آینه جم- امارات متحده عربی با شروع سال جدید تعطیلات هفتگی را از روزهای جمعه - شنبه به روزهای شنبه - یکشنبه تغییر داد و اولین جمعه کاری خود را گذراند. جمعه ای که برای بسیاری از مردم و ساکنان این کشور عجیب و گیج کننده به نظر می‌رسید.
به گزارش آینه جم، کارمندان، دانشجویان و دانش‌آموزان در اولین جمعه کاری امارات متحده عربی به کار و تحصیل پرداختند و نماز جمعه را به جا آوردند.

گاردین نوشت: گروهی از شرکت های دبی به استقبال تعطیلات آخر هفته به سبک غربی رفتند و بخش بزرگی از شرکت های خصوصیِ امارات نیز مانند بسیاری از کشورهای خلیج فارس روند تعطیلات در جمعه و شنبه را حفظ کردند.

برخی از ساکنان و شهروندان دبی این تغییر را ناخوشایند می‌دانند و می‌گویند که سیستم جدید، نظم زندگی آنها را برهم زده و باعث ایجاد دوگانگی در کسب و کارها شده است.

شارجه در همسایگی دبی راه حل ساده‌تری پیدا کرده و جمعه، شنبه و یکشنبه را به عنوان روزهای آخر هفته تعطیل اعلام است. بنابراین شارجه از این پس اولین شهر عربی با تعطیلات 3 روز در هفته به شمار می‌آید.

تا قبل از سال 2006 روزهای پنجشنبه و جمعه تعطیلات رسمی آخر هفته در امارات متحده عربی به شمار می آمد و جمعه به خاطر فرضیه نماز این روز، همواره تعطیل بود.

با این حال مساجد امارات متحده عربی در جمعه کاری گذشته چندان خلوت نشدند. بسیاری از کارمندان نزدیک به محل کار خود نماز ظهر جمعه را خواندند و بسیاری از آنها دوباره به محل کارشان بازگشتند.

کارمندان دبی در امارات متحده عربی در اولین جمعه کاری خود به محل کار می‌روند- 7 ژانویه 2022/ عکس: خبرگزاری فرانسه

اولین جمعه کاری در امارات/ از گیجی شهروندان تا

"ریچل کینگ" 22 ساله که اهل کشور بریتانیا است و در 6 ماه گذشته در صنعت گرشگری و مهمانداری دبی کار کرده در این باره گفت: "من ترجیح می‌دهم جمعه تعطیل باشد". 

وی افزود: "این چیزی است که همه ما می‌دانیم و دوست داریم. در تعطیلی جمعه می‌توانیم به مکان های خاصی که باز هستند برویم و کارهایی را که دوست داریم انجام دهیم. اما اکنون تمام این کارها به شنبه افتاده است".

امارات متحده عربی در ماه آذر و به خاطر رقابت رو به رشد با دیگر کشورهای خلیج فارس در عرصه تجارت بین الملل، تعطیلات آخر هفته برای بخش دولتی را تغییر داد.

نهادهای دولتی و مدارس از این پس از ساعت  7:30 تا 15:30 روزهای دوشنبه تا پنجشنبه و از ساعت 7:30 تا 12:00 روز جمعه (به وقت امارات) کار خواهند کرد.

امارات متحده عربی از این پس 4 و نیم روز کاری خواهد داشت اما شارجه با تعطیلی کامل روز جمعه  4 روز کاری و 3 روز تعطیل هفتگی را پیش رو دارد.

سخنرانی و نماز روز جمعه نیز مانند تمامی جمعه های قبل در این کشور برگزار خواهد شد.

نظر سنجی شرکت مشاوره منابع انسانی "مرسر" بر روی 195 شرکت در امارات نشان داد که تنها 23 درصد از مشاغل امارات خود را برای کار چهارو نیم روز در هفته آماده می‌کنند و بیشتر آنها به استقبال تعطیلات شنبه و یکشنبه می روند.

"فاطی" که در یک شرکت توزیع بین الملل کار می‌کند، گفت: "خوشبختانه روزهای تعطیلی با فرزندانم یکی است اما روزهای تعطیل همسرم با ما متفاوت است".

کارمندان مسلمان بخش دولتی دبی از این پس با 4.5 ساعت کار در روز جمعه می‌توانند در نماز ظهر جمعه شرکت کنند/ عکس: خبرگزاری فرانسه

اولین جمعه کاری در امارات/ از گیجی شهروندان تا

وی افزود: "همسرم برای یک شرکت چند ملیتی کار می‌کند که هنوز برنامه خود را تغییر نداده است. امیدوارم آنها سریعا این تغییرات را اعمال کنند زیرا در غیر این صورت زندگی خانوادگی ما خراب خواهد شد".

احساس عجیب و غریب

نظر سنجی "مرسر" نشان می دهد که حدود یک سوم شرکت کنندگان نگران ناهماهنگی با سایر کشورهای منطقه هستند.

"رانا" کارمند یک کمپانی برگزار کننده رویداد و همایش می‌گوید: "ما با مصر و عربستان زیاد کار می‌کنیم و برخی از تیم‌‌های ما در  روز یکشنبه کار زیاد و سنگینی دارند".

امارات چهارمین کشور عربی‌ای است که سیستم تعطیلات آخر هفته را برای همسویی با کشورهای غربی تغییر داده است. پیش از این لبنان، تونس، مراکش با پیروی از سیاست‌های فرانسه تعطیلات آخر هفته خود را تغییر دادند.

بخشی از منطقه مالی- تجاری دبی در روز جمعه به شکل غیر معمولی خلوت بود و تعداد زیادی از مردم دور کاری کردند.

همزمانی اولین جمعه کاری دبی با شیوع دوباره کرونا و تدریس آنلاین مدارس به خلوتی غیر منظره این شهر امارات متحده عربی افزود.

"احمد بیلبیسی" کارمند 34 ساله بانک در این باره گفت: "امروز اولین جمعه کاری است و احساس عجیبی دارم".

او افزود: این موضوع برای کار من که در صنعت بانکداری هستم، منطقی است. تمام بانک های جهان جمعه ها کار می‌کنند".

احساسات عجیب از جمعه کاری، به بحث مهم رسانه‌های اجتماعی امارات نیز تبدیل شد. یکی از کاربران توییتر در این باره نوشت: "من بسیار گیجم".

او افزود: بدن و ذهن من کاملا به تعطیلات جمعه عادت دارند و فکر می‌کنم در اولین جمعه کاری در تقلا با خودم به سر بردم.

[کد خبر:AJ37794]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

جدیدترین مطالب