آینه جم/ آخرین پرواز نظامی بریتانیا پس از خارج کردن 15 هزار نفر از افغانستان، این کشور را ترک کرد. در این میان اسپانیا، ایتالیا و برخی از دیگر از کشورهای ائتلاف نیز به عملیات خروج از فرودگاه کابل پایان دادند.


آخرین هواپیمای نظامی بریتانیا پس از 20 سال حضور در افغانستان و تخلیه 15 هزار نفر در دو هفته گذشته، کابل را ترک کرد. خروج نیروهای بریتانیا و دیگر کشورهای خارجی حاضر در افغانستان پس از 15 آگوست (24 مرداد) و قدرت گیری طالبان در این کشور شدت گرفت.

به گزارش آینه جم به نقل از رویترز، بریتانیا در روز جمعه گفت که ماموریت تخلیه اتباع خود و شهروندان افغان در ساعات آینده  پایان می‌یابد و اعلام کرد که ارتش این کشور قادر به خروج شهروندان افغان واجد شرایطی که به فرودگاه کابل نرسیده‌اند، نیست.

نیروهای بریتانیا سوار بر یک هواپیمای نظامی کابل پایتخت این کشور را ترک می‌کنند/ عکس: رویترز

پرواز کابل

"بن والاس" وزیر دفاع بریتانیا روز گذشته در این باره گفت: آخرین پرواز حامل پرسنل نیروهای مسلح بریتانیا از کابل خارج شده است.

او  افزود: ما باید به نیروهای نظامی خود افتخار و از آنهایی که برای زندگی بهتر آمده‌اند استقبال کنیم. وی گفت: برای کسانی که جا مانده‌اند، ناراحتیم.

بریتانیا از ابتدای حمله به طالبان در سال 2001 در کنار واشنگتن بود و در سرنگونی طالبان وقت به دلیل پناه دادن به نیروهای القاعده و پشتیبانی از آنها در حملات 11 سپتامبر 2011 نقش اساسی و عملیاتی داشت. بیش از 450 نیروی نظامی بریتانیا در طول دو دهه گذشته در  افغانستان کشته شدند.

والاس وزیر دفاع بریتانیا، روز جمعه برآورد کرد که حدود 800 تا 1100 افغانی همکار با کارکنان و نیروهای کشورمان که واجد شرایط اسکان در بریتانیا هستند، موفق به خروج هوایی از این کشور نشدند و بریتانیا خود را در خروج زمینی و کمک به این افراد متعهد می بیند.

جانسون نخست وزیر بریتانیا نیز از نیروهای نظامی و مسلح کشورش در افغانستان تشکر کرد.

وی گفت: من می‌خواهم از هزاران نفر از کسانی که در دو دهه گذشته در افغانستان خدمت کرده‌اند و افراد درگیر با این موضوع تشکر کنم. شما باید به دستاوردهای خود افتخار کنید.

ژنرال "نیک کارتر" فرمانده نیروهای بریتانیا در افغانستان گفت: ممکن است بریتانیا و متحدانش در آینده برای مقابله با تهدید گروه تروریستی داعش با طالبان همکاری کنند.

افغان‌های همکار با نیروهای بین الملل، خانواده‌های آنها، سربازان اسپانیا و اعضای سفارت سوار بر هواپیمای نظامی اسپانیایی در فرآیند خروج از فرودگاه بین المللی "حامد کرزی" کابل/ عکس: رویترز

آخرین پروازها از کابل (عکس)

رسانه ها همچنین از پایان عملیات خروج اسپانیا در از افغانستان خبر دادند.

افراد داعش دشمن مشترک طالبان و غرب هستند و مسئولیت حمله انتحاری روز پنجشنبه در خارج از فرودگاه کابل را برعهده گرفتند. حمله‌ای که منجر به کشته شدن صدها انسان و  13 نیروی نظامی آمریکا شده است.

کارتر در این باره افزود: اگر طالبان نشان دهد که به شیوه یک دولت عادی در مقابله با یک تهدید تروریستی رفتار می‌کند ما آن را درک کرده و در کنار هم عملیات انجام می‌دهیم".

وی افزود: ما باید منتظر بمانیم و ببنیم. مطمئنا شیوه برخود آنها با دشمنان مشکلاتی را برای ما ایجاد خواهد کرد که همکار کنونی با آنها را بسیار مشکل خواهد کرد.

وزیر خارجه اسپانیا در این باره گفت: اسپانیا یکی از آخرین کشورها در ترک فرودگاه کابل بوده است اما ما و اعضای ناتو باید مسیرهای جایگزین برای تخلیه کابل را مورد بررسی قرار دهیم.

در روز گذشته نیز مقامات ایتالیا از پایان عملیات خروج تمام شهروندان ایتالیایی به همراه نزدیک به 5 هزار شهروند افغانی به ایتالیا خبر دادند.

بایدن رئیس جمهور آمریکا از ماه‌ها پیش اعلام کرد نیروهای کشورش و ائتلاف بین الملل تا پایان سپتامبر (8 مهر) افغانستان را به صورت کامل ترک خواهند کرد.

پرسنل نظامی بریتانیا با آخرین پرواز افغانستان را ترک می کنند/ عکس: رویترز

آخرین پروازها از کابل (عکس)

با این حال عملیات خروج نیروهای نظامی برای آمریکا و برخی کشورها مانند بریتانیا بسیار زودتر از وعده‌های بایدن آغاز شد. بریتانیا همچنین فعالیت سفارت خود در افغانستان را متوقف کرده است.

جانسون روز شنبه با آنگلا مرکل صدراعظم آلمان درباره وضعیت افغانستان گفت و گو خواهد کرد و دو رهبر درباره رویکرد مشترک گروه 7 به عنوان هفت کشور ثروتمند با دولت آینده طالبان در افغانستان صحبت کردند.

افغان‌ها روی صندلی‌های هواپیمای ایتالیایی در آستانه فرود در فرودگاه ایتالیا/ عکس: وزرارت دفاع ایتالیا

آخرین پروازها از کابل (عکس)

افغان ها در آخرین هواپیمای نظامی خارج شده ایتالیا از فرودگاه کابل/ عکس: وزارت دفاع ایتالیا

آخرین پروازها از کابل

نمایی هوایی از صف افراد منتظر برای خروج از فرودگاه بین المللی کابل افغانستان/ عکس ماهواره‌ای ماکسار تکنولوژی-رویترز

آخرین پروازها از کابل (عکس)

افغان‌های همکار با نیروهای بین الملل، خانواده‌های آنها، سربازان اسپانیا و اعضای سفارت سوار بر هواپیمای نظامی اسپانیایی در فرآیند خروج از فرودگاه بین المللی "حامد کرزی" کابل/ عکس: رویترز

آخرین پروازها از کابل (عکس)

صف افغان ها برای سوار شدن به آخرین هواپیمای نظامی ایتالیا از کابل/ عکس: رویترز

آخرین پروازها از کابل (عکس)

نیروهای نظامی بریتانیا در حال ترک افغانستان/ عکس: رویترز

آخرین پروازها از کابل (عکس)

نیروی‌های نظامی بریتانیا در حال سوار شدن به آخرین هواپیمای نظامی کشورشان برای ترک فرودگاه کابل افغانستان/ عکس: رویترز

آخرین پروازها از کابل (عکس)

بی

[کد خبر:AJ36712]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

جدیدترین مطالب