چین در هفته جاری میلادی فناوری‌های اسرارآمیز، گران و پیشرفته خود را در بزرگترین نمایشگاه هوایی این کشور به نمایش گذاشت تا قدرت خود در صنایع فضایی و خودکفایی در صنعت هوایی-تجاری را نشان دهد.

به گزارش آینه جم به نقل از رویترز، محدودیت‌های کرونایی باعث شد تا نمایشگاه هوایی شهر "ژوهای" چین بیشتر به یک نمایشگاه داخلی تبدیل شود اما ناظران خارجی، این نمایشگاه، تقویت نیروهای نظامی چین و تحولات این در این زمینه را رصد کردند.

"کلووین وونگ" سردبیر مجله دفاعی "جینز" سنگاپور در این باره  گفت: "زیرساخت‌های نیروی هوایی ارتش آزادی بخش خلق چین "PLAAF" بسیاری از تجهیزات و وسایل خود را که پیشتر به صورت محرمانه مورد استفاده قرار می داد،  برای اولین بار در این نمایشگاه در معرض دید عموم  گذاشت".

وونگ به پهپادهای تجسسی "WZ-7 Xianglong" چین با قابلیت پرواز در ارتفاع زیاد که عملکردی شبیه "نورثروپ گرامن" ((NOC.N) RQ-4 Global Hawk) ساخت آمریکا دارد شاره کرد و گفت: موتورهای پهپادهای تجسسی چین از کیفیت پائین تری نسبت به مدل‌های مشابه آمریکایی برخوردارند.

 جنگنده J-20 ارتش آزادی بخش خلق چین

نمایشگاه هوایی چین

"وونگ" در این باره گفت: پهپاد تجسسی WZ-7 در خارج از پایگاه‌های هوایی مناطق مرزی چین و هند، مرزهای کره شمالی و دریای جنوبی چین دیده می‌شود.

چین سخت در تلاش است تا عملکرد موتور وسایل هواییش را که از فناوری غرب عقب مانده، بهبود بخشد. در این نمایشگاه جت های جنگنده J-20 برای اولین بار به جای موتورهای روسی با موتورهای ساخت چین پرواز کردند.

یک وسیله دفاعی ساحلی برای مقابله موشک پرتابی از کشتی‌ها

نمایشگاه هوایی چین

یک طراح ارشد هواپیمای چینی روز چهارشنبه به "گلوبال تایمز" رونامه تحت نظارت دولت چین گفت که آزمایش دو موتور چینی برای هواپیمای ترابری " Y-20" در حال انجام است.

جنگنده الکترونیکی "J-16D" که نزدیک ترین مدل به جنگنده " EA-18G Growler" ساخت آمریکا است نیز برای اولین بار در معرض دید عموم قرار گرفت. به گفته کارشناسان این جنگنده می تواند در یک درگیری سیستم دفاعی ضد هوایی تایوان را از بین ببرد.

"وونگ" گفت که حداقل سه نوع مختل‌کننده تجهیزات الکترونیکی و پارازیت انداز چینی روی هواپیماهای نظامی این کشور تعبیه شده است و این نشان می‌دهد که هرکدام برای اختلال در قسمت‌های مختلف طیف‌های الکترونیکی ساخته شده اند.

چین همچنین اعلام کره که در حال پیگیری یک هواپیمای بدون سرنشین به نام "بالدار وفادار" برای حفاظت از هواپیماهای جنگنده با قیمت مناسب‌تر از پروژه های مشابه آمریکا، بریتانیا، استرالیا، هند و روسیه است.

مقامات چینی  در این نمایشگاه از انتظاراتشان برای تقویت نسل بعدی راکت‌های فضایی سنگین و ارسال نیروهایشان به کره ماه گفتند. آنها می‌خواهند دو سال زودتر از اعلام قبلی خود وسایل فضایی خود را به ماه بفرستند.

پهپاد WZ-8 ساخت چین

نمایشگاه هوایی چین

چین در تلاش است تا در رقابت با آمریکا و خودکفایی بیشتر، فناوری‌های کلیدی در توسعه هواپیماهای تجاری را افزایش دهد.

گروه "ایرو اینجین کورپ" چین یک مدل چرخشی و کامل از موتور "CJ1000" در حال توسعه را برای هواپیمای کوچک C919 به نمایش گذاشت که نهایتا می تواند جایگزین موتورهای وارداتی "FM International LEAP-1C" در هواپیمای کوچک مسافری و باری باشد.

از طرفی تولیدکنندگان غربی دریافت گواهی برای استفاده از تجهیزات و مدل‌های جدید را برای رقابت با قطعات و تجهیزات ساخت چین مرتبا سخت تر می‌کنند.

جنگنده الکترونیک  J-16D

نمایشگاه هوایی چین

سیستم دفاعی- موشکی  HQ-9BE

نمایشگاه هوایی چین

تانک‌های VT4 در نمایشگاه هوایی چین

نمایشگاه هوایی چین

سیستم دفاعی  CM-401 که به مقابله با موشک پرتابی از کشتی می پردازد

نمایشگاه هوایی چین

شرکت کنندگان در نمایشگاه هوایی چین از تسلیحات عکس می گیرند

نمایشگاه هوایی چین

شرکت کنندگان در نمایشگاه هوایی چین اسلحه را ارزیابی می کنند

نمایشگاه هوایی چین

شرکت کنندگان در نمایشگاه هوایی چین در کنار تابلویی ایستاده اند که به مناسبت صدمین سالگرد تاسیس حزب کمونیست این کشور تجهیزات نظامی چین نشان می دهد/ عکس: رویترز

نمایشگاه هوایی چین (عکس)

سیستم دفاعی  CS/LK4 کنترل از راه دور  در نمایشگاه صنایع هوایی چین

نمایشگاه هوایی چین (عکس)

هواپیمای حمل و نقل Y-20 چین

نمایشگاه هوایی چین (عکس)

تصاویر زیر از نمایشگاه هوایی چین و از رویترز انتخاب شدند

نمایشگاه هوایی چین (عکس)

نمایشگاه هوایی چین (عکس)

نمایشگاه هوایی چین (عکس)

نمایشگاه هوایی چین (عکس)

نمایشگاه هوایی چین (عکس)

[کد خبر:AJ36951]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

جدیدترین مطالب