه محروم کرده اند، گفت: «رئیس جمهور شخصاً باید به این موضوع ورود و دستور ملغی شدن این مصوبه ناعادلانه را صادر کند.» محمدرضا فروردین ادامه داد: «درحالی که فاصله شهرستان‌های جنوب استان فارس نسبت به پالایشگاه‌ها بسیار کمتر از برخی شهرستان‌ها در خود استان بوشهر است اما این طبق مصوبه‌ای ناعادلانه فقط از بومی‌های استان بوشهر در پالایشگاه‎ها استفاده می‌شود.» البته براساس تصمیم دولت احمدی نژاد، برخی شهرستان های فارس و هرمزگان به عنوان بومی پارس جنوبی محسوب می شوند و با این اظهارنظر نماینده دیگری از فارس، سهم خواهی مسئولان این استان بیشتر می باشد.

???? بخشدار کاکی شهرستان دشتی پس از حدود یک دهه تغییر کرد و حسن حیدری از کارشناسان دفتر روستایی استانداری جایگزین وی شد. همچنین کد استخدامی برای افراد جدیدی صادر شده و قرار است احکام آنها به عنوان بخشداران جدید صادر و معرفی شوند.

???? احسان بهمیاری به عنوان سرپرست دانشگاه فنی و حرفه‌ای بوشهر منصوب شد. وی که عضو هیات علمی دانشگاه خلیج فارس است، جایگزین اکبر منصوری نسب گردید.

???? با خبر شدیم استانداری پیشنهاد کرده برای اینکه سریع تر کتابخانه مرکزی استان به نتیجه برسد، از ظرفیت کتابخانه شهید عاشوری واقع در مجتمع فرهنگی استفاده و این مجموعه توسعه یابد. البته این کتابخانه دو سال پس از تکمیل، به دلیل مشکلات بنا و استحکام تعطیل شده است که باید دید از نظر فنی، توسعه آن امکان پذیر است؟ شایان ذکر است در بیشتر استان ها کتابخانه مرکزی ایجاد گردیده یا در حال ساخت است.

???? دست آخر اینکه ابراهیم رضایی نماینده دشتستان در مجلس وزیر کشور را تهدید به استیضاح کرد. وی در توئیتر خود با انتشار تصویری از حادثه روز پنجشنبه در کرج نوشت: اگر این انفعال و مماشات با اراذل و اوباش و تروریست های داخلی ادامه یابد، چاره ای جز استیضاح وزیر کشور باقی نمی ماند.

[کد خبر:AJ40282]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

جدیدترین مطالب