0000y7j.jpg

آینه جم:سرپرست اداره حفاظت محیط زیست شهرستان خلخال از ثبت تصویر یک قلاده پلنگ در منطقه حفاظت شده آق داغ خبر داد.
به گزارش « آینه  جم »، حسین معصوم‌زاده گفت: ماموران یگان حفاظت محیط زیست مستقر در پاسگاه محیط‌بانی برندق با نصب یک دستگاه دوربین تله‌ای در زیستگاه کرنق از زیستگاه‌های با تنوع زیستی بالا که در زون امن منطقه حفاظت شده آق داغ قرار دارد موفق شدند تصویر یک قلاده پلنگ ایرانی را ثبت کنند.
سرپرست اداره حفاظت محیط زیست شهرستان خلخال با بیان اینکه پلنگ ایرانی از گونه‌های در معرض خطر انقراض محسوب می‌شود، افزود: این پنجمین پلنگ مشاهده شده در شهرستان خلخال است که تصویر آن به وضوح ثبت و ضبط شده است و نشان از غنای فون و فلور منطقه دارد.
معصوم زاده ادامه داد: عمده غذای این گونه ارزشمند کل و بز، گراز، خرگوش و کبک است و با توجه به اینکه پلنگ در راس هرم غذایی قرار دارد در کنترل جمعیت حیواناتی مثل گراز که گاهی به عنوان حیوانی خسارت زا به کشاورزان محسوب می‌شود نقش اساسی ایفا می‌کند.
وی از اهالی بومی منطقه که در مجاورت زیستگاه‌های این حیوان ارزشمند زندگی می کنند خواست با حمایت و حفظ زیستگاه و عدم شکار گونه‌هایی که در چرخه غذایی پلنگ قرار دارند، از این حیات وحش شاخص منطقه حمایت کنند.
منطقه حفاظت شده آق داغ خلخال با مساحت ۹۳ هزار هکتار تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست قرار دارد و به صورت شبانه روزی توسط ماموران یگان حفاظت محیط زیست شهرستان خلخال حراست و حفاظت می‌شود.
 
منبع: ایرنا
[کد خبر:AJ45147]
پايگاه خبري تحليلي آينه ي جم


نوشتن دیدگاه

جدیدترین مطالب