آینه جم-ورلدکان (Worldcon)، بزرگ‌ترین رویداد علمی تخیلی جهان قرار است در سال 2023 در موزه علمی تخیلی چنگدو برگزار شود. این مجموعه در حال ساخت که توسط شرکت زها حدید آرکیتکتس طراحی شده است، با مساحت 59 هزار متر مربع میزبان هشتاد و یکمین کنوانسیون جهانی آثار علمی تخیلی (ورلدکان) و جایزه هوگو (Hugo Awards) خواهد بود. در حقیقت، شهر چنگدو با جمعیت بیش از 20 میلیون نفر در حال تبدیل شدن به یک مرکز مهم جهانی در زمینه نوآوری و پژوهش علمی است.

موزه علمی تخیلی چنگدو

موزه علمی تخیلی چنگدو که در نزدیکی دریاچه جینگرونگ (Jingrong Lake) واقع شده و انعطاف‌پذیری بالا برای میزبانی از نمایشگاه ها، کنفرانس ها و رویدادهای مختلف را ارائه می کند. این موزه که در بافت طبیعی و منحصر به فرد اطراف خود یکپارچه شده است، این گونه به نظر می رسد که روی سطح دریاچه شناور است.

در واقع طراحی سیال آن کارایی را در ترکیب، شرایط مکانی، تابش خورشید و ساختار تضمین می کند و مطابق با استانداردهای 3 ستاره برنامه ساختمان سبز چین است. افزون بر این، تهویه هیبریدی طبیعی، پنل های فتوولتائیک تعبیه شده در سایبان، و طراحی و ابعاد سقف آن به ماهیت پایدار و کارآمد موزه کمک می کند.

 

این موزه شامل گالری های نمایشگاهی، سالن های تئاتر، سالن های کنفرانس و فضاهای جانبی است که گره های فعالیتی را ایجاد می کند. این پروژه که به زیرساخت های شهر متصل است، مسیری را ایجاد می کند که به طور متناوب بین فضاهای درونی و بیرونی در سطوح مختلف جابجا شده و گالری های نمایشگاهی، امکانات آموزشی، کافه ها و دیگر امکانات موزه به هم پیوند خورده اند.

زمین اطراف موزه میزبان درختچه ها و گیاهان بومی است و طراحی چشم انداز امکان جمع آوری و ذخیره آب باران برای تصفیه و استفاده مجدد را فراهم می کند.

[کد خبر:AJ40770]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

جدیدترین مطالب