آینه جم- یوکوسوکا ام اکس وای-7 اوکا (Yokosuka MXY-7 Ohka) بیشتر از آن که یک هواپیما باشد، یک بمب پرنده سرنشین دار بود. اوکا که در زبان ژاپنی به معنای "شکوفه گیلاس" است توسط یک بمب افکن مانند میتسوبیشی جی4ام2 که در جبهه متفقین با نام مستعار "بتی" شناخته می شد، به نزدیکی هدف حمل می شد.

پس از جدا شدن از بمب افکن، خلبان بمب پرنده اوکا یک پرواز کامیکازه به سمت هدف خود انجام می داد.

 

اوکا؛ بمب پرنده ژاپنی

ویژگی های اوکا

یوکوسوکا ام اکس وای-7 اوکا به عنوان یک هواگرد ضد کشتی دارای سرعت بالا، اما برد پرواز محدود بود. این بمب پرنده می توانست هنگام پرواز مستقیم با سرعت 650 کیلومتر بر ساعت حرکت کند و سرعت آن هنگام شیرجه به بیش از 900 کیلومتر بر ساعت می رسید. این در شرایطی بود که بیشینه برد پرواز آن بین 37 تا 130 کیلومتر بود.

اوکا از راکت های سوخت جامد نیرو می گرفت و می توانست تا 1200 کیلوگرم مواد منفجره حمل کند.

از آنجایی که خلبان جان خود را برای انجام وظیفه از دست می داد، اوکا آخرین گزینه اقدام دفاعی محسوب می شد. نیروی دریایی آمریکا نام مستعار باکا بمب (Baka Bomb) را برای اوکا انتخاب کرده بود که به معنای "بمب احمق" است.

اوکا؛ بمب پرنده ژاپنی

به کار گیری اوکا

هواگرد یوکوسوکا ام اکس وای-7 اوکا نخستین پرواز خود در مارس 1944 انجام داد و در مجموع موفقیت متوسطی داشت. ناوشکن مانرت ال. آبل (Mannert L. Abele) توسط این هواگردها مورد اصابت قرار گرفت و غرق شد. چند کشتی دیگر نیروهای متفقین نیز آسیب دیدند که دو مورد از آنها غیر قابل تعمیر بودند.

تمام این موارد به قیمت جان 74 خلبان ژاپنی و بمب های پرنده اوکا آنها تمام شد (بمب افکن ها و خدمه آنها به این تعداد اضافه نشده است). تعداد 56 هواگرد اوکا نیز در شرایطی که همچنان به بمب افکن ها متصل بودند، نابود شدند.

چند مدل هواگرد اوکا مورد آزمایش قرار گرفتند، اما مدل 11 تنها مدلی بود که طی جنگ در اقیانوس آرام حضور داشت. برخی مدل های اوکا مانند مدل 22 و مدل 33 به پیشرانه توربوجت مجهز بودند.

اوکا؛ بمب پرنده ژاپنی

اوکا؛ بمب پرنده ژاپنی

اوکا؛ بمب پرنده ژاپنی

اوکا؛ بمب پرنده ژاپنی

اوکا؛ بمب پرنده ژاپنی

اوکا؛ بمب پرنده ژاپنی

اوکا؛ بمب پرنده ژاپنی

[کد خبر:AJ43553]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

جدیدترین مطالب