آینه جم- سیل در شرق لیبی چند هزار کشته و ناپدید به جا گذاشت.

به گزارش آینه جم به نقل از  خبرنگار شبکه فرانس 24 از لیبی گزارش داد در نتیجه سیل در شرق این کشور، جنازه ها در همه جای شهر درنه (شرق لیبی) دیده می شوند. سیل به دنبال طوفان "دانیل" رخ داد و تاکنون چند هزار نفر کشته یا ناپدید شده اند.

تخریب دو سد در نزدیک شهر درنه (شرق لیبی) هم به افزایش تخریب ها و تلفات کمک کرد. سیل باعث شد آب ، مناطق مسکونی، ساختمان ها، بیمارستان ها و مدارس را تخریب و با خود ببرد.  همچنین صلیب سرخ جهانی گزارش داد بیش از 10 هزار نفر در فهرست ناپدید شدگان هستند.

تخریب شهر درنه در شرق لیبی بر اثر سیل - 20 شهریور 1402 - 11 سپتامبر 2023 - عکس‌: دفتر نخست وزیری لیبی - خبرگزاری فرانسه
سیل لیبی ( عکس )

آمارهای مختلفی درباره تعداد کشته ها منتشر می شود. بیش ۶ هزار کشته تاکنون اعلام شده است. وزیر بهداشت لیبی هم پیش بینی کرد آمار کشته ها به بیش از 10 هزار نفر خواهد رسید.

به نوشته رویترز، "احمد مسماری" سخنگوی ارتش ملی لیبی (LNA) که شرق لیبی را کنترل می کند در کنفرانس خبری تلویزیونی گفت این فاجعه پس از فروریختن سدهای بالای شهر درنه (شرق لیبی) رخ داد و "تمام محله ها را با ساکنانشان به داخل دریا برد."

 جاده ساحلی شهر درنه در شرق لیبی بر اثر سیل - 20 شهریور 1402 - 11 سپتامبر 2023 - عکس‌: دفتر نخست وزیری لیبی - خبرگزاری فرانسه 
سیل لیبی ( عکس )

لیبی میان دو دولت در شرق و غرب، تقسیم شده است. شهرهای بنغازی در شرق و طرابلس در غرب مرکز دو دولت هستند. سازمان ملل متحد و اکثر کشورهای جهان دولت غرب (طرابلس) را به رسمیت می شناسند.

در طرابلس (دولت غرب لیبی)، دولت از جامعه بین المللی کمک خواست. در این بیانیه آمده است: ما از کشورهای برادر و دوست و سازمان های بین المللی می خواهیم که کمک کنند.
"اسامه حمد" رئیس یک دولت موازی مستقر در شرق لیبی به تلویزیون محلی گفت که بیش از 2000 کشته و هزاران نفر دیگر مفقود شده اند. او به تلویزیون المسار گفت: «مفقودان هزاران نفر هستند و کشته ها بیش از 2000 نفر هستند. تمام محله‌ها در درنا ناپدید شده‌اند و ساکنان آن‌ها... توسط آب برده شده‌اند.» 

تخریب جاده شحات در شرق لیبی بر اثر سیل - 20 شهریور 1402 - 11 سپتامبر 2023 - عکس‌:  رویترز
سیل لیبی ( عکس )

طوفان دانیل پس از ضربه زدن به یونان در هفته گذشته، روز یکشنبه به لیبی رسید؛ جاده ها را به باتلاق و ساختمان ها را در شهر درنه تخریب کرد و به شهرک های دیگر در امتداد ساحل، از جمله دومین شهر بزرگ لیبی، شهر "بنغازی" ضربه زد.

ویدئوهای منتشر شده در شبکه های اجتماعی از وضعیت شهر درنه لیبی نشان داد سیلاب گسترده از مرکز شهر می گذرد، جایی که قبلاً یک آبراه بسیار باریک تر در آن جریان داشته است. ساختمان های ویران شده در دو طرف دیده می شوند.

تلویزیون "المستقبل" شرق لیبی تصاویری را پخش کرد که نشان می داد مردم روی سقف خودروهای خود گیر افتاده بودند و درخواست کمک می کردند و آب، ماشین ها را می شست.

سیل در شرق لیبی باعث تخریب جاده ها شده است - 20 شهریور 1402 - 11 سپتامبر 2023 - عکس‌:  رویترز
سیل لیبی ( عکس )

صالح العبیدی از اهالی درنه گفت که او توانسته است با خانواده اش فرار کند، هرچند خانه هایی در دره ای نزدیک شهر فرو ریخته بود. او به رویترز گفت: «مردم خواب بودند و از خواب بیدار شدند و خانه های خود را در محاصره آب دیدند.
احمد محمد، یکی دیگر از ساکنان، گفت: "ما خواب بودیم و وقتی از خواب بیدار شدیم، متوجه شدیم که آب خانه را محاصره کرده است. ما داخل هستیم و سعی می کنیم از آن خارج شویم." شاهدان گفتند که سطح آب به سه متر  رسیده است.
در غرب شهر درنه، تصاویر تصویری جاده‌ای فروریخته بین شهرهای بندری سوسه و شحات، محل قرارگیری سایت باستان‌شناسی Cyrene که در فهرست یونسکو قرار دارد، نشان می‌دهد.


سیل در شرق لیبی باعث تخریب جاده ها شده است - 20 شهریور 1402 - 11 سپتامبر 2023 - عکس‌:  رویترز
سیل لیبی ( عکس )

پارلمان لیبی در شرق لیبی سه روز عزای عمومی اعلام کرد. عبدالحمید الدبیبه، نخست وزیر دولت موقت طرابلس نیز سه روز عزای عمومی در تمام شهرهای آسیب دیده اعلام کرد و آنها را "مناطق فاجعه آمیز" خواند.

دو مهندس نفت به رویترز گفتند، چهار بندر بزرگ نفتی در لیبی - راس لانوف، زوئیتینا، برگا و اس سیدرا - از عصر شنبه به مدت سه روز بسته شدند.

شاهدان گفتند که عملیات جستجو و نجات ادامه دارد. مقامات وضعیت اضطراری شدید اعلام کردند، مدارس و فروشگاه ها را بستند و منع رفت و آمد را اعمال کردند. در طرابلس، دولت موقت به همه سازمان های دولتی دستور داد تا با خسارات و سیل در شهرهای شرقی "فورا" برخورد کنند، اما دولت هیچ گونه تاثیری در شرق ندارد.

با این حال، دولت غرب لیبی (طرابلس) همکاری نزدیکی با بانک مرکزی لیبی دارد که بودجه را به ادارات دولتی در سراسر کشور پرداخت می کند.
سازمان ملل متحد در لیبی اعلام کرد که طوفان را از نزدیک دنبال می کند و "کمک های فوری امدادی را برای حمایت از تلاش های واکنش در سطوح محلی و ملی ارائه خواهد کرد".

منطقه باستانی شرق لیبی در اثر سیل آسیب دیده است .  - 20 شهریور 1402 - 11 سپتامبر 2023 - عکس‌: علی السعدی .  رویترز

سیل لیبی ( عکس )

 خسارت های سیل در شرق لیبی - خبرگزاری فرانسه

سیل لیبی ( عکس )

آثار تخریب سیل در شهر درنه شرق لیبی - خبرگزاری فرانسه

سیل لیبی ( عکس )

آثار تخریب سیل در شهر درنه در شرق لیبی - عکس گرفته شده از یک ویدئو در شبکه های های اجتماعی - - 21 شهریور 1402 - 12 سپتامبر 2023  September 12, 2023 in this still image from video obtained from social media [Ali M. Bomhadi/via Reuters]
سیل لیبی ( عکس )

کشته های سیل در شهر درنه در شرق لیبی - [Esam Omran Al-Fetori/Reuters]

سیل لیبی ( عکس )

تخریب سیل در شهر درنه در شرق لیبی - عکس:‌ Jamal Alkomaty/AP Photo

سیل لیبی ( عکس )

سیل لیبی ( عکس )

سیل لیبی ( عکس )

سیل لیبی ( عکس )

سیل لیبی ( عکس )

سیل لیبی ( عکس )

سیل لیبی ( عکس )

سیل لیبی ( عکس )

سیل لیبی ( عکس )

سیل لیبی ( عکس )

سیل لیبی ( عکس )

سیل لیبی ( عکس )

سیل لیبی ( عکس )

سیل لیبی ( عکس )

[کد خبر:AJ42971]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

جدیدترین مطالب