آینه جم- رییس جمهوری مغولستان بر اساس سنت های کشورش در درون کاخ ریاست جمهوری از مهمانان خارجی درون یک اقامتگاه سنتی مغولی پذیرایی کرده و با آنها دیدار می کند.

به گزارش عصرایران، در جریان سفر  کوتاه و نمادین "امانوئل ماکرون" رییس جمهوری فرانسه به مغولستان، همتای مغولی او را درون اقامتگاه سنتی مخصوص که در زبان مغولی به آن "یورت" گفته می شود، پذیرا شد.

این  اقامتگاه سنتی که در فرهنگ مغولی به عنوان خانه از آن استفاده می شده، درون کاخ ریاست جمهوری مغولستان در شهر اولان باتور واقع شده است.

"یورت" که غالبا از پشم و پوست حیوانات ساخته می شود، در فرهنگ مغولی و اقوام ترک آسیای مرکزی برای قرن های متمادی به عنوان خانه و محل سکونت استفاده می شده است و هم اکنون نیز استفاده از آن بین عشایر این منطقه رایج است.

ماکرون روز یکشنبه به عنوان نخستین رییس جمهوری تاریخ فرانسه در قالب یک سفر کوتاه چند ساعته وارد مغولستان شد.

رییس جمهوری فرانسه که در راه بازگشت از شرکت در نشست سران گروه هفت در هیروشیما ژاپن به کشورش بود، ساعاتی را در مغولستان توقف کرده و به دیدار " اوخناگین خورلسوخ" همتای مغولستانی خود رفت.

مغولستان به دلیل جایگاه ویژه جغرافیایی خود بین چین و روسیه، مورد توجه و طمع قدرت های غربی است.

دولت اولان باتور از دولت هایی است که موضع ممتنعی درباره حمله روسیه به اوکراین داشته و این حمله را محکوم نکرده است.

قدرت های غربی از زمان جنگ اوکراین، از نزدیکی بین روسیه و چین نگران هستند و تلاش دارند دولت پکن را از نزدیکی بیشتر به مسکو برحذر دارند.

فرانسه و مغولستان از سال 1965 اقدام به ایجاد روابط سیاسی و دیپلماتیک کردند.

 

از آنجایی که سیاست حکومت فعلی فرانسه تقویت حضور در شرق آسیا تحت راهبرد جامع هند و اقیانوس آرام است، مغولستان یکی از کشورهایی است که با واقع شدن بین چین و روسیه (دو ابرقدرت بزرگ شرقی) از جایگاه راهبردی قابل توجه برخوردار است. 

دیدار رییس جمهوری مغولستان با همتای فرانسوی در "یورت" در داخل کاخ ریاست جمهوری در اولان باتور/ عکس ها: رویترز و خبرگزاری فرانسه
1


[کد خبر:AJ41814]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

جدیدترین مطالب