آینه جم : با وجود کمبود سرانه فضای سبز در شهر بوشهر، قطع گاه و بیگاه درختان در معابر عمومی باعث شگفتی و ناراحتی شهروندان شده است.

به گزارش آینه جم  در حالی که بر اساس ماده 686 قانون مجازات اسلامی، قطع یا خشکاندن درختان در حریم شهر جرم محسوب می شود اما بررسی های خبرنگار ما حاکی از ادامه قطع درختان در حاشیه خیابان های اصلی برخی معابری شهر است که شوربختانه مجازات های درنظر گرفته نیز بازدارنده نیست و باعث جلوگیری از این اقدام نشده است.

در همین خصوص، یکی از مخاطبان «خلیج فارس» با ارسال تصاویری از قطع درختان قدیمی روبروی سه راه آتش نشانی (خیابان باغ زهرا، مجاور ساختمان دانشگاه آزاد) نوشته: چندی قبل با ریختن موادی در پای تعدادی درخت، ابتدا اقدام به خشکاندن آنها و سپس قطع آن کردند.

وی تصریح کرد: متاسفانه برخی مغازه دارن که درختان و فضای سبز حاشیه خیابان را مانع دید تابلوی خود می بینند برای اینکه موانع قانونی را  دور زده و بتوانند بهانه لازم برای قطع این درختان را فراهم کنند، ابتدا با ریختن موادی در پای درختان آن را خشکانده و سپس مجوز قطع آن را دریافت می کنند.

متاسفانه بروز چنین اتفاقات ناخوشایندی در جای جای شهر نشان می دهد که هزینه مجازات این اقدام برای متخلفان بازدارنده نیست و افرادی هستند که قد کشیدن درختان جلوی تابلوی مغازه شان را تحمل نکرده و به هر ترفندی دست می زنند تا درختان را از دید همگان محور کنند.

در این بین، ضعف و انفعال سازمان فضای سبز شهرداری در این ماجرا موثر است.

با توجه به اینکه سرانه فضای سبز بوشهر نه تنها افزایش نداشته بلکه با قطع و قمع درختان، وضعیت موجود هم درخطر می باشد، از این رو ورود مدعی العموم به موضوع قطع درختان معابر شهر بوشهر می تواند فقدان عملکرد مناسب شهرداری در مواجه با چنین تخلفاتی را جبران کرده و باعث جلوگیری از حذف درختان بیشتری در سطح شهر شود.

سازمان فضای سبز: پرونده درختان سه راه آتش نشانی قضایی شد

مدیرعامل سازمان فضای سبز شهرداری بوشهر می گوید: به دلیل خشکیده شدن تنه درختان سه راه آتش نشانی بوشهر، ناگزیر به قطع آنها شدیم تا حادثه سقوط آن روی رهگذران یا خودروها رخ ندهد.

ساسان محبی ادامه داد: درباره ازبین رفتن این درخت ناشی از عملکرد برخی مغازه داران منفعل نبوده و پرونده قضایی تشکیل شده، اما می دانیم که برگزاری دادگاه و صدور رای، زمانبر است.

[کد خبر:AJ43583]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

جدیدترین مطالب