آینه جم/  هر ساله شاهد عرضه محصولات نظامی مختلف توسط کشورهای صاحب فناوری در این زمینه هستیم. این در شرایطی است که شاید مدت ها پس از طراحی و بکارگیری این تسلیحات از وجود آنها باخبر شویم زیرا بسیاری از پروژه های نظامی فوق محرمانه هستند.

در ادامه فهرستی از قدرتمندترین، انقلابی‌ترین، و آینده‌نگرترین هواپیماها، پهپادها، خودروها و دیگر تجهیزات و تسلیحات نظامی ارائه شده است. این مطلب در چند بخش ارائه خواهد شد.

فناوری ادپتیو بیایئی سیستمز

وسایل نقلیه نظامی آینده‌نگر

"ادپتیو" (Aadaptiv) یک فناوری استتار فعال است که توسط شرکت بی‌ای‌ئی سیستمز برای محافظت از وسایل نقلیه نظامی و پرهیز از تشخیص آنها توسط نیروهای دشمن به ویژه در برابر دستگاه های دید در شب فروسرخ معرفی شده است. این فناوری که سطح پیشرفته ای از استتار را ارائه می کند برای نخستین بار در سال 2011 معرفی شد. این سامانه شامل مجموعه ای از صفحات شش ضلعی می شود که می توانند به سرعت گرم و سرد شده و با ایجاد تصویری دلخواه، وسیله نقلیه را از دید سامانه های دشمن پنهان کنند.

ربات "گربه وحشی"

وسایل نقلیه نظامی آینده‌نگر

طراحی ربات "گربه وحشی" در نگاه نخست شاید گول زننده باشد، اما این ربات که توسط بوستون داینامیکس معرفی شده برای فعالیت در هر گونه محیطی آماده است. ربات "گربه وحشی" یک واحد رزمی محسوب نمی شود، و برای حمل و نقل بار یا اطلاعات از مسیرهای ناهموار، برفی یا شنی طراحی شده است.

خودرو زرهی آرکاس اسکارابی

وسایل نقلیه نظامی آینده‌نگر

آرکاس شرکتی فرانسوی است که وسیله نقلیه زرهی اسکارابی را معرفی کرده است. این خودرو زرهی سبک به پیشرانه هیبریدی مجهز است. در زمان طراحی این خودرو زرهی، پنهان کاری و انجام مخفیانه ماموریت مورد توجه بوده و موتور الکتریکی آن می تواند حرکت بی صدا را ممکن سازد. در این شرایط اثر صوتی و فروسرخ خودرو کاهش می یابد و به خودرویی بی سر و صداتر و دشوار برای شناسایی توسط حسگرهای فروسرخ تبدیل می شود.

پهپاد چشم جغد

وسایل نقلیه نظامی آینده‌نگر

پهپاد چشم جغد هواگردی محصول کشور روسیه است که به شکل یک جغد استتار شده و برای نفوذ در خطوط دشمن با کاهش احتمال تشخیص آن طراحی شده است. در شرایطی که ممکن است فکر کنید سربازان آموزش دیده با کمک فناوری های تقویت کننده دید به راحتی می توانند تفاوت بین یک جغد رباتیک و یک جغد واقعی را تشخیص دهند، اما نتایج متفاوت شبیه سازی های صورت گرفته می تواند شما را شگفت زده کند.

فناوری روتورکرافت ارتش آمریکا

وسایل نقلیه نظامی آینده‌نگر

ارتش آمریکا بررسی طیف گسترده ای از نسل آینده فناوری های روتورکرافت را دنبال می کند و نمونه های اولیه را در شرایط مختلف آزمایش می کند. این فناوری ممکن است موجب کاهش سر و صدا، لرزش، بهبود عملکرد روتور و همچنین ارائه یک فناوری سبک‌تر و کارآمدتر شود. برنامه "بالابر عمودی آینده" ارتش آمریکا معرفی بالگردهایی جدید و پیشرفته را هدف قرار داده است و فناوری روتورکرافت نقشی کلیدی در این زمینه دارد.

ساب گلوبالآی

وسایل نقلیه نظامی آینده‌نگر

گلوبال‌آی یک پلتفرم چند منظوره هشدار و کنترل زودهنگام هوابرد است که توسط بخش دفاعی و امنیتی شرکت سوئدی ساب (Saab) معرفی شده است. این سامانه مجموعه ای از حسگرها را شامل می شود و از رادار و سامانه ماموریت Erieye Extended Range شرکت ساب نصب شده روی یک هواپیمای بمباردیر گلوبال 6000/6500 تشکیل شده است.

برنامه ترن (TERN)

وسایل نقلیه نظامی آینده‌نگر

به رغم وجود تعداد زیاد پهپادهای کوچک در ارتش آمریکا، بیشتر آنها قابلیت استقرار و بازیابی در واحدهای نیروی دریایی را ندارند. برنامه "گره شناسایی با بهره‌برداری تاکتیکی" (Tactically Exploited Reconnaissance Node) توسط دارپا و با همکاری دفتر پژوهش دریایی نیروی دریایی آمریکا شکل گرفته است و پهپادهایی مجهز به سامانه های پرتاب و فرود را شامل می شود.

این برنامه افزایش اثربخشی کشتی هایی کوچک عرشه با استفاده از آنها به عنوان سایت های متحرک برخاستن و بازیابی پهپاد را دنبال می کند. این هواگردهای بدون سرنشین باید 270 کیلوگرم مهمات را برای انجام حملات جنگی حمل کنند.

ارباب ناوگان ارواح

وسایل نقلیه نظامی آینده‌نگر

ارباب ناوگان ارواح (Ghost Fleet Overlord) ناوگانی از شناورهای سطحی بدون سرنشین آزمایشی است که توسط نیروی دریایی آمریکا اداره می شود. این برنامه توسط دفتر قابلیت های راهبردی وزارت دفاع آمریکا با همکاری نیروی دریایی این کشور توسعه یافته است. این می تواند آغاز یک انقلاب خودمختار گسترده در نیروی دریایی آمریکا وکاهش نیاز به پرسنل انسانی در آینده باشد.

شکارچی دریا

وسایل نقلیه نظامی آینده‌نگر

"شکارچی دریا" (Sea Hunter) یک شناور سطحی بدون سرنشین خودران است که در سال 2016 به عنوان بخشی از برنامه "شناور بدون سرنشین جنگ ضد زیردریایی با قابلیت ردیابی ممتد" دارپا معرفی شد. این محصول توسط شرکت ویگور اینداستریل (Vigor Industrial) ساخته شده است. با توجه به رادارگریزتر شدن زیردریایی های جدید، "شکارچی دریا" می تواند ابزاری کلیدی در میدان نبرد دریایی و شناسایی آنها باشد.

وسیله نقلیه زمینی بدون سرنشین تاکتیکی گلادیاتور

وسایل نقلیه نظامی آینده‌نگر

برنامه وسیله نقلیه زمینی بدون سرنشین گلادیاتور برای پشتیبانی از تفنگداران دریایی آمریکا توسعه یافت. گلادیاتور قادر به انجام ماموریت های نظارتی، شناسایی، حمله و نفوذ در پیکربندی فنی پایه خود است. این وسیله نقلیه زرهی از سرعت و انطعاف پذیری خوبی برخوردار است و می توان از آن علیه سربازان و وسایل نقلیه دشمن استفاده کرد. گلادیاتور ابزاری چند منظوره است که می تواند به صورت خودکار یا کنترل از راه دور عمل کند.

[کد خبر:AJ38806]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

جدیدترین مطالب