آینه جم: پس از افشای اهدای 75 خودروی شاسی بلند (فیدلیتی پرایم و دیگنیتی) به مجلس، حالا فریدون عباسی‌دوانی، نماینده مجلس، در آخرین اظهار نظر خود اعلام کرده است که «چرا باید این گدابازی‌ها را درآوریم و به ماشین شاسی بلند گیر بدهیم؟».

به گزارش آینه جم؛ او در حالی پیگیری این موضوع را «گدابازی» می‌داند که با در نظر گرفتن حداقل حقوق در سال جاری، کارگران باید 22 سال کار کنند تا معادل ارزش روز یک فیدلیتی دستمزد دریافت کنند.

شاید این نماینده مجلس، به دلیل مشغله فراوان برای تصویب و اعمال قوانین جدید، زمان کافی برای پیگیری قیمت خودرو در بازار و حتی سایت‌های آنلاین را نداشته باشد. بدین ترتیب برای پاسخ به پرسش او باید گفت خودروهای فیدلیتی پرایم هفت نفره که مجلس دریافت کرده‌ است، در حال حاضر در بازار دو میلیارد و 160 میلیون تومان معامله می‌شود.

حال اگر یک کارگر حداقلی‌بگیر قصد خرید این خودرو که احتمالاً بسیاری نمایندگان مانند همکار خود، دریافت آن را گدابازی می‌دانند، داشته باشد، باید حداقل 22 سال کار کند. البته این کارگر در صورتی موفق به خرید این خودرو می‌شود که در طول 22 سال مورد اشاره قیمت فیدلیتی پرایم بدون تغییر بماند و از تأمین سایر مایحتاج خود صرف‌نظر کند.

حتی اگر خانواده کارگری تصمیم بگیرد در این 22 سال نه چیزی بخورد و نه لباس جدیدی بپوشد، ثبات قیمت خودرو امری محال به نظر می‌رسد. بررسی بازار نشان می‌دهد 16 اردیبهشت سال گذشته فیدلیتی پرایم در بازار یک میلیارد و 240 میلیون تومان قیمت داشت، اما اکنون تنها پس از گذشت یک سال به دو میلیارد و 160 میلیون تومان رسیده است. این یعنی رشد بیش از 74 درصدی در طول یک سال.

حال آیا نمایندگانی که اخیراً حقوق آن‌ها 20 درصد افزایش پیدا کرد، اگر به اندازه کارگران حقوق دریافت می‌کردند، باز هم عنوان دریافت خودروی شاسی بلند 2.2 میلیارد تومانی را «گدابازی» می‌گذاشتند؟

همچنین از دولت و مجلسی که در پرداخت حقوق بازنشستگان، معلمان و کارگران مانده‌اند و حتی برخی از مسئولان آن پیشنهاد فروش بخشی از خاک سرزمین را برای تسویه این مطالبات می‌دهند، باید پرسید چطور در چنین شرایطی می‌توانند اهدای رانت 165 میلیارد تومانی را «گدابازی» تعبیر کنند؟

البته در چند سال اخیر اعداد و ارقام مربوط به رانت‌ها و فسادهای شکل‌گرفته به حدی افزایش یافته که طبیعی است که رانت‌پاشی 165 میلیارد تومانی در مجلس چندان به چشم نیاید و برخی آن را «گدابازی» تلقی کنند. وقتی فساد 92 هزار میلیارد تومانی در فولاد مبارکه مسکوت می‌ماند، دیگر صحبت‌کردن از چنین مسائلی که جنبه‌های سیاسی هم دارد بعید است راه به جایی ببرد.
منبع: تجارت نیوز

[کد خبر:AJ41692]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

جدیدترین مطالب