آینه جم-  قهرمانان به هر شکلی می توانند باشند، اما وجه مشترک همه آنها انجام کارهای شجاعانه یا فداکاری است. خسوس گارسیا، یک کارگر راه آهن مکزیکی، از جمله این افراد است که می تواند به خوبی واژه قهرمان را تعریف کند. وی جان خود را برای نجات یک شهر و ساکنان آن فدا کرد. به عنوان قهرمانی ملی، بسیاری از خیابان ها، میدان ها و مدارس در سراسر مکزیک به نام او نامگذاری شده اند.

اوایل زندگی

خسوس گارسیا کورونا (Jesús García Corona) در 13 نوامبر 1881 در ارموسییو، پایتخت ایالت سونورا مکزیک متولد شد. او یکی از هشت فرزند خانواده خود بود. گارسیا در سن 17 سالگی در شرکت مس موکتزوما مشغول به کار شد، اما به دلیل سنش، ابتدا به عنوان یک آب رسان فعالیت می کرد. با گذشت زمان، گارسیا در نقش های مختلف از جمله سوزن بان، ترمزبان و آتش نشان به کار گرفته شد.  

خسوس گارسیا؛ فداکاری این کارگر راه آهن یک شهر را از نابودی نجات داد

حرفه و روزی سرنوشت ساز

خسوس گارسیا در هفتم نوامبر 1907 به عنوان ترمزبان راه آهن در خطی که ناکوزاری در ایالت سونورا و داگلاس در ایالت آریزونا را به هم متصل می کرد، حضور داشت.

از آنجایی که ناکوزاری یک شهر کوچک معدنی بود و فعالیت های معدن کاری گسترده ای در منطقه انجام می شد، از قطار برای جابجایی مواد و تجهیزات از جمله اقلام خطرناکی مانند دینامیت استفاده می شد. در آن روز، یک واگن قطار توقف کرده در شهر حاوی مقادیر زیادی مواد منفجره و واگن های دیگر با کاه و یونجه پر شده بودند.

نقص در عملکرد دودکش لوکوموتیو موجب خروج جرقه ها و آتش گرفتن کاه و یونجه روی یکی از واگن ها شد. این در شرایطی بود که باد مواد شعله ور را به سمت واگن های دیگر از جمله واگن حامل دینامیت می برد.

گارسیا خیلی زود متوجه واگن های آتش گرفته در میانه شهر شد. وی بلافاصله سوار قطار شد و پیش از بروز انفجاری عظیم موفق شد تا قطار را حدود شش کیلومتر از شهر دور کند. اگرچه خسوس گارسیا جان خود را از دست داد اما به واسطه فداکاری وی، شهر و ساکنان آن جان سالم به در بردند.

خسوس گارسیا در شرایطی جان خود را از دست داد که تنها شش روز تا تولد 26 سالگیش باقی مانده بود.

خسوس گارسیا؛ فداکاری این کارگر راه آهن یک شهر را از نابودی نجات داد

افتخارات

به افتخار عمل شجاعانه خسوس گارسیا مجسمه ای از وی ساخته شد و نام شهر ناکوزاری به ناکوزاری د گارسیا (Nacozari de García) تغییر کرد. صلیب سرخ آمریکا عنوان قهرمان بشریت را به وی داد. بسیاری از خیابان های مکزیک و یک استادیوم در ارموسییو به نام وی نامگذاری شده اند. به واسطه حرکت شجاعانه خود، خسوس گارسیا صلیب افتخار آمریکا را پس از مرگش دریافت کرد.

کارگران راه آهن مکزیک هر ساله 7 نوامبر را به عنوان روز راه آهن گرامی می دارند.

خسوس گارسیا؛ فداکاری این کارگر راه آهن یک شهر را از نابودی نجات داد

خسوس گارسیا؛ فداکاری این کارگر راه آهن یک شهر را از نابودی نجات داد

[کد خبر:AJ43481]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

جدیدترین مطالب