آینه جم - بعد از انتشار نقشه هایی که نشان می داد ارتش متجاوز اسرائیل توانسته است خود را به ساحل غزه برساند و عملا این منطقه را به دو قسمت شمالی و جنوبی تقسیم کند، تصاویر منتشره از سوی منابع مقاومت نیز این خبر را تایید می کنند.

فیلم منتشره شده از سوی حماس که نشان می دهد اسرائیل به ساحل غزه رسیده است
امروز گردان های عزالدین قسام ، وابسته به حماس ، تصویری از عملیات موفق خود در منهدم کردن یک نفر بر اسرائیلی منتشر کردند. این نفربر در خط ساحلی غزه حرکت می کرده است که مورد هدف موشک یاسین گردان های قسام قرار گرفت و منهدم شد.

این تصویر نشان می دهد که نیروی زمینی ارتش اسراییل که از شرق غزه وارد آن شده، توانسته است خود را به غربی ترین نقطه غزه و خط صفر ساحلی (محل انهدام نفربر) برساند و غزه به دو بخش تقسیم کند.


دریای مدیترانه در پس زمینه نفر بر اسرائیلی دیده می شود
فیلم منتشره شده از سوی حماس که نشان می دهد اسرائیل به ساحل غزه رسیده است
محل انهدام نفر بر اسرائیلی
فیلم منتشره شده از سوی حماس که نشان می دهد اسرائیل به ساحل غزه رسیده است

از سوی دیگر اسراییل حمله گسترده ای را از شمال غزه آغاز کرده و پیشروی هایی نیز به سمت شهر غزه داشته است و این شهر را که مهم ترین شهر غزه و مقر حکمرانی حماس است را محاصره کرده است.

با این حال دو نکته قابل توجه است: اول این که رسیدن ارتش اسراییل به نوار ساحلی به معنای تسلط کامل ارتش بر مناطقی که جدیداً وارد آن شده ، نیست و درگیری ها در تمام خط نفوذ ادامه دارد کما این که در فیلم منتشر شده نیز یک نفر بر از فاصله نزدیک مورد اصابت نیروهای فلسطینی قرار می گیرد.

ثانیاً شبکه گسترده تونل های زیر زمینی غزه ارتباط دو بخش شمالی و جنوبی را بر قرار می کند. هر چند که برخی تونل ها توسط اسرائیل شناسایی شده است.

یکی از تونل های حماس که توسط اسرائیل کشف شده است. تعداد تونل ها اما بسیار زیاد است.
فیلم منتشره شده از سوی حماس که نشان می دهد اسرائیل به ساحل غزه رسیده است

با این حال، باید اذعان داشت که اسرائیل دستکم به هدف اولیه خود در عملیات زمینی رسیده و طبق آنجه در نقشه فوق می بینید، معبری از شرق تا غرب غزه را در اختیار خود گرفته است که البته هنوز به مرحله تثبیت نرسیده  است. این وضعیت کار را بر نیروهای حماس سخت تر خواهد کرد و روزهای آینده، برای نیروهای مقاومت بسیار طاقت فرسا خواهد بود.

البته آن روز سکه نیز این است که با گسترش حضور نیروی زمینی ارتش اسراییل در غزه، دو اتفاق مهم اوضاع را برای اسرائیلی ها نیز نگران کننده تر می کند:
اول این که با کشیده شدن جنگ به داخل شهرها ، اسرائیل ناگزیر از پیاده نظام بیشتری استفاده خواهد کرد. تا اینجای کار، ارتش اسرائیل عمدتاً با گردان های زرهی وارد عمل شده و بیشتر در مناطق باز پیشروی کرده است.

فیلم منتشره شده از سوی حماس که نشان می دهد اسرائیل به ساحل غزه رسیده است
اما جنگ شهری، نیاز به نیروهای پیاده دارد که خانه به خانه بجنگند. با توجه به تسلط فلسطینی ها بر مختصات شهری و دام های آماده  شده، حتماً تلفات اسرائیلی ها در نبرد شهری بسیار بالاتر خواهد رفت؛ به ویژه آن که در نقاط تماس و درگیری تن به تن، مزیت دائمی اسرائیل یعنی نیروی هوایی و بمباران بی امان، کارایی نخواهد داشت و همه چیز بر روی زمین تعیین تکلیف می شود.
دقیقاً به همین خاطر است که اسرائیلی ها در نبرد زمینی بسیار محتاطانه عمل می کنند.

نکته دوم که بسیاری از تحلیلگران انتظارش را می کشند، ورود نیروهای ویژه حماس به عملیات و رونمایی آنها از تجهیزات جدید است که می تواند برای اسرائیلی ها غافلگیر کننده باشد.  تا کنون نیروهای ویژه حماس وارد درگیری خاصی نشده اند و جنگ را به نیروهای معمولی در خطوط مقدم سپرده اند.

تصویری از ساختار تونل های غزه - حماس می گوید 500 کیلومتر تونل دارد

تونل های غزه

از این رو نمی توان صرف رسیدن اسرائیل به خط ساحلی را نشانه قطعی پیروزی نظامی اش در پایان جنگ دانست همان گونه که نمی توان برتری حماس و جهاد اسلامی  در جنگ نامتقارن و بازی در خانه خود را دلیلی برای پیروزی آنها قلمداد کرد.

ولی می توان پیش بینی کرد که یکی از خونبارترین و شدیدترین جنگ های قرن بیست و یکم در روزهای آینده در بخش شمالی غزه رخ خواهد داد و نتیجه آن، نه فقط طرف های برنده و بازنده را مشخص خواهد کرد که معادلات سیاسی منطقه را نیز برای همیشه تغییر خواهد داد.

[کد خبر:AJ43546]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

جدیدترین مطالب