آینه جم : سال 92 در پژوهش وزارت بهداشت مشخص شد که بوشهری ها از نظر تعداد دندان های خراب جزو سه استان اول کشور هستند، وضعیتی که طبق مشاهدات بعید است امروز نسبت به آن سال بهتر شده باشد، اتفاقی که یکی از اصلی ترین دلایلش هزینه بالای دندانپزشکی و البته کم توجهی به بهداشت دهان و دندان است.

به گزارش آینه جم ؛ خدمات دندانپزشکی مشمول بیمه نیست و مردم از جیب خودشان ناچارند تمام هزینه‌ ها را پرداخت کنند، هزینه هایی که با جیب بسیاری همخوانی ندارد و اقشار کم درآمد ناچارند از خیر عصب‌ کشی، ترمیم و ایمپلنت بگذرند و دندان‌ هایشان را بکشند.

از طرفی، اکثر بیمه های تکمیلی درخصوص هزینه های دندانپزشکی، پوشش حداقلی درنظر می گیرند و به بهانه اینکه برخی درمان ها جزو اعمال زیبایی است، زیربار هزینه های گران دندانپزشکی شانه خالی می کنند.

با در نظر گرفتن حداقل حقوق کارگران در سالجاری یعنی 8 میلیون تومان، انجام عصب‌ کشی یک دندان حداقل 40 درصد درآمد سرپرست خانوار را می‌ بلعد. البته که این قشر برای خدمات گرانتر مانند ایمپلنت باید بیشتر هزینه کنند و حقوق یک تا دو ماهشان را به این کار اختصاص دهند.

قیمت های سلیقه ای دندانپزشکان

در این شرایط، قیمت های متفاوت خدمات دندانپزشکی هم مردم را بلاتکلیف کرده آیا تعرفه‌ های دندانپزشکی اعلامی از سوی وزارت بهداشت را باور کنند یا نرخ‌ هایی که منشی‌ های مطب دندانپزشکان به آنها می‌گویند؟!

اگرچه بهانه دندانپزشکان این است که نوع مواد مورد استفاده باعث تفاوت قیمت شده، اما بررسی ها نشان می دهد اغلب مواد استفاده شده توسط دندانپزشکان استان یکسان است و  نرخ خدمات به‌ صورت سلیقه‌ ای تعیین می‌شود؛ خلاصه هرکه زورش برسد!

برنامه هایی که عملی نمی شود

سالهاست که مسئولان وزارت بهداشت وعده‌ های زیادی درباره بیمه خدمات دندانپزشکی داده‌ اند؛ اما این وعده‌ ها رنگ واقعیت به خود ندیده است.

یکی از برنامه های ششم توسعه نیز این بود که هزینه مردم برای دندانپزشکی 25 درصد شود و سهم دولت و بیمه ها به 75 درصد برسد، اما امروز این هدف برعکس شده است.

اگر بیمه‌ ها همچنان بخواهند از پوشش هزینه‌ های دندانپزشكی شانه خالی كنند، شاید بزودی بسیاری از خانواده‌ های ایرانی دور رفتن به دندان‌پزشكی را برای همیشه خط بكشند. وضعیتی که می تواند با بیماری های قلبی، دیابت و کلیوی هم مرتبط باشد و عفونت های دهان به دیگر قسمت های بدن سرایت کند.

[کد خبر:AJ43587]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

جدیدترین مطالب