آینه جم- همزمان با ادامه حملات ارتش اسرائیل به غزه، یافتن آب و نان به بحران بزرگی برای مردم این منطقه تبدیل شده است.

به گزارش آینه جم ، روزنامه "العربی الجدید" به نقل از خبرنگار خود در منطقه غزه در گزارشی به سختی ها و مشکلات اهالی این منطقه برای کسب آب سالم و نان پرداخته است. تعدادی از نانوایی ها در بمباران تخریب شده اند. برخی دیگر با کمبود سوخت و آرد روبه رو هستند. خالا شمار زیادی از نانوایی ها تعطیل شده اند و اندکی از آنها هنوز کار می کنند.

در این گزارش  با تیتر " یک ماه گرسنگی و تشنگی در غزه : محاصره کشنده " می خوانیم:
  با آوارگی صدها هزار نفر از خانه‌های خود در غزه و پناه آوردن به مدرسه ها و اردوگاه ها و دیگر مراکز، این منطقه شاهد بحران‌های معیشتی مرتبط با نیازهای اولیه مردم است.  

تخریب نانوایی در مرکز غزه در بمباران اسرائیل

 

تخریب نانوایی بزرگ غزه

با توقف کار ایستگاه های آب و مشکل تردد وانت های فروش آب به دلیل حملات اسرائیل در مناطق مختلف منطقه غزه، تهیه آب آشامیدنی یا آب مصرفی خانگی دشوار شده است.  

بسیاری در غزه هم اکنون از آب چاه استفاده می کنند که بخشی از آن تصفیه شده و بخشی هم تصفیه نشده است. این آب با آب شیرین یا آب معدنی که ساکنان منطقه غزه در سال‌های اخیر به خرید آن عادت کرده‌اند، متفاوت است.

علاوه بر دشواری تامین آب، تهیه نان هم به سختی بزرگی تبدیل شده است. ده ها نانوایی به دلیل کمبود گازوئیل و سوخت مورد نیاز در غزه تعطیل شده اند. همچنین آواره شدن تعداد زیادی از مردم، تقاضا برای نان را افزایش داده است.

هزاران فلسطینی روزانه به سمت نانوایی‌هایی که از ساعات اولیه سحر فعالیت خود را آغاز می‌کنند، هجوم می‌آورند. مردم در دو گروه زنان و مردان، در مقابل نانوایی ها صف می کشند. صف هایی که تا غروب آفتاب ادامه دارد.

صف طولانی در برابر نانوایی غزه

نانوایی غزه

منطقه غزه همزمان با جنگ و بمباران مستمر ، تحت محاصره کامل اسرائیل است و هیچ کالایی از جمله آرد یا مواد غذایی و آب معدنی وارد نمی شود. همه گذرگاه های مرزی اسرائیل با غزه که قبلا محل ورود مواد غذایی بود بسته شده اند. مرز غزه با مصر هم بسته شده و تنها در چند روز اخیر کمک های محدودی وارد شده است.

بسیاری از خانواده ها آرزو دارند روزانه مقادیر کمی نان برای تهیه غذای خود تهیه کنند. خیلی از خانواده ها در معرض کمبودهای تغذیه ای قرار گرفته اند.

 اسامه عبدالحی یکی از اهالی غزه می گوید او  پس از بمباران محله اش در هفته دوم جنگ ، به همراه خانواده 14 نفره خود به بیمارستان شفا پناه برد اما هر روز با مشکل به دست آوردن نان و آب مواجه است.

نانوایی در غزه

عبدالحی افزود هر روز مجبور می شود در صف یکی از نانوایی های نزدیک بیمارستان بایستد تا معادل یک بسته سه کیلوگرمی نان، به دست آورد. در برخی روزها همین را هم نمی تواند تهیه کند.

به گفته این شهروند فلسطینی، آب آشامیدنی نیز برای آوارگان بیمارستان شفا به دلیل شوری آب این مرکز، توقف کار بسیاری از تصفیه خانه ها و نبود وانت های فروش آب، به بحرانی جدی برای آوارگان تبدیل شده است.

صف طولانی نانوایی ها در غزه

غزه

جنگ باعث افزایش قیمت فروش بطری‌های آب معدنی هم شده است. قیمت یک بسته آب معدنی شامل 9 بطری از 11 شیکل (واحد پول اسرائیل) به 20 شیکل اسرائیلی افزایش یافته. این برای هزاران خانواده فلسطینی که در یک ماه اخیر هیچ منبع مالی نداشتند مشکل بزرگی است.  (1 دلار = 4.4 شیکل اسرائیل).

حاتم عبدالکریم دیگر شهروند اهل غزه نیز با مشکل شدید تهیه نان روبه رو است. بسیاری از نانوایی ها بسته شدند و تعداد معدودی از نانوایی ها باقی مانده اند که تنها ساعت های محدودی ( 9 ساعت در روز) کار می کنند. بحران گازوئیل برای نانوایی ها و مردم به بحران بزرگی تبدیل شده است. 

صف آب در غزه

صف آب در غزه

او گفت با آوارگی بیش از یک میلیون نفر از اهالی غزه، سازمان های دولتی و سازمان ملل و دیگر سازمان های امدادرسانی باید به وظیفه خود برای تهیه مایحتاج و نیازهای غذایی مردم بپردازند.

مسوول آژانس سازمان ملل برای امداد و اشتغال آوارگان فلسطینی (اونروا UNRWA) هم گفته است: باید شفاف باشیم. تعداد اندک کاروان های کمک که به آنها اجازه داده شد از مرز رفح (مرز مصر) وارد غزه شوند قابل مقایسه با نیازهای بیش از 2 میلیون نفر در غزه نیست. 

تخریب یک نانوایی غزه در بمباران اسرائیل

غزه

 

[کد خبر:AJ43554]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

جدیدترین مطالب