آینه جم: زلزله‌ای در جنوب شرقی کشور دقایقی قبل رخ داده است. این زمین‌لرزه به بزرگی 6.4 در مقیاس ریشتر بوده است. زلزله تاکنون ۲ کشته داشته است.

به گزارش آبنه جم؛ شدت زلزله در کرمان و بندرعباس احساس شده است.

مرکز زلزله نزدیک روستای لافت در جزیره قشم (استان هرمزگان) است.

زلزله در هرمزگان

درباره جزییات هم اعلام شد زلزله ای با قدرت 6.4 در مقیاس ریشتر در ساعت 15:36 در عمق 18 کیلومتری به مرکزیت لافت جزیره قشم رخ داد و در کوه گنو هم احساس شد.

این زلزله به شدت در بندرعباس، میناب، رودان و جزیره قشم احساس شده است.

 

مرکز لرزه‌نگاری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران اعلام کرد: زلزله دیگری با بزرگای ۶.۳ در مقیاس امواج درونی زمین امروز بار دیگر لافت هرمزگان را لرزاند. این در حالی است که دقایقی پیش نیز زمین لرزه‌ای با بزرگای 6.4 در همین منطقه از کشور رخ داده بود.

این زمین لرزه امروز یکشنبه ساعت ۱۵ و ۳۷ دقیقه در عمق ۱۰ کیلومتری از زمین به وقوع پیوسته است.

زلزله در هرمزگان

آماده باش دستگاه‌های امدادی در پی وقوع زلزله در جنوب کشور/ اعلام یک کشته تا کنون

رییس سازمان مدیریت بحران کشور از آماده‌باش تمامی نیروهای امدادی و خدماتی در پی زلزله ۶.۴ ریشتری رخ داده در بندرعباس خبر داد.

اسماعیل نجار در گفتگو با ایسنا با اشاره به زلزله رخ داده در جنوب کشور اظهارکرد:‌ در ساعت ۱۵:۳۶ امروز زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۶.۴ ریشتر عمق ۱۸ کیلومتری منطقه لافت در استان هرمزگان را لرزاند و چند ثانیه پس از آن نیز زلزله‌ای دیگر به بزرگی ۶.۳ ریشتر همین منطقه را در عمق ۱۰ کیلومتری از زمین لرزاند.

وی با بیان اینکه این زلزله در مناطق مختلفی از جنوب کشور احساس شده است، گفت:‌ تا کنون گزارشی از خسارات احتمالی ناشی از این زلزله گزارش نشده است. اما تمامی تیم‌های امدادی و خدماتی در استان هرمزگان و استان‌های معین به حالت آماده باش درآمده‌اند.

رییس سازمان مدیریت بحران کشور افزود:‌ تیم‌های ارزیاب نیز به مناطق متاثر از زلزله اعزام شده‌اند و به زودی گزارش آن اعلام می‌شود.

وی از مردم خواست که خونسردی و آرامش خود را حفظ کنند و ادامه داد: مردم از توجه به شایعات پرهیز کرده و از تماس طولانی مدت با تلفن همراه پرهیز کنند تا ظرفیت خطوط اشغال نشود. همچنین لازم است پروتکل‌های بهداشتی نیز از سوی مردم رعایت شود.

هنوز از خسارت احتمالی این زمین لرزه گزارشی ارسال نشده است

رییس سازمان اورژانس کشور از آماده‌باش کامل نیروهای اورژانس در جنوب کشور و منطقه زلزله زده لافت استان هرمزگان خبر داد.

 

جعفر میعادفر گفت:‌ اورژانس کشور برای کمک رسانی به مناطق زلزله زده جنوب کشور در حالت آماده باش هستند.

وی افزود:‌ بیمارستان های استان های کرمان هرمزگان نیز آماده میزبانی از مصدومان احتمالی هستند.

میعادفر تصریح کرد: ارزیابی آسیب دیدگان حادثه آغاز شده و همچنین پرواز بالگردهای اورژانس کشور در مناطق درگیر زلزله نیز ادامه دارد.

رییس سازمان اورژانس کشور افزود: دو عدد قایق آمبولانس برای بازدید و کمک رسانی منطقه زلزله زده اعزام شده است.

وی همچنین از اعلام آمادگی دانشگاه علوم پزشکی استان های زاهدان، فارس، کرمان و هرمزگان برای کمک رسانی برای آسیب دیدگان احتمالی لزلزله جنوب کشور خبر داد.
 

زلزله جنوب ایران در امارات و عربستان هم احساس شد

ساکنان ابوظبی، دبی و راس الخیمه از لرزش ساختمان ها و خانه ها در پی وقوع این زلزله خبر دادند هرچند تاکنون خسارت جدی گزارش نشده است.

 

بر اساس اعلام مرکز هواشناسی امارات، پس لرزه های زمین لرزه ۶.۴ ریشتری در جنوب ایران در چندین منطقه از امارات و عربستان نیز احساس شده است.

به گزارش ایسنا، شبکه العربیه در گزارشی اعلام کرد: تعدادی از شهروندان در برخی از شهرهای نواحی شرقی عربستان نیز لرزه‌های خفیفی احساس کرده اند.

همچنین مرکز لرزه نگاری اروپا- مدیترانه شدت این زمین لرزه را ۶.۵ ریشتر اعلام کرده که در ۶۸ کیلومتری شمال غرب بندرعباس به وقوع پیوسته است.

هرچند در گزارش‌های اولیه که مرکز هواشناسی امارات توئیت کرد، شدت این زمین لرزه در جنوب ایران ۶.۲ ریشتر اعلام شده است.

بنابر گزارش العربیه، ساکنان ابوظبی، دبی و راس الخیمه از لرزش ساختمان ها و خانه ها در پی وقوع این زلزله خبر دادند هرچند تاکنون خسارت جدی گزارش نشده است.

برق برخی از نقاط بندر عباس قطع شده است

صادقی، مدیرکل راهبری شرکت توانیر: 

در قسمت های شمالی بندرعباس قطعی برق گزارش شده است تا از وقوع حوادث احتمالی جلوگیری شود.

برق بعد از رفع اختلالات وصل خواهد شد چرا که در این شرایط احتمال برق گرفتگی وجود دارد.

تنها در نقطه وقوع زلزله قطعی برق نداریم بلکه در پست های انتقال و توزیع برق امکان وقوع خسارات وجود دارد. ارزیابان ما در ناحیه زلزله حاضر هستند.

پاره شدن کابل‌های برق و ا0فتادن تیرها وسط کوچه

مرکز لرزه‌نگاری آمریکا شدت زمین لرزه هرمزگان را ۶.۳ ریشتر اعلام کرد

مرکز لرزه نگاری آمریکا (usgs) به عنوان یکی از مراجع اصلی ثبت دقیق زمین لرزه در مناطق مختلف جهان، شدت زمین لرزه
هایی که بعد از ظهر امروز(یکشنبه) بخش های جنوبی ایران را لرزاند، به ترتیب ۶ و ۶.۳ در مقیاس امواج درونی زمین(ریشتر)

اعلام کرد.

زلزله هرمزگان

فرودگاه‌های هرمزگان آمادگی انجام هرگونه پرواز امدادی را دارند

مدیرکل فرودگاههای هرمزگان با اشاره به زلزله ۶.۴ ریشتری امروز در این استان از عملیاتی بودن فرودگاه‌های استان خبر داد و گفت: در حال حاضر پروازها برقرار است و فرودگاههای استان آمادگی انجام هرگونه پرواز امدادی را دارند.

ابوذر ضیایی اظهارداشت: آسیبی به تجهیزات فرودگاهی وارد نشده است و اگرچه این زلزله باعث ترس مسافران شد اما مقاومت سازه سالن مسافری، مانع خسارت شد و در حال حاضر نیز همه دستگاه‌های کمک‌ناوبری، ارتباطی، سطوح پروازی، ترمینال‌ها و اماکن فرودگاهی کنترل شده‌اند و خسارت خاصی گزارش نشده است.

[کد خبر:AJ37348]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

جدیدترین مطالب